Ako bojovať s neurózou
Autor(ka) : Silvia Petrášová
Dátum a čas : 7.1.2002 14:26
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Viete kedy máte navštíviť psychoterapeuta? Keď máte neustále zlú náladu, ste často veľmi unavená, máte nevysvetliteľný strach, stres vás prenasleduje vo dne v noci, máte problémy vo vzťahoch, zle spíte, trpíte chorobou, ktorá vás psychicky deptá. Vtedy môže ísť o psychózu alebo jej nežnejšiu sestru neurózu.

Viete kedy máte navštíviť psychoterapeuta? Keď máte neustále zlú náladu, ste často veľmi unavená, máte nevysvetliteľný strach, stres vás prenasleduje vo dne v noci, máte problémy vo vzťahoch, zle spíte, trpíte chorobou, ktorá vás psychicky deptá. Vtedy môže ísť o psychózu alebo jej nežnejšiu sestru neurózu.


Psychóza patrí jednoznačne do rúk odborníka. Ľahšia forma neuróza sa dá liečiť aj pomocou zmeny životného postoja, novým pohľadom na problémy a zmenou životosprávy. Zahoďte tabletky, aj vetu: “Ja to nezvládnem!“ Rozhodnite sa, že máte dosť síl na to, aby ste si riešila svoje problémy. Nie ste odkázaná na nikoho. Rok má 3 153 600 sekúnd a vy ich chcete prežiť svojprávne pri plnom vedomí. Najskôr sa zbavte tých ľudí okolo vás, ktorí uprednostňujú negatívne myslenie. Ktorí len málokedy vedia nájsť na živote niečo pekné. Uvedomte si, že sú vašou brzdou, aj keby to bola vaša matka, manžel, či priateľka. Potom si povedzte, že zmeníte aj vy svoje myslenie. Na všetkom budete hľadať pozitívnu stránku a  cez ňu sa pozriete na vec. Napokon zistíte, že veci nie sú dobré a zlé. Prosto sú a iba vy im pripisujete pozitívny a negatívny význam. Je zlé, keď má váš manžel milenku? Veď pre vás to môže znamenať riešenie krízy a zlepšenie vzťahu s manželom, ale aj rozchod a nového, lepšieho partnera. Samozrejme to môže znamenať aj smútok a samotu, ale len vtedy, ak si to pripustíte. Pretože v každej situácii môžete nájsť niekoho, kto je na tom horšie ako vy a potrebuje vašu pomoc, láskavé slovo, myšlienku. Len neľutujte alkoholikov, lebo sa ich do konca života nezbavíte a stratíte chuť pozitívne myslieť. Ľutujte vždy iba toho, kto si vašu ľútosť zaslúži. Odpúšťajte iba tomu, komu dokážete odpustiť. Nezaoberajte sa však ani v duchu tými, ktorých neľutujete a ktorým ste ešte nedokázali odpustiť. Vytesnite ich zo svojho života, neprajte im nič. Ani dobré / bolo by to falošné/ ani zlé. Uvedomte si, že ste neprišli na svet, aby ste rozhodovali o osude druhých. Nepleťte sa do remesla tomu, kto je za to zodpovedný.

Mením sa a je to fajn!

 Keď sa už začnete meniť, nezabudnite si všimnúť, ako sa spolu  vami mení aj vaše okolie. Na prvý pohľad sa vám bude zdať, že je to takmer bez príčiny, ale napokon zistíte, že je to reakcia na vaše slová, gestá, činy, podvedomé reakcie.
Možno si poviete, že pozitívne myslenie nie je liečba. Omyl. Je už dávno dokázané, že v našom tele existujú neuropeptidy, ktoré sa dávajú do pohybu pri každom slove, alebo myšlienke. Keď sa zlostíme a prikladáme ľuďom a veciam negatívny význam, vylučujú látky, ktoré oslabujú náš imunitný systém. Keď chválime ľudí, modlíme sa, vyslovujeme slová lásky a láskyplne hľadíme na svet, neuropeptidy vypúšťajú látky, ktoré náš imunitný systém posilňujú. Tým sa dá vysvetliť, že niektorí ľudia sa subjektívne cítia veľmi zle, zlyháva im imunitný systém a pritom laboratórne výsledky stavu jednotlivých orgánov sú celkom v poriadku. Možno si ani neuvedomujete, že bežný človek denne vypustí asi 60 000 myšlienok, ak aspoň polovica z nich je pozitívna, je náš imunitný systém hladkaný vlastným liečivým prúdom neuropeptidov, ktorý dostáva našu dušu do harmónie. Odpustenie a láska sú liekom pre všetkých.



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.