Ako správne skombinovať farby
Autor(ka) : Jana Osuská
Dátum a čas : 18.11.2003 00:00
Kategória : Tipy, triky
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Farby sú prostriedkom, ktorý sa výrazne podieľa na zariaďovaní našich príbytkov. Vďaka svojim estetickým a psychologickým účinkom dokážu miestnosť pretepliť, ale ju aj urobiť chladnou, dokážu upokojiť, ale aj navodiť pocit vnútorného nepokoja.

Farby sú prostriedkom, ktorý sa výrazne podieľa na zariaďovaní našich príbytkov. Vďaka svojim estetickým a psychologickým účinkom dokážu miestnosť pretepliť, ale ju aj urobiť chladnou, dokážu upokojiť, ale aj navodiť pocit vnútorného nepokoja

Všetko závisí od ich výberu a kombinácii. Práve toho sa ľudia obávajú a zostávajú radšej verní bielej. Správne kombinovanie farieb nie je až také zložité. Musíte však poznať delenie a základné princípy ich kombinovania.

Delenie farieb
Zariaďovaniu interiérov sa venujú predovšetkým ženy, ktoré si zvlášť dajú záležať na tom, aby ich oblečenie, make-up, doplnky boli vzájomne zladené. Nie je im neznáma teória štyroch ročných období. Podľa nej sú pre každé ročné obdobie typické určité odtiene farieb, ktoré svojou súhrou vyvolávajú charakteristickú náladu. Farby, ktoré patria k jari a jeseni, sú označované ako „teplé“, tie ktoré sa priraďujú k letu a k zime, dostali pomenovanie „studené.“

Kombinovanie farieb
Pri výbere farieb sa treba pridržiavať nasledovných princípov. Farby jedného ročného obdobia sa k sebe hodia. Dôvodom je skutočnosť, že v každom období je dominantná určitá farba. Z tejto zásady zároveň vyplýva, že sa nemajú kombinovať farby ročných období, ktoré sú protikladné: teda jar- leto, jeseň- zima. Pri výbere farieb treba mať na mysli vyváženosť celkového priestoru. Harmonické farby pôsobia vyrovnane, sú príjemné pre oči, navodzujú dojem otvorenosti priestoru. Naproti tomu, keď sa skombinuje priveľa farieb, priestor sa „rozbije“ a pôsobí ako malý a úzky. Preto si treba vybrať vždy jednu základnú farbu. Napríklad ako dominantnú farbu si zvolíme žltú a chceme postupovať pri kombinovaní farieb podľa zásady „tón v tóne.“ K žltej sa hodí svetložltá až po odtieň vaječnej škrupiny a olivové odtiene. Vždy je dobré voliť jemné, pokojné farby na veľké plochy a výrazné, živé tóny uplatniť na malých predmetoch. Pri výbere farieb je potrebné prihliadnuť aj na povrchovú úpravu materiálu, z akého je zhotovený nábytok do tej- ktorej miestnosti. Buk ako svetlé drevo potrebuje k sebe farby, ktoré ho oživia- hnedé a sivé odtiene na steny, tmavosivú na koberec a antracitovú napr. na sedaciu súpravu. O spestrenie sa postará aj modrá, červená a zelená v rôznych odtieňoch. Svetlohnedý dub má rád vo svojom okolí zemité farby. Čerešňové drevo je dnes veľmi obľúbené. Má v sebe prirodzené teplo a veľmi pekné sú kombinácie s určitými odtieňmi zelenej a pieskovej farby.©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.