Konečne sú tu, vytúžené dni voľna, leňošenia. Napriek tomu, že sa na tieto dni celý rok tešíme a plánujeme si ich, nemusia vždy dopadnúť tak, ako by sme veľmi chceli. Namiesto odpočinku môžu byť naplnené stresom, nervozitou a hádkami.
Dovolenky sú veľmi riskantným obdobím pre rodinné vzťahy. Podobne nebezpečnú skúšku pre manželstvo predstavujú aj dni voľna v čase Vianoc. Dovolenka je jednoducho pre vzťah zaťažkávacou skúškou. Ľudia sú nepoučiteľní a často si navzdory predchádzajúcim skúsenostiam myslia, že tráviť celé dni neustále spolu, spoločne sa opaľovať, chodiť na túry, či opekať mäso, je predsa úžasné. Potom však ich predstavy nahlodajú napríklad problémy na ceste, s ubytovaním na mieste a počasie bez záruky.
Navyše sa vraj muži boja, že manželka sa bude chcieť cez dovolenku rozprávať, a to pokiaľ možno o najvnútornejších pocitoch. Teda o niečom, čomu by sa zaslúžilý manžel zvyčajne najradšej oblúkom vyhol. Ak ešte pridáme k tomu deti, najlepšie dospievajúce a unudené, pohroma je na svete.
Aby sme sa vyhli nepríjemným dovolenkovým zážitkom je celkom namieste dodržiavať jednu zásadu: nepomáhať si nadmernou konzumáciou alkoholu, pretože ten v spojení s dovolenkovým stresom môže mať priam explozívne účinky - vzduchom začnú lietať nielen slová doposiaľ nevyrieknuté, ale aj predmety.
Dovolenka je dôležitá
Pravdepodobne sa všetci zhodneme v názore, že dovolenka je mimoriadne dôležitá pre celkové fungovanie človeka. Je obdobím, počas ktorého sa dá neobyčajne efektívne zrelaxovať, narušiť stereotyp každodenného ubíjajúceho kolobehu a doslova si doplniť viac či menej vyčerpané zásoby fyzických i psychických síl. Ale aj túžobne očakávaná dovolenka sa môže zmeniť na zničujúci konflikt či hororové scény. Preto je dôležité, aby sme si uvedomovali práve riziká, ktoré môžu pokaziť aj inak bezchybne pripravenú dovolenku. Pri jej plánovaní a príprave je najdôležitejšie vyhnúť sa rizikám, ktoré sú takmer zárukou neúspešnej dovolenky. Ešte dôležitejšie, ako správne naplánovanie dovolenky a programu, čo na nej robiť, je uvedomenie si, čo rozhodne nerobiť:
1. Nenúťte nikoho dovolenkovať podľa vašich predstáv (naozaj nemusia byť najideálnejšie, a ak, tak najpravdepodobnejšie iba pre vás!)
2. Neťahajte k moru niekoho, kto chce zostať doma, alebo liezť po horách. Ani vy sa nedajte presvedčiť o prospešnosti vysokohorskej túry či poznávacích zájazdov, ak túžite bezmyšlienkovito relaxovať.
3. Netrvajte na otrocky spoločnom trávení dovolenky, doprajte si od seba aspoň občasné odlúčenie.
4. Robte iba to, na čo máte chuť.
5. Na dovolenke nerozprávajte o práci a problémoch. Platí, že problémy si na dovolenku nevozíme!
6. Nesnažme sa úplne zmeniť svoj život a stravovacie návyky. Najmä, ak doma sa nedokážeme zmeniť celé roky.
7. Nedajte si vnútiť neprirodzené konvencie typu: pri jedle sa nerozpráva, poobede sa nemá spať, za cudzími ženami/chlapmi sa nikdy neobzeráme, v piatok sa ide na trh, každému sa z dovolenky patrí niečo priniesť...
8. Nehrajte sa ani počas dovolenky na niečo, čím nie ste.
9. Nedovolenkujte nad pomery. Najhoršie dovolenky bývajú na dlh.
10. Úplne najdôležitejšie je naprogramovať sa na príjem iba pozitívnych zážitkov. Môže sa stať, že aj tú najpoctivejšiu prípravu dovolenky narušia nečakané udalosti. Vtedy platí zásada: riešiť, ale iba v nevyhnutnej miere. Ostatné až doma
Čo si treba uvedomiť, aby sme neboli sklamaní
1. Nikto vás nenúti dovolenkovať!
2. Slovo dovolenka je odvodené od slovesa dovoľovať si. Dovoľme si na dovolenke všetko. Aj to, čo si nedovolíme doma.
3. Tešte sa na dovolenku!
4. Kvalita dovolenky nie je priamo úmerná jej cene.
5. Nerobte z dovolenky záležitosť spoločenskej prestíže. Z Bahám sa nevrátite niekoľkonásobne šťastnejší ako z Grécka.
6. Ak na dovolenkách neznášate dopravu, skúste chodiť pešo!
7. Prečo chodíte na dovolenky do zahraničia, keď sa potom čudujete, že vám tam nevaria ako doma?
8. Najvyššiu cenu zvykneme platiť za najlacnejšie dovolenky.
9. Nech je kvalitná dovolenka jediným dôvodom, pre ktorý sa oplatí vybrať si dovolenku.
10. Snažte sa, aby ste jediným kazom dovolenky neboli práve vy.
Ako si neotráviť dovolenku
- Kto nie je na dovolenku vnútorne pripravený, ten si ju ani neužije.
- Príliš prudká zmena medzi prácou a voľným časom môže uškodiť psychicky aj fyzicky.
- Ak máte pocit, že máte niečo dôležité rozrobené či nedokončené, budete sa vnútorne zožierať, určité typy ľudí však majú tento pocit stále.
- Kto si tesne pred dovolenkou naplánuje dohnať všetko, čo by ho čakalo v dňoch voľna, si môže byť takmer istý, že prvé dni prespí od únavy.
- Kto si chce skutočne oddýchnuť, mal by si vybrať najmenej 14 dní, najlepšie by však boli tri týždne.
- Rada pre partnerov: nevnucujte workoholikom tradičné formy dovolenky.