Ako bojovať s neurózou III
Autor(ka) : Silvia Petrášová
Dátum a čas : 9.1.2002 10:59
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Významným bojovníkom s neurózou je aj šport. Že ste naposledy cvičili v škole na povinnej telesnej výchove? To je škoda. Pravidelná telesná aktivita znižuje hladinu stresových hormónov v krvi a tým odbúrava pocity nevoľnosti, dýchavičnosti, výkyvy nálady, úzkosť.

Významným bojovníkom s neurózou je aj šport. Že ste naposledy cvičili v škole na povinnej telesnej výchove? To je škoda. Pravidelná telesná aktivita znižuje hladinu stresových hormónov v krvi a tým odbúrava pocity nevoľnosti, dýchavičnosti, výkyvy nálady, úzkosť.

Po polhodine intenzívneho športového výkonu / výber podľa povahy, schopností a možností/ sa naša myseľ upokojí, začne nám lepšie tráviť a odbúrame nespavosť./ To neznamená, že máme cvičiť pred spaním, niekomu večerné cvičenie vyslovene škodí/.Organizmus mnohých ľudí potrebuje približne dve hodiny na to, aby sa upokojil. Športové výkony podporujú vylučovanie endorfínov  v našom tele. Aj endorfíny sú nazývané hormónmi šťastia. Približne hodinu po dobrom vyšportovaní ste príjemne uvoľnení, máte dobrú náladu, cítite sa silní a sebaistí. Najlepšie sa osvedčili vytrvalostné športy, ale rovnakú radosť vám môže priniesť plávanie, jóga, tanec, korčuľovanie. Fyzická aktivita, ak sa nepreháňa, zaručuje aj lepší krvný obeh, ohybnosť kĺbov, pružnosť, sexuálnu aktivitu, neatrofované svaly, chuť prekonávať prekážky a žiť, hoci niekedy aj na kolenách. Telo, ktoré nepracuje, len chodí od gauča ku chladničke, stráca pomaly schopnosť žiť so vzpriamenou chrbticou, udržať rovnováhu, čím okrem psychických zábran vzniká aj vyššie riziko pádov, úrazov a zlomenín.

 Výhodou športu je aj to, že spoznáte svoje hranice, schopnosť prekonať sa, spoznáte svoje telo a obľúbite si ho. Rovnako zistíte svoje slabosti a budete vedieť s nimi bojovať. Šport je vynikajúcou príležitosťou na vnútorný dialóg a iný pohľad na riešenie problémov. Na prípravu vašej mysle k radosti, zábave a zvádzaniu. Tak ako s ostatnými odporúčaniami, ani so športom to nesmiete preháňať. Odporúča sa desať hodín týždenne.

 

                                   Pokračovanie zajtra

 

 

 ©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.