Čistenie zubov – všetko je inak
Autor(ka) : Jana Osuská
Dátum a čas : 4.7.2002 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Pokojne pustite z hlavy všetko, čo ste doteraz vedeli o správnom čistení zubov. Rady odborníkov sa opäť zmenili a my vás chceme hneď poinformovať o nových trikoch, ktorými získate žiarivý úsmev.

Pokojne pustite z hlavy všetko, čo ste doteraz vedeli o správnom čistení zubov.  Rady odborníkov sa opäť zmenili a my vás chceme hneď poinformovať o nových trikoch, ktorými získate žiarivý úsmev.

1.Ešte raz a s citom
Väčšina ľudí vyvíja pri umývaní zubov príliš veľký tlak. Pritom často prichádza k poraneniu ďasien a poškodeniu zubnej skloviny.   Podľa najnovších poznatkov by sme mali pri narábaní so zubnou kefkou postupovať rovnako jemne ako pri česaní vlasov. Okrem toho je dôležité čistiť zuby podľa určitého systému: najskôr pritlačiť kefku v 45-stupňovom uhle na vonkajšie, resp. vnútorné plôšky zubov tak, aby štetinky siahali až po okraj ďasien. Vlastné čistenie by malo pripomínať skôr ťah ako drhnutie. To znamená, že kefkou vykonávame jemné pohyby hore a dolu (akoby sme ťahali husľový sláčik). Celkom na koniec vyčistíme krúživými pohybmi aj žuvacie plochy.

2. Plast namiesto prírody
Zubná kefka s prírodnými štetinami má možno zmysel  z ekologického hľadiska, ale nie je o nič zdravšia. V jemných kanálikoch  štetín sa zhromažďujú baktérie a môžu viesť k zápalom jemnej ústnej sliznice. Zubnú kefku by sme mali meniť za novú minimálne každé tri mesiace – niektorí odborníci dokonca radia každých 14 dní.

3. Správne načasovanie
Čistiť si zuby ráno a večer nestačí. Zuby by sme si mali umyť hneď po jedle, predovšetkým po sladkých a lepkavých maškrtách (patria k nim aj banány!).

4. Múdre stravovanie
Prirodzené produkty ako surová zelenina alebo celozrné výrobky vyžadujú intenzívnejšie žuvanie a tak podporujú tvorbu slín.  Ak nechcete poškodiť svoje zuby prílišnou dávkou kyseliny, používajte pri príprave šalátov iba minimálne množstvo octu. Pre zuby sú nezdravé aj  jogurtové dressingy, ktoré často obsahujú priveľa cukru. Vhodnejšou alternatívou je slnečnicový a olivový olej. Všetky tuky totiž chránia zuby aj ďasná.

5. Radosť z čistenia
Aj napriek tomu, že čistenie zubov nepatrí k najlepším zážitkom dňa, mali by ste si z neho urobiť čo najpríjemnejšiu činnosť. Napríklad tak, že si do kúpeľne nainštalujete malé rádio a budete si zuby čistiť pri obľúbenej hudbe. Keďže väčšina pesničiek trvá tri minúty, pomôžu vám zároveň dodržiavať minimálny čas umývania.

6. Nechajte pastu pôsobiť
Po umývaní zubov si ústnu dutinu nevyplachujte vodou. Zvyšky zubnej pasty iba vypľujte, aby fluorid  mohol naďalej  pôsobiť.

7. Starostlivosť počas tehotenstva
Tehotné ženy by mali prijímať v strave dostatok vápnika, vitamínu D, fosforu a fluoridu, aby tak chránili svoje zuby a podporili tvorbu zubov nenarodeného dieťaťa. Dávkovanie treba dohovoriť s pôrodníkom!

8. Na záver syr
Syr chráni pred tvorbou zubného kazu.  Obsahuje tuk, ktorý sa ako ochranný štít uloží okolo každého zuba. Vidíte, akí múdri sú Francúzi.

Uvidíme kedy sa zmenia tieto pravidlá na iné. Zatiaľ platí zlatá stredná cesta a poznatok, že aj tu sú prvoradé genetické dispozície.



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.