Keď sa telo postí
Autor(ka) : Jana Krížová
Dátum a čas : 6.3.2002 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Vedomý štyridsaťdňový pôst, ktorý trvá až do Veľkej noci, má za cieľ uzdraviť celý náš organizmus. Ľudia k nemu dospeli pozorovaním zvierat a takmer všetky národy kedysi považovali hladovku za najlepší prostriedok na očistu tela aj duše. Predstavte si, že Pythagoras sa už v 6. storočí pred naším letopočtom štyridsať dní postil pred skúškami na univerzite v Alexandrii a to isté vyžadoval aj od svojich žiakov!

Vedomý štyridsaťdňový pôst, ktorý trvá až do Veľkej noci, má za cieľ uzdraviť celý náš organizmus. Ľudia k nemu dospeli pozorovaním zvierat a takmer všetky národy kedysi považovali hladovku za najlepší prostriedok na očistu tela aj duše. Predstavte si, že Pythagoras sa už v 6. storočí pred naším letopočtom štyridsať dní postil pred skúškami na univerzite v Alexandrii a to isté vyžadoval aj od svojich žiakov!
   Sokrates a Platón sa podrobovali pravidelným desaťdňovým pôstom, aby tak dosiahli najvyšší stupeň duchovného poznania. Celkom nezávisle od seba tak robili aj pohanskí, keltskí, egyptskí a kresťanskí kňazi.

 

Prečo sme zanevreli na pôst?

Možno práve pre jeho spojenie s náboženstvom? Ak necháme vzťah k viere bokom, potom nám uplynulé roky priniesli ešte niečo – vyspelú a bohatú spoločnosť. Doby chudoby a nedostatku sme už zväčša prekonali. Už niekoľko desaťročí sa nemusíme uskromňovať v jedle! To, že pôst je o niečom inom, dnes opäť objavujeme. Stáva sa tak dávno zabudnutým zdravým životný štýl.
Napríklad v kalendári Krásnej pani, pri odporúčaní pôstu stojí. Pôst držíme, lebo chceme byť zdraví. Práve dnes by sme ho mali držať. 

Telo volá S.O.S.
   Čo je typické pre moderného človeka? Okrem množstva stresov aj nadbytok ťažkého jedla, alkohol, fajčenie a chronický nedostatok pohybu. Obličky, pečeň, črevá a krv sú doslova zanesené a preťažené ,,upratovaním“ škodlivín. Naše telo sa síce bráni, ale my na jeho prosby a volanie o pomoc, akými sú vyčerpanosť, bolesti hlavy, nadváha, poruchy krvného obehu a podobne, odpovedáme maximálne nejakou ,,zázračnou“ tabletkou, ktorá tento hlas na čas utíši.
   V období pôstu telo akoby preplo na iný program.  Začína sa živiť zo svojej vlastnej zásobárne, zmenšuje rezervy cukrov, tukov a bielkovín. Zameriava sa na látky, ktoré ho zaťažujú a oslabujú a postupne ich vylučuje. Vďaka tomu, že nemá prácu s trávením, môže túto energiu využívať inak.

Pôst nie je hladovka
Pod pôstom rozumieme prechodné vypustenie niektorých potravín.  Najlepšie je jesť iba jeden druh potravy a to taký, ktorý neostáva dlho ani v žalúdku, ani v črevách – napríklad zeleninové vývary, ovocné a zeleninové šťavy, ryžu, bylinkové čaje a minerálky. Čím menej  jednotlivých druhov jeme,  tým je pôst účinnejší. Tráviace orgány majú menej práce a telo môže využiť uvoľnenú energiu na regeneráciu a odstraňovanie škodlivín.

Chcete to skúsiť?
Deň pred začiatkom  pôstu nejedzte mäso – ostáva v črevách až 36 hodín! Bola by škoda postiť sa a pritom zaťažovať telo nestrávenými zvyškami.
Jedzte čo najviac surovej stravy, zeleniny a ovocia, ale pozor – nemiešajte!
Asi dve hodiny po poslednom jedle  je dobré prečistiť si črevá. Kto neznesie klystír, môže užiť prírodné preháňadlo, napríklad ľanové semienko. Je vhodné ísť v pokoji a včas spať.

Deň D
Pri pôste jestvuje aj napriek mnohým obmedzeniam aj dostatok možností. Napríklad:
1. Jeme surovú zeleninu alebo ovocie (maximálne 1 kg). Nemiešame ich, zapíjame vodou.
2. Pijeme zeleninové alebo ovocné šťavy: 1 liter šťavy doplníme 2-3 litrami vody. Všetko najlepšie čerstvé a opäť spolu nemiešame ovocné a zeleninové šťavy.
3. Môžeme sa obmedziť iba na zemiaky. To znamená, že skonzumujeme maximálne 1 kg zemiakov, pečených alebo varených v šupke , bez soli a samozrejme bez tuku. Pijeme vodu alebo zelený čaj.
4. Milovníci  ázijskej kuchyne sa môžu obrátiť k ryži varenej na pare (maximálne 300 g), ktorá je vynikajúca ak ju zmiešame s postrúhaným jablkom. Pijeme vodu alebo bylinkový čaj.

Deň po
Keby sme sa hneď na druhý deň vrátili k ťažkému jedlu, doplatíme na to nafúknutým bruchom a tlakom v žalúdku. Preto je múdre dopriať  si ešte jeden deň ľahké jedlo.  Jednodenné pôsty je na jeseň a na jar vhodné umocniť týždennými pôstmi, ktoré pomôžu hlbšie prečistiť organizmus a naštartujú aj ľahšie znižovanie hmotnosti. 

Čo vás môže zaskočiť?
• Počas pôstu môžete cítiť väčšiu zimu ako po iné dni. Telo šetrí energiou – stačí mu pomôcť vhodným oblečením.
• Na pocit sucha v ústach a hustý moč je jednoduchá pomoc: piť, piť a ešte raz piť. Iba tak pomôžete telu odplaviť a vypotiť všetky nahromadené škodliviny.
• Ak vás neodbytne prenasleduje chuť na čosi sladké, stačí si lyžičkou zoškrabať na jazyku chuťové poháriky a dôkladne si vyčistiť zuby.
• Proti pocitu hladu pomáha aj teplá sprcha a masáž tela drsnou žinkou.©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.