Po pôrode - šup do formy
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 27.3.2002 00:00
Kategória : Štýl
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Narodenie dieťaťa je pre ženu nádherný zážitok a to aj napriek tomu, že pôrod rozhodne nepatrí medzi príjemné záležitosti. Ale keď je už po ňom, stačí sa niekoľkokrát nadýchnuť a všetko zlé je onedlho zabudnuté. Z perinky na vás pozerajú nič netušiace očká a drobné telíčko vo vás vyvolá intenzívnu potrebu ochraňovať ho. Avšak už niekoľko dní vás rovnako ako dieťatko začne zaujímať aj vaša postava.

Narodenie dieťaťa je pre ženu nádherný zážitok a to aj napriek tomu, že pôrod rozhodne nepatrí medzi príjemné záležitosti. Ale keď je už po ňom, stačí sa niekoľkokrát nadýchnuť a všetko zlé je onedlho zabudnuté.  Z perinky na vás pozerajú  nič netušiace očká a drobné telíčko vo vás vyvolá intenzívnu potrebu ochraňovať ho. Avšak už niekoľko dní vás rovnako ako dieťatko začne zaujímať aj vaša postava.


Tehotenstvo sa skončilo a vy možno s úžasom pozorujete, čo sa stalo s vašou postavou. Nedá sa nič robiť – materstvo spôsobuje na tele ženy značné zmeny. Počnúc ochabnutým svalstvom panvy, brucha a zadočku až po nadmernú pružnosť väzív. Mnohé ženy dokonca zotrvávajú v presvedčení, že zdeformovaná postava s trvalými následkami je cenou za zdravé dieťatko. Ale to vôbec nie je pravda. 
   Zmena životného štýlu po prvom pôrode vás určite  prekvapí, alebo dokonca až zaskočí. Neustály kolobeh kŕmenia, prebaľovania a kontrolovanie dieťatka je únavné a vyčerpávajúce. S prekvapením zistíte, že je problém dokončiť aj tú najjednoduchšiu vec a neraz až okolo obeda skonštatujete, že ste vlastne ešte ani nedokončili vlastnú rannú hygienu – o raňajkách ani nehovoriac. No a kde v tom chaose zobrať chuť a čas na cvičenie?  Lenže prvoradá je hlavne vaša chuť cvičiť. A ak máte naozaj chuť, od začiatku sa snažte prispôsobiť tomu aj systém práce.  Spočiatku využívajte čas, kým bábätko spí, alebo kombinujte cvičenie s inými činnosťami. Napríklad pri žehlení plienok sa môžete striedavo stavať na špičky a tak formovať svoje lýtka, pri dojčení môžete sťahovať svaly zadočka a panvového dna, alebo izometricky posilňovať brušné svalstvo.
  Pravidelne   začnite vykonávať 2-3 cviky niekoľkokrát denne a postupne k nim pridávajte ďalšie. Neskôr zaraďte aj cviky na výdrž a po 3. mesiaci môžete posilňovať s ľahkou záťažou, ktorou môže byť aj dieťatko. Samozrejme, v prípade zdravotných problémov alebo extrémnej únavy cvičenie vynechajte a poraďte sa s lekárom.

RADY NA ZAČIATOK
1 Po pôrode si doprajte čas na regeneráciu organizmu.
2 Počas prvých šiestich týždňov sa pokúste vytvoriť si pre seba aj dieťa určitý systém.
3 Ľahké cviky na panvové dno môžete precvičovať už v pôrodnici.
4 Množstvo a intenzitu cvikov stupňujte len pomaly.
5 Pri dobre zostavenom tréningu stačí cvičiť štyrikrát týždenne po 20-30 minút.

Po pôrode môžete začať napríklad s dvomi ľahkými cvikmi, ktoré nestoja veľa času ani námahy a môžete ich cvičiť dokonca aj v posteli:
A V akejkoľvek polohe silno stiahnite svalstvo panvového dna, chvíľku zadržte a uvoľnite. Čas zovretia postupne predlžujte.
B V ľahu na chrbte vtiahnite brucho, na chvíľku  zadržte  a uvoľnite.

OD 4. TÝŽDŇA
Približne od štvrtého týždňa po pôrode je vhodné zapojiť do cvičenia aj dieťatko.
1 Ľahnite si na chrbát, dieťatko položte na bruško na svoje brucho tak, aby ste ho mohli hojdať vytláčaním a vťahovaním brucha. Rastúce bábätko je nielen dôvod pre materinskú pýchu, ale  vynikajúce aj na postupné zvyšovanie záťaže.
2 V ľahu na chrbte alebo posediačky na podlahe či posteli napínajte striedavo ľavú a pravú špičku, chvíľku zadržte a urobte chodidlom ,,fajku“  potom znova zadržte. Sťahujte a uvoľňujte sedacie svalstvo.


 



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.