Jackie Chan je novým veľvyslancom dobrej vôle OSN
Autor(ka) : Jana Osuská
Dátum a čas : 29.4.2004 00:00
Kategória : Osobnosti
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Hongkonská hviezda akčných filmov Jackie Chan sa tento týždeň vydal na ďalšiu neobyčajnú misiu, počas ktorej ako veľvyslanec dobrej vôle OSN navštívi obete AIDS a nášľapných mín v Kambodži.

Hongkonská hviezda akčných filmov Jackie Chan sa tento týždeň vydal na ďalšiu neobyčajnú misiu, počas ktorej ako veľvyslanec dobrej vôle OSN navštívi obete AIDS a nášľapných mín v Kambodži.
    
Detský fond OSN (UNICEF) a UNAIDS, koordinujúci úsilie svetovej organizácie v boji proti HIV a AIDS, dúfajú, že Chanova obrovská popularita v Ázii zvýši povedomie o chorobe v regióne, ktorý sa rýchlo stáva novým frontom v zápase proti smrteľnému vírusu. "Skutočne chcem, aby sa zastavilo šírenie vírusu HIV/AIDS a diskriminácia ich obetí," uviedol Chan v kambodžskej metropole Phnom Penh.     

Podľa odhadov OSN trpí v Kambodži nákazou HIV alebo AIDS 2,6 percenta jej 13-miliónovej populácie, ide teda o najhoršie postihnutú krajinu v ázijsko-tichomorskom regióne. Napriek neradostným štatistikám a nedostatku infraštruktúry po desaťročiach konfliktu sa však v krajine poradilo zvrátiť vzostupný trend ochorenia.
    
Počas trojdňovej návštevy Chan do stredy pocestuje okrem iného do severnej provincie Siem Reap, domovu známych 800-ročných chrámov Angkor Wat, kde navštívi projekt proti AIDS vedený buddhistickými mníchmi a rehabilitačné stredisko pre obete pozemných mín. Chana podľa vlastných slov veľmi dojalo úsilie všetkých, ktorí pracujú na "fronte" v oboch oblastiach. "Dajte mi vedieť, čo všetko môžem urobiť," uviedol herec. "Kdekoľvek môžem ísť, sľubujem vám, urobím to," vyhlásil.
    
Chan vyrastal v prostej rodine v Hongkongu, kde cvičil ako detský kaskadér v klasickej čínskej opere. V oblasti filmu sa preslávil najskôr v Hongkongu a neskôr v Hollywoode, odkiaľ jeho vysoké výkopy a predvádzanie kung fu priťahujú milióny ľudí na celom svete.

Copyright©2004 TASR©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.