Depresia
Autor(ka) : Zuzana Konečná
Dátum a čas : 19.2.2004 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Nálady človeka môžu mať rôzne formy – radosť, smútok, strach, úzkosť, depresia. Tieto emočné prejavy sú spolu súvisiace s duševným rozpoložením človeka. Tá posledná forma však už zamestnala mnoho myslí, kde sa pokúšali vyselektovať dôvod, priebeh, rozuzlenie celého procesu.

Nálady človeka môžu mať rôzne formy – radosť, smútok, strach, úzkosť, depresia. Tieto emočné prejavy sú spolu súvisiace s duševným rozpoložením človeka. Tá posledná forma však už zamestnala mnoho myslí, kde sa pokúšali vyselektovať dôvod, priebeh, rozuzlenie celého procesu.

Depresie rozdeľujeme na 5 základných druhov. Niektoré výsledky majú ten uspokojivejší koniec, iné nie.

Najznámejší druh ktorý sa vyskytuje je reaktívna depresia.
Každý človek rôzne reaguje na stresové situácie. Jednoznačne nie je možné povedať, že smútok z odchodu človeka, nevyliečiteľné ochorenie niekoho blízkeho alebo dokonca smrť, prejde za  dáky určitý počet dní. Všetky tieto reakcie sú emotívneho charakteru a každý na ne reaguje rôznou intenzitou a každý potrebuje na prekonanie tohoto stresu iný časový interval. Tu presne platí, že najlepším lekárom je čas. Tento druh depresie s pribúdajúcim časom slabne až nakoniec úplne zmizne. Pre zníženie prahu citlivosti sa využíva aj medikamenózna liečba.

Neurotická depresia vzniká ak človek žije dlhšiu dobu v nepriaznivých podmienkach vonkajšieho prostredia. Skúsme si to priblížiť na špecifickom vzťahu manželov. Muž alkoholik, žena ho ako alkoholika nenávidí, avšak ako svojho muža ho miluje. Stále v sebe zvádza boj kompromisov. Takéto stavy nemôžu mať za dôsledok nič iné iba neurotické príznaky ako nespavosť, bolesti hlavy. Sprievodným javom je depresívna nálada. Tento druh depresie môže prepuknúť po vážnom životnom zlome, mnohokrát aj po viac rokoch. Priebeh tejto liečby býva pomocou psychoterapie ako aj s podporou liekov.

Somatogenná depresia je sprievodným javom somatických ohorení, napríklad degeneratívneho ochorenia nervového systému alebo iných nevyliečiteľných chorôb.

Endogenná depresia je jednou z ťažkých psychických ochorení, ktoré vyžadujú dlhodobú psychiatrickú liečbu. Depresia tu vzniká pôsobením neznámych vnútorných príčin. Dáka stresová situácia môže spustiť celý proces endogennej depresie. Pacient trpiaci týmto ochorením nemá v sebe dostatok energie na spontánne reakcie, jeho vôľa akoby ochabla. Prejavuje sa plačlivosť a úzkosť. Pacient obviňuje seba aj ostatných, chce byť potrestaný a keď sa mu to nestane, tak sa chce potrestať sám a východisko nachádza v sebaubližovaní, v samovražde. Striedajú sa tu stavy zdanlivého zlepšovania a zhoršovania zdravotného stavu. Liečba spolu s užívaním liekov  je dlhodobý proces. Aj po skončení nemocničnej liečby pacient pokračuje v užívaní liekov, ktorých úlohou je zabrániť znovu objaveniu príznakov tohto ochorenia.

Noogenná depresia je vlastne úzkosť spojená s depresívnymi náladami. Najčastejšie sa prejavuje u ľudí, ktorí nemajú vyriešené existenčné otázky, prípadne životné ciele, keď stratia svojho životného partnera. K liečbe sa pristupuje psychoterapiou, kde sa s pacientom diskutuje o zmysle jeho konania, zmysle jeho života. Postupne má objasnené tendencie nasledujúcich dní.



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.