Cárovné Kremľa 1/3
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 6.2.2004 00:00
Kategória : Osobnosti
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Mnohé veci z histórie pomaly zakryl prach a ľudia by sa o nich ani nedozvedeli. Pozrime sa späť napríklad na Brežneva, Gorbačova, ale aj ďalej do histórie až ku Leninovi.

Mnohé veci z histórie pomaly zakryl prach a ľudia by sa o nich ani nedozvedeli. Pozrime sa späť napríklad na Brežneva, Gorbačova, ale aj ďalej do histórie až ku Leninovi.

Nadežda Krupská a Lenin
Nadežda keď si prečítala Marxov kapitál – ako by sa napila „živej vody“.
Do Kremľa prišla ako takmer 50-ročná po 14 rokoch emigrácie. Mala ďaleko od príťažlivej ženy. Ešte v mladosti vytriedila všetku „škodlivú náboženskú“ literatúru. Jedinou modlou pre ňu bol Lenin.
Spoznali sa vo večernej škole pracujúcich. Manželstvo uzavreli na Sibíri vo vyhnanstve. Každý však potom zakotvil niekde inde. Lenin bol vo Švédsku a potom v Paríži. Tu spoznal ženu, ktorá výrazne vstúpila do jeho života. Bola to Innesa Armandová, ktorá utiekla od svojho manžela a piatich detí do náruče svojho švagra a po smrti svojho milenca spoznala muža, ktorý jej rozprúdil krv v tele.
Nadežda sa k celej situácii stavala tak, že vernosť v manželstve pokladala za buržoázny prežitok. Aj ona sama na Inessinu adresu povedala, že keď prišla, bolo u nich útulnejšie. Akceptovala ich trojuholník.
Dva roky po návrate Nadeždy Inessa zomiera. Nadežda sa venuje politickému vzdelávaniu žien. Sama Nadežda prežíva svojho muža o 15 rokov.
Stalinom nenávidená Nadežda získava úspech na zjazdoch. Z toho vyplýva dôsledok, že je pre Stalina nebezpečná. Deň po svojich narodeninách zomiera údajne na otravu. Táto verzia sa nikdy nepotvrdila.


Nadežda Allilujevová
Keď sa povie Josif Vissarionovič Stalin – mnohým prebehnú zimomriavky po chrbte, iní prejdú popri tom bez povšimnutia.
O prvej manželke Stalina sa veľa informácií nezachovalo. Časť informácií hovorí, že bola šikovnou krajčírkou, druhá časť, že bola práčka a žehliarka. Jedno je isté, že Stalin ju veľmi miloval. Manželstvo pretrhla jej smrť na tuberkulózu. Po jej smrti jeho srdce úplne zatvrdlo. S ňou zomreli jeho „posledné teplé city k ľudstvu“.
Po revolúcii spoznal mladučkú Nadeždu Allilujevovú. Zanechala gymnázium a začala u Stalina pracovať ako sekretárka. Spôsob, ako sa stala jeho manželkou má viac verzií. Jenou z nich bolo, že ju Stalin znásilnil a jej otec ho chcel zabiť. Pre urovnanie ho požiadal o jej ruku. V inej verzii ho vraj veľmi ľúbila aj napriek vysokému vekovému rozdielu. Naďa mu porodila syna a začala pracovať ako Leninova sekretárka. Naďa sa starala aj o Stalinovho syna z prvého manželstva. Leninova rodina si ju obľúbila. Manželstvo so Stalinom sa stávalo pre ňu peklom. Stalin bol arogantný a despotický, nedôveroval nikomu.
Po smrti Lenina sa ich vzťah ešte vyostril. Naďa všade naokolo vnímala strach ľudí zo Stalina. Začala pracovať pre časopis Revolúcia a kultúra, a potajomky začala študovať priemyselnú akadémiu.
V roku 1932v, deň po oslavách VOSR na večierku u straníckeho kolegu všetci pili. Naďa upila pohárik, dva a viac nechcela. Stalin sa „staral“ o manželku svojho straníckeho kolegu. Zabŕdal do Nadi, aby ešte pila, na čo ona nemala chuť a odišla domov.
Na druhý deň našla gazdiná Naďu ležať v kaluži krvi. Vraj samovražda. 32-ročná Naďa sa zastrelila.
Po tomto čine bolo nevypovedaných množstvo otázok. Samovražda? Vražda? Prečo?

 



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.