lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 18 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 49 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Sobota, 16. Január, , Dnes oslavuje Kristína
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Hrajte s deťmi cez prázdniny domino, rozvíja matematické myslenie

  Spracoval(a) : Zuzana
Dátum : 2.7.2013
späť
Späť

Poslať
 

Trávia vaše deti svoj voľný čas pred televízorom alebo za počítačom? Radšej pozor. Odborníci radia – vymeňte aspoň počas letných prázdnin pasívnu zábavu za spoločenské hry, akou je napríklad domino. Podľa detských psychológov totiž práve polozabudnuté spoločenské hry majú na deti nezanedbateľný vplyv: „Stolové hry deťom pomáhajú rozvíjať užitočné zručnosti a schopnosti ako napríklad pamäť a pozornosť, logické myslenie, matematické predstavy, ale aj priestorovú orientáciu, schopnosť plánovať, slovnú zásobu či vyjadrovanie a tvorivosť,“ tvrdí detská psychologička Monika Gregussová z Bratislavy. Vyberte teda spoločenské hry zo skríň a doprajte si trochu spoločnej rodinnej zábavy.

 

Stolové hry rozvíjajú spoločenské zapojenie detí

Kým šport je často závislý od počasia, so stolovými hrami možno rátať kedykoľvek. Navyše,  spoločenské hry, ako už ich názov napovedá, pomáhajú osvojiť si i sociálne zručnosti.   „Spoločenská hra okrem toho, že je priestorom na spoločné trávenie voľného času s blízkymi alebo kamarátmi, poskytuje aj možnosť sebarealizácie, čas sa porozprávať, zasmiať sa, prináša radosť zo zdieľania spoločnej činnosti a tak prispieva k rozvoju vzťahov,“ pokračuje ďalej psychologička. „Deti sa pri nej učia aj ďalšie dôležité zručnosti – ako zvládnuť prehru a nevzdať sa, ako využiť svoje zdroje čo najlepšie na dosiahnutie cieľa, ale aj ako vedieť aktívne vyplniť svoj vyplniť svoj voľný čas,“ uzatvára Monika Gregussová.

 

Pozeranie televízie je totiž podľa nej na rozdiel od spoločenských hier len pasívnou zábavou, ktorú dieťa iba sleduje, absorbuje, ale nemá možnosť do nej vstupovať, ovplyvňovať ju a meniť.„Hoci počítačové hry tiež umožňujú aj aktívne zapojenie samotného dieťaťa a niektoré sú navrhované tak, aby prispievali aj k rozvoju zručností, hrozí pri nich vznik závislosti od hrania. Okrem toho im na rozdiel od spoločenských hier chýba práve ten spoločenský rozmer,“ dodáva psychologička.

 

Domino hrali už čínski vojaci

Napríklad domino patrí k najstarším spoločenským hrám na svete. O tom, ako presne hra domino vznikla, sa do dnešných dní nezachovali žiadne záznamy. Predpokladá sa však, že sa vyvinula z obyčajnej hracej kocky, ktorá pochádzala z Indie a potom sa šírila do sveta na západ cez Perziu až do Európy a na východ do Číny. Práve v ázijskej krajine sa objavujú prvé zmienky a nálezy o domine. Hra s malými doštičkami s bodkami vznikla podľa legendy niekedy v treťom storočí, keď žil na dvore čínskeho cisára múdry poradca Hung Ming, ktorý túto hru vymyslel pre stráže cisárskej armády, aby nezaspali na nočnej hliadke. Preto sa aj bodom na hracej kocke hovorí oči.

V Číne sa domino nazývalo Keat pai a predstavuje celú rodinu hier, ktoré majú spoločný herný materiál – súbor dominových kameňov. Dominové kamene (kocky) majú na sebe kombináciu dvoch čísel alebo iných symbolov a sú vzdialenými príbuznými kariet (vznikli z čínskych dominových kariet).

V Európe sa o hre dozvedáme zhruba od roku 1 600. Prvý s touto hrou prišli Taliani v 17. storočí a neskôr Francúzi. Ako francúzski vojaci postupovali Európou, vzali si z domova i hru, ktorú radi hralidomino. A tým sa konečne dostalo aj do našich krajín.

 

 

 

144 spôsobov hrania

Zmenou však prešla aj samotná hra a dodnes existuje niekoľko desiatok typov domina s rôznymi pravidlami. Celkovo sa dá hrať až na 144 spôsobov. Okrem hrania sa možno z kociek domina stavať rôzne stavby, hradby a logické systémy. Každoročne môžeme sledovať rekordérov v padaní kociek domina, ktorí z tisícov kociek stavajú rôzne veľké obrazce. Existuje niekoľko možností, ako domino počítať, známe je tradičné domino, blesk, slepé domino, bergen, päťkové a trojkové domino či muggins. Klasické domino obsahuje čísla od 0 do 6, takže celkový počet kociek je 28. Existujú tiež varianty s číslami 0 až 9 (tých je 55), 0 až 12 (tých je 91) a 0 až 15 (tých je 136).

Nebude teda stačiť ani jedno leto, aby deti úplne objavili túto dávnu a zábavnú hru. Pridajte sa k nim aj vy! Užite si so svojimi deťmi veľa zábavy. Hra je pre chlapcov aj dievčatá i pre dospelákov všetkých vekových kategórií.  Tým mladším pomôže ľahšie sa naučiť základné matematické operácie a rozvíjať logické myslenie. Tí starší si touto hrou osviežia svoje matematické schopnosti.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!