lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 3 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 13 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 18. Október, , Dnes oslavuje Lukáš
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Čo nevidíme v zrkadle

  Spracoval(a) : Kristína Farkašová
Dátum : 24.4.2002
späť
Späť

Poslať
 

Ľudské telo je zázračný stroj. Vedeli ste napríklad, že do žalúdka sa zmestí približne 1,3 litra potravy? Ale ak sa budete veľmi usilovať a ak je váš žalúdok poriadne ,,vytrénovaný“, pomestíte tam aj 8 litrov! Neustálym prejedaním sa totiž žalúdok roztiahne ako vrece.

 

Mimochodom, ľudský žalúdok  si napríklad s chlebom poradí za dve až tri hodiny, ale s tukmi sa musí pohrať sedem až osem hodín. A aby túto náročnú prácu zvládol, potrebuje vyše 1,5 litra žalúdočných štiav.
Naše oči sú už menej náročné. Tým stačí jeden centiliter denne – centiliter sĺz. Takéto množstvo im stačí na to, aby ostali celý deň vlhké a aby sme vďaka tomu mohli otvárať a zavierať viečka. Oko síce meria približne iba 2,5 centimetra a jeho hmotnosť je 7-8 gramov, ale dovidí až do vzdialenosti 27 kilometrov.
A keď už sme opäť pri telesných tekutinách – tušili ste, že z človeka sa denne odparí 0,7 litra vody? Dokonca bez toho, že by sme na to vynakladali nejakú extrémnu fyzickú námahu? Ale ak by sme sa vybrali napríklad do tropickej krajiny, musíme počítať s tým, že naše telo vyparí denne až štyri litre potu!
Ale vráťme sa radšej do našich zemepisných šírok a počítajme spolu: ak organizmus denne vypotí 0,7 litra tekutín, je to mesačne 21 litrov a za rok neuveriteľných 252 litrov! To znamená, že pri priemernej dĺžke života odparíme 18 až 20-tisíc litrov vody!
V ľudskom tele sa nájdu ešte aj iné rarity – napríklad kosti. Niektorí moletnejší ľudia  radi tvrdia, že vôbec nemajú nadváhu, ale iba ťažšie kosti. Je to hlúposť. Naše kosti nevážia v žiadnom prípade viac ako 17 kilogramov. Mimochodom – vedeli ste, že dieťa má viac kostí ako dospelý – približne tristo? Postupne však atrofujú a tak má dospelý človek ,,len“ 198 až 214 kostí.
A čo také nechty na rukách? Denne nám vyrastú o 0,15 milimetra. Mesačne je to 4,5 milimetra a to znamená, že za tri mesiace sa nám celé nechty obnovia. Ktosi dokonca vypočítal, že za rok nám narastie 65 nových nechtov a za celý život ich ,,spotrebujeme“ až päťtisíc. Nechty rastú rýchlejšie cez deň ako v noci, ráno ako večer a rýchlejšie počas daždivých dní ako v období sucha. Najrýchlejšie rastú na prostredníkoch a prsteníkoch, najpomalšie na palci.  Nechty na rukách rastú dvakrát rýchlejšie ako na nohách.
Prekvapujú vás tieto informácie? Tak teda poďme ďalej: človek sa každú hodinu nadýchne asi päťstokrát – závisí to od veku. Malé deti vdychujú 35-krát za minútu, tínedžeri dvadsaťkrát a dospelí pätnásťkrát. Ročne sa nadýchneme asi deväť miliónov krát. A za celý život?  Skúste si toto neuveriteľné číslo vypočítať sami.

 


Diskusia k článku:

POTREBUJETE SCHUDNÚŤ? www.SCHUDNUTIE.sk zdravo a trvalo!
Neregistrovaný - schudnutie, 8.9.2004 14:18, schudnutie(`na`)centrum.sk
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!