lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 28 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 07. Marec, , Dnes oslavuje Tomáš/Róbert
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
LEGENDAMI OPRADENÝ NÁPOJ MENOM KÁVA

  Spracoval(a) : Jana Osuská
Dátum : 13.10.2008
späť
Späť

Poslať
 

Stala sa pevnou súčasťou nášho životného štýlu. Horúca šálka plná lákavých vôní s prísľubom vynikajúcej chuti poľahky premení  každú chvíľu vo významný okamih. Nečudo, že si bez nej svoj deň už sotva vieme predstaviť. Káva predstavuje vzrušujúci a záhadný príbeh, ktorý nás zaručene nenechá chladnými.

Tajomné začiatky kávy 
 
Zmienky o jej pôvode nachádzame v dávnych legendách a povestiach. Najznámejšia a najstaršia pochádza z 9.storočia. Pastier Kaldi strážil svoje stádo kôz pasúce sa na jemenskej vysočine. Každý deň ho vodieval na inú pastvinu. A vždy na jednej zvieratá začali veselo mečať a poskakovať dookola. Kaldi pátral, čo by mohlo byť príčinou tohto nezvyklého úkazu, a tak objavil kríky s červenými bobuľami, okolo ktorých zvykol bežne prejsť bez povšimnutia. Ochutnal –  domov sa už vracal tanečným krokom a so smiechom na perách.

Prvý údaj o káve sa objavil v arabských rukopisoch z 15. storočia, no káva sa podľa všetkého pestovala už dávno predtým. Kávovník pochádza z oblasti Červeného mora, z Etiópie, kde ho celkom náhodne objavili ľudia očarení jeho magickými účinkami, ukrytými predovšetkým v plodoch tejto prazvláštnej rastliny.


Boli to práve Arabi, ktorí ako prví okúsili povzbudzujúce účinky a lahodnú vôňu kávy. Šírenie rastliny kávovníka po planéte Zem je dobrodružné rozprávanie. Arabi urobili z pestovania kávovníka prísne strážené štátne tajomstvo. Zakázali akýkoľvek vývoz klíčiacich kávových zŕn a za porušenie čakal vinníkov nemilosrdný trest.

Napriek tomu všetkému  v roku 1615 obchodní cestujúci priniesli túto vzácnu rastlinu priamo do Benátok, centra vtedajšieho orientálneho obchodu. V roku 1645 bola na námestí sv. Marka otvorená prvá kaviareň v Európe.

Nie je káva ako káva
Na získavanie kávy sa z množstva druhov kávovníka triedy rubiace a radu coffea v skutočnosti používajú dva druhy: Arabica a Robusta. Arabica je jemnejšia a predstavuje celých 60 percent celosvetovej produkcie kávy. Svoje meno získala vďaka tomu, že ju v Arabi 15.storočí  priviezli z východnej Afriky do Arábie. Robusta sa na svetovej výrobe podieľa sotva 40timi percentami.


Veľa druhov káv sa predáva ako zmes z rôznych krajín. V špecializovaných predajniach však dostať aj kávu z jedného druhu zŕn. Je zaujímavé ochutnať a porovnať rôzne druhy.  Najvyššia kvalita už hotovej kávy sa dá dosiahnuť iba zo zrnkovej kávy, ktorá sa tesne pred uvarením čerstvo zomelie.


Z takto kvalitne spracovanej kávy nie je žiadny problém pripraviť si vynikajúcu šálku hoci aj doma. Napríklad také svetoznáme espresso. Výraz „espresso“ pochádza z taliančiny a v preklade znamená „narýchlo“. Pri príprave je mletou kávou pod vysokým tlakom pretláčaná voda zahriata na 90 až 95° Celzia. Dobré espresso sa vyznačuje krémovou penou (tzv. „crema“) a je určené na konzumáciu na jedno vypitie ako záverečná bodka po dobrom jedle alebo tiež počas dňa.

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!