lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 3 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Utorok, 19. Február, , Dnes oslavuje Vlasta
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Počas očakávaných horúčav je potrebné veľa piť a chrániť sa pred slnkom

  Spracoval(a) : Richard Lamprecht
Dátum : 29.7.2005
späť
Späť

Poslať
 

V tropických horúčavách, ktoré meteorológovia očakávajú na Slovensku cez víkend, ľudí ohrozuje najmä prehriatie a úpal. Rozhodujúci je podľa lekárov pitný režim, namiesto tradičnej spotreby dvoch litrov tekutín pri vysokých teplotách odporúčajú vypiť denne tri i viac litrov nápojov.

Najviac sú vystavení riziku tí, ktorí nepociťujú smäd, uviedol dnes pre TASR praktický lekár Peter Lipták. Hrozí im dehydratácia. "Na zvládnutie takéhoto tepla každý človek musí klimatizovať. Klimatizujeme tým, že sa potíme a na to potenie potrebujeme veľa vody," vysvetlil.  Športovci a ľudia vydávajúci veľa energie by mali vypiť aj šesť litrov vody denne. K ohrozeným skupinám patria najmä starší občania, zaneprázdnení biznismeni, deti i ľudia so zdravotnými ťažkosťami.

Človek môže pri úpale a prehriatí pociťovať únavu, slabosť, bolesti hlavy, závraty, pocity na vracanie, bolesť v oblasti hrudníka a chrbtice, ale tiež sa mu ťažšie dýcha, búši mu srdce či pokašliava. Keď je človek dehydrovaný, zhusťuje sa mu aj krv, čo môže v najhoršom prípade viesť k infarktom. Nebezpečné sú podľa Liptáka stavy paniky, keďže prehriate vyvoláva u človeka pocit, akoby "šiel umrieť". Najefektívnejšou ochranou je dodržiavanie pitného režimu. Pred slnkom je potrebné sa chrániť klobúčikom na hlave a silnými opaľovacími krémami. Telo odvodňuje ja káva, čaj alebo tvrdý alkohol. "Primerané pitie vína však nie je nebezpečné," dodal Lipták. Lipták vyzval na prísne dodržiavanie pitného režimu, hlavne starší ľudia by si mali kontrolovať koľko tekutín za deň vypili. Počas enormných horúčav vo Francúzku v roku 2003 zomrelo podľa neho kvôli teplu až 15 tisíc ľudí.

Copyright©2004 TASR


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!