Bolesť hlavy je bežný problém, s ktorým sa stretne každý z nás. Väčšinou trvá krátko a ustúpi po niekoľkých hodinách. Najčastejšie sa vynorí v záťažových situáciách alebo po ,,opici“. Takáto bolesť človeka obvykle neznepokojí, pretože jej príčiny sú zrejmé. Omnoho viac nás už môžu vystrašiť bolesti hlavy, ktoré nemajú zrejmú príčinu.
Vo väčšine prípadov našťastie nie sú výsledkom niečoho závažného, napríklad mozgového nádoru alebo mŕtvice, ale sú vyvolané stresom, hlukom, dlhodobým sústredením alebo namáhaním zraku. Príčinou môže byť aj krčná chrbtica. Diagnóza týchto bežných bolestí hlavy je pomerne jednoduchá, ale závisí takmer výhradne od toho, ako popíšete svoje bolesti lekárovi.
Zásadnou chybou je iba tlmiť bolesti užívaním analgetík – liekov proti bolesti. Ak trpíte opakovanými bolesťami hlavy, vyberte sa k lekárovi.
Kedy je to migréna?
Prudké záchvaty migrény sa s obyčajnou bolesťou hlavy nedajú ani porovnať. Migréna je často dedičná a jej príčina nie je celkom objasnená. Vie sa, že pri záchvate prebieha zmena elektrickej aktivity v mozgu a zmena prietoku niektorými mozgovými cievami a že pri týchto zmenách hrajú veľkú úlohu nervové centrá. Záchvat migrény môže vyvolať zmena počasia, niektoré druhy jedál alebo nápojov, zmena hladiny hormónov u žien počas cyklu, nedostatok spánku alebo rozčúlenie. Niektorí ľudia nie sú schopní určiť moment vyvolávajúci bolesť a tá prichádza akoby sama od seba. Záchvaty migrény treba liečiť podľa toho, aké sú silné a nakoľko ovplyvňujú bežný život chorého.
Čo robiť pri migréne?
1 Neužívajte dlhodobo analgetiká, pretože si môžete poškodiť zdravie a vypestovať návyk.
2 Navštívte svojho praktického lekára, opíšte mu priebeh záchvatov a ich sprievodné príznaky.
3 Zapisujte si periodicitu záchvatov, ich trvanie a užité lieky. Záznamy si zoberte k lekárovi.
4 Všímajte si momenty, v ktorých sa objavuje bolesť a snažte sa im vyhýbať.
5 Užívajte výlučne tie lieky, ktoré vám predpíše lekár.
6 Nezabúdajte, že ticho, tma a čerstvý vzduch sú v tomto prípade rovnako dôležité ako lekár.