Narodí sa vám zdravé dieťa?
Autor(ka) : Jana Osuská
Dátum a čas : 3.7.2002 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Budúce mamičky dnes už majú bežne k dispozícii obrázky alebo videokazety z ultrazvuku a a pyšne ukazujú, ako vyzerá ich nenarodený potomok. Ale ani ultrazvuk nevidí všetko...Čo všetko si vlastne môžu mamičky sľubovať od ultrazvukového vyšetrenia? Tu sú odpovede aspoň na niekoľko základných otázok.

Budúce mamičky dnes už majú bežne k dispozícii obrázky alebo videokazety z ultrazvuku a a pyšne ukazujú, ako vyzerá ich nenarodený potomok. Ale ani ultrazvuk nevidí všetko...Čo všetko si vlastne môžu mamičky sľubovať od ultrazvukového vyšetrenia?  Tu sú odpovede aspoň na niekoľko základných otázok.

Na čo sa má pripraviť žena, ktorú lekár pošle na ultrazvuk?
Vyšetrenie nie je bolestivé. Lekár prikladá vyšetrovaciu sondu na brucho ženy. Ultrazvukové vyšetrenie využíva zvukové vlny takej dĺžky, ktorú nie je možné vnímať ľudským sluchom. Impulzy vysielané sondou sa odrážajú od vyšetrovaných orgánov matky a plodu, sonda ich spätne zachytáva a prenáša na obrazovku.

Na čo slúži ultrazvukové vyšetrenie?
Ultrazvuk  umožňuje rozpoznať graviditu už týždeň až desať dní od vynechania menštruácie. Ďalšie ultrazvukové vyšetrenia kontrolujú, či tehotenstvo pokračuje v norme a či plod prospieva. Lekár pomocou neho hľadá príznaky, ktoré môžu mať za následok zmenu priebehu tehotenstva, termínu a podmienok pôrodu, ako aj príznaky, že všetko neprebieha tak, ako by malo.

Koľkokrát by mala ísť tehotná žena na ultrazvuk?
Ideálne je aspoň trikrát za celé tehotenstvo. Niekedy však treba viac vyšetrení, najmä pri komplikáciách alebo zvýšenom riziku vrodených vád.

Kedy možno odhaliť, či má plod nejaké postihnutie?
Na zásadné vývojové vady sa príde zväčša pri druhom vyšetrení medzi 18. a 20. týždňom tehotenstva. Lekár ultrazvukom skontroluje, či sa plod vyvíja súmerne, či má všetky končatiny, či dĺžka kostí zodpovedá jeho vývojovej fáze, ako sa vyvíja chrbtica, či je lebka bez rozštepu, a či sa dobre vyvíjajú aj močový mechúr, žalúdok a ľadviny. Podľa niektorých telesných znakov je možné vyvodiť podozrenie na Downov syndróm alebo mongolizmus. V nejasných prípadoch  sa odporúča aj genetické vyšetrenie prípadne aj odber plodovej vody – amniocentéza.

Čo ak vyšetrenia potvrdia poškodenie plodu?
V takom prípade lekár oboznámi rodičov s veľkosťou rizika pre plod a nechá na žene rozhodnutie, či chce dieťa donosiť alebo či dá prednosť interrupcii.

Keď sa plod vyvíja dobre aj po 20. týždni, čo nasleduje?
Približne v 30. týždni je žena pozvaná na tretí ultrazvuk, aby lekár opäť skontroloval prospievanie a symetrický vývoj plodu a všimol si aj uloženie placenty. Keď ženu prijíma okolo 36. týždňa do pôrodnice, urobí zvyčajne ešte jeden ultrazvuk, ktorý určí polohu dieťaťa a jeho približnú hmotnosť.

V dobách, keď ešte nebol k dispozícii ultrazvuk, vyšetrovali lekári iba hmatom a sluchom. Takto samozrejme ostalo mnoho faktov neodhalených a obzvlášť problematické bolo vyšetrovanie obéznych žien. Bez ultrazvuku ostávali nerozpoznané viacnásobné tehotenstvá , poruchy uloženia placenty, polohy plodu aj nesymetricky vyvinutý plod. Ultrazvuk je v starostlivosti o tehotnú ženu jednoducho ideálne vyšetrenie.

 



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.