Dbajte o kondíciu aj v práci
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 18.3.2002 00:00
Kategória : Výživa
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Ako často ostávate cez obednú prestávku sedieť pri pracovnom stole a obmedzíte sa na chlebíčky alebo niečo z rýchleho občerstvenia, ktoré vám prinesie z blízkeho obchodu kolegyňa? Ak sa vám to stáva bežne, strácate cenný čas, ktorý by ste mohli venovať svojej kondícii. Aj počas povinnosťami preplneného dňa je veľa vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje zdravie, štíhlejšiu líniou a obmedzenie tukov.

Ako často ostávate cez obednú prestávku sedieť pri pracovnom stole  a obmedzíte sa na chlebíčky alebo niečo z rýchleho občerstvenia, ktoré vám prinesie z blízkeho obchodu kolegyňa? Ak sa vám to stáva bežne, strácate cenný čas, ktorý by ste mohli venovať svojej kondícii. Aj počas povinnosťami preplneného dňa je veľa vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje zdravie, štíhlejšiu líniou a obmedzenie tukov.

Choďte na prechádzku
Výskumy dokázali, že ľudia, ktorí cvičili v troch kratších intervaloch počas dňa, schudli viac ako tí, ktorí si vybrali dlhšie, ale menej časté cvičenie. Počas obednej prestávky sa aspoň desať minút poprechádzajte a snažte sa zacvičiť si desať minút pred pracovnou dobou a po nej.
Nevynechávajte obed
Ak zabudnete na obed, je väčšia pravdepodobnosť, že neskôr zjete väčšiu porciu. Po dlhšej hladovke telo zadržiava viac tuku, preto, ak sa snažíte schudnúť, mali by ste na obed určite niečo zjesť. Nech už ide o tri väčšie alebo osem menších porcií denne, na jedlo potrebujete pravidelnosť.
Vyberajte si chrumkavé jedlá
Podľa odborníkov na výživu z Cambridge trvá dlhší čas, kým zjete jablko alebo mrkvu a máte pocit, že ste zjedli viac. Vychutnávajte aj chuť a arómu týchto jedál.
Pozor na diétne jedlá
Niektoré jedlá sú označené ako nízkotučné alebo so zníženým obsahom tuku, ale pritom majú takmer rovnaký počet kalórií ako ich bežní ,,bratia a sestry“. Takisto hrozí nebezpečie mylnej domnienky, že týchto jedál si môžete dovoliť zjesť viac , potom to v konečnom dôsledku  s kalóriami preženiete. Nezabúdajte, že aj keď nízkotučné potraviny (napr. syry alebo nátierky) majú oproti bežným znížený obsah tuku, aj tak ostávajú vysokotučnými potravinami.
Obed si noste z domu
Je to najlepší spôsob, ako si zaistiť plnohodnotné jedlo. Na večeru si pripravte porciu navyše, alebo si ráno urobte sendviče s celozrným chlebom  bez masla. Môžete ich naplniť grilovaným kurčaťom, šunkou, vajíčkom, tuniakom a šalátom.
V práci si zacvičte
Urobte si malú prestávku na niekoľko nenáročných cvikov:
• Trojminútovú chôdzu na mieste (alebo po schodoch hore a dolu).
• Desať drepov.
• Precvičte si ruky – postavte sa chrbtom k stoličke,  zohnite kolená a potom sa rukami oprite o kraj stoličky. Pomocou ohnutých lakťov pomaly spúšťajte telo dolu. Ide o tzv.tricepsové kliky – veľmi účinný cvik na spevnenie svalstva rúk.


 ©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.