Desať prikázaní
Autor(ka) : Jana Osuska
Dátum a čas : 28.6.2001 10:59
Kategória : Tipy, triky
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Sedím a čítam si poznámky, ktoré som si písala do denníčka o svojich deťoch. Sú krásne. Napríklad pri sledovaní reklamy na Whiskas pre mačky, som sa od svojej dcérky dozvedela, že reklama klame, lebo mačky by nechceli Whiskas, ale myši. Na Veľkú Noc, po vyhrážke manžela, že dcérku vyšibe, keď nebude poslúchať, mu oznámila, že najradšej je, keď ju po šibaní polejú pár kvapkami Joopu , veselé bolo, keď sme obchádzali susedov, aby sme sa dozvedeli odpoveď na otázku našej trojročnej Natky, čo robia molekule, keď krájame mrkvu. Dosť nám dali zabrať aj prvé kroky po kúpe počítača, keď deti vedeli všetko skôr a lepšie.

Darmo, časy sa menia a s nimi sa mení aj pohľad na výchovu a na to, aké nároky by mal spĺňať moderný mladý človek. Tomu všetkému sa potom musí prispôsobiť spoločnosť a najmä tí, ktorí sú za svoje deti zodpovední. Rodičia a škola. Inak nebude spoločnosť napredovať, deti budú nešťastné a rodičia sklamaní. Aby ste sa tomu vyhli, prečítajte si desať nových prikázaní výchovy, ktoré pochádzajú z dielne medzinárodného spoločenstva pedagógov a psychológov a veľmi ma zaujali.

1. Tak, ako sa každý človek naučí čítať a písať, musí každý dostať aj základy technického vzdelania. Iba tak dokáže človek v budúcnosti žiť bez frustrácií a poradiť si v každodennom živote s vedou a technikou.

2. Oblasti vedy a techniky už nie sú oddelené. Rovnako ale nesmú byť oddeľované od sociálneho života, snažte sa tento princíp preniesť aj na pôdu rodiny a školy.

3. Čím rýchlejšie sa vyvíja veda a technika, tým dôležitejšie sú základné vedomosti. Napríklad počítač je zastaraný už vo chvíli, keď si ho kúpime a doma ho zapneme. Čím väčšiu istotu máme v základoch, tým ľahšie sa vieme orientovať v novom vývoji. Doprajte svojmu dieťaťu, čo najskôr, získanie základov práce s počítačom. Nech ich môže realizovať aj v praxi. Ak nemáte doma počítač, berte ho občas do práce, do internetovej kaviarne, na návštevu tam, kde sa môže s počítačom zoznámiť. Ak ste bohatí, staňte sa sponzorom vašej základnej školy a zakúpte pre ňu pár počítačov.

4. Ešte pred desiatimi rokmi bolo možné od učiteľa očakávať, že bude vedieť odpovedať na všetky položené otázky. Dnes to už neplatí. Učiteľ bude v budúcnosti akýmsi prostredníkom medzi svetom a deťmi, ktoré doň vstupujú. Nenechajte suplovať učiteľa za vás. Vedomosti musia získavať deti jednak doma a jednak od odborníkov. Zapíšte ich do rôznych krúžkov, kurzov a iných vzdelávacích inštitúcií, aj keď do toho budete musieť niečo investovať.

5. Veda a technika sa nesmú ani v budúcnosti vyvíjať na úkor umenia, kultúry a ľudských hodnôt, preto im doprajte knihy, divadlo, hudbu, cestovanie a veľa rozhovorov.

6. Každý nech hovorí čo chce, ale fakt je taký, že angličtina sa stala svetovým jazykom, preto je nevyhnutné, aby sa ju naučil každý. Aj ten, kto nemá rád Ameriku a angličtinu. K nej si môže potom pridať každý ešte ten jazyk, ktorý má rád.

7. Ani v globalizovanom svete nesmú byť zanedbávané náboženské a národné odlišnosti. Nedajte sa ničím odradiť od dodržiavania rodinných tradícií.

8. Vo svete novodobých médií funguje všetko veľmi rýchlo. Novú generáciu však treba naučiť, že niektoré otázky vyžadujú dlhší čas na premýšľanie. Nepodporujte médiami proklamovanú povrchnosť. Pri výchove dbajte viac na hĺbku myslenia a na schopnosť analyzácie problémov. Čas, ktorý investujete do svojho dieťaťa, nie je stratený.

9. Čím menej sú ľudia schopní prispôsobiť sa technickému pokroku, tým viac budú unikať do oblastí ako ezoterika, mágia, náboženstvo, astrológia. Nepodceňujte vplyv týchto vecí na svoje dieťa . Zákazmi nič nedokážete, lepšie je začať prenikať do hlbín týchto javov spolu s nimi a pomáhať im svojimi skúsenosťami objasňovať veci.

10. Novým technológiám sa nesmie brániť ani škola. Od zavedenia povinnej školskej dochádzky sa škola v princípe nezmenila. To viedlo k tomu, že niektoré školy zaostávajú oproti domovom školákov aj dvadsať rokov. Ak sa to rýchlo nezmení stane sa to, že deti budú chápať školu ako niečo staromódne a nie ako miesto, ktoré ich má pripraviť na život v budúcnosti. Vyberte svojmu dieťaťu dobrú školu. Nech nie je vaším jediným motívom, že táto je blízko.

Najväčším darom, ktorý dáte svojmu dieťaťu v novom tisícročí nebude majetok, ktorý mu zanecháte, ale čas, ktorý mu venujete. Radšej si preto dobre rozmyslite, či ste zrelé pre materstvo. To znamená, pre nezištné prinášanie obetí. Ak áno, zbierajte a zapisujte perly, ktoré vás na ceste výchovy čakajú. Aspoň sa raz, keď vám bude smutno, lebo deti zasa nebudú doma, sa dobre pobavíte.


©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.