DRUHY OLIVOVÝCH OLEJOV BORGES
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 3.5.2004 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Extra panenský olivový olej – lisovaný za studena. Intenzívna chuť. Získaný z optimálneho výberu rôznych druhov olív. Obohatí každé jedlo, no jeho intenzívna chuť a vôňa sa zvlášť vynímajú v šalátoch. Na krajci voňavého chleba chutí fantasticky a osvieži aj chuť nakrájanej paradajky.

Extra panenský olivový olej – lisovaný za studena. Intenzívna chuť. Získaný z optimálneho výberu rôznych druhov olív. Obohatí každé jedlo, no jeho intenzívna chuť a vôňa sa zvlášť vynímajú v šalátoch. Na krajci voňavého chleba chutí fantasticky a osvieži aj chuť nakrájanej paradajky.

Jednodruhové extra panenské olivové oleje Arbequina, Hojiblanca, Picual – získané lisovaním za studena vždy len z jedného druhu olív. V týchto olivových olejoch vyniká vždy  jedinečná vôňa a chuť len jedného druhu olív.

Arbequina
Veľmi jemná chuť, s ľahkými náznakmi po chuti mandlí a zelených jabĺk. Pripomína sviežu vôňu práve dozrievajúcich zelených olív.

Hojiblanca
Ovocná chuť,  jemná, ale stála, ktorá sa uchová na podnebí i v pamäti.

Picual
Veľmi silná a intenzívna chuť, jemne nahorklá, s výraznou osobitosťou.


Olivový olej – zmes rafinovaného olivového oleja a extra panenského olivového oleja. Jemná chuť. Výborne sa hodí aj na smaženie či iné tepelné spracovanie. Jeho jemnejšiu olivovú vôňu a chuť ocenia najmä tí, ktorí začínajú spoznávať prednosti olivového oleja. 

Olivový olej s cesnakovou príchuťou – olivový olej s voňavým francúzskym cesnakovým extraktom. Jeho použitie je veľmi rôznorodé, hlavne na potraviny pripravované na grile, na pizza korpus, toasty, na prípravu ryže atď.


Aromatické olivové oleje – pre gurmánov. Špeciality pripravené so základom olivového oleja, vytvorené prestížnym kuchárskym majstrom Ferránom Adrià z reštaurácie Bulli v Barcelone. Rad aromatických olejov je vytvorený pridaním 10 druhov prírodných korenín. Môžu sa používať každý zvlášť, alebo aj použitím kombinácií, ktoré navrhol Ferrán Adrià. Každý jeden dodá punc originality a osobitosti pripravovanému jedlu. Rozmarín, bazalka, štyri druhy korenia, sója a zázvor, to sú len niektoré z korenín.

Hovorí sa, že najstráženejším tajomstvom veľkých kuchárskych majstrov je ich spôsob korenenia jedál.  A je to naozaj tak, pretože i skutoční kuchárski majstri nerobia rozdiely medzi hlavnými a vedľajšími surovinami. Pre nich je dôležité vybrať si najlepšie korenie  na finálne dochutenie jedla.

OD ČOHO ZÁVISÍ KVALITA OLIVOVÉHO OLEJA?

· Od stavu plodu na poli, od stupňa jeho zrelosti v čase zberu a od druhu. Predstavte si napríklad, že šťava zo zeleného, obitého, chorľavého, omrznutého pomaranča nie je tá istá ako zo zdravého, dužinatého, nedávno odtrhnutého pomaranča.
· Od času medzi zberom a spracovaním olivy. Odrhnutá oliva, sa vďaka svojej kompozícii tuku a oleja znehodnotí veľmi rýchlo. Napriek akémukoľvek dobrému uskladneniu sa znehodnotí za 48 hodín.
· Od rýchlosti, čistoty a miernych teplôt počas procesu transformácie.
· Od správneho scedenia už získaného oleja a jeho správneho uskladnenia v pivnici: musí byť chránený pred svetlom, pri stálej teplote, na chladnejšom ale suchom mieste, s čo najmenším kontaktom s kyslíkom, najlepšie v nádobách z nehrdzavejúcej ocele.

IBA NAJLEPŠIE ZNAČKY MÔŽU ZARUČIŤ SPLNENIE TÝCHTO PODMIENOK

Olej z olivových zvyškov
Pozor na Olej z olivových zvyškov, ktorý môžete nájsť pod názvami Orujo, Sansa, Pomace. Je to olej, ktorý pochádza z olív – vlastne z olivových výliskov, ale nie je naturálny, pretože sa získava použitím rozpúšťadiel. Áno, je lacný, ale nespĺňa atribúty extra panenského olivového oleja.


BLAHODARNÉ ÚČINKY OLIVOVÉHO OLEJA
– olivový olej obsahuje 60 – 80 % mononenasýtených mastných kyselín, ktoré napomáhajú znižovať „zlý cholesterol“,
– obsahuje vitamíny A, D, K a taktiež vitamín E,
– znižuje riziko srdcových ochorení, niektorých druhov rakoviny, napomáha udržiavať nízky krvný  tlak a pôsobí proti artritíde,
– väčšina lekárov si myslí, že olivový olej je antioxidant, zlepšuje krvný obeh a spomaľuje proces starnutia buniek,
– napomáha trávenie a absorpciu kalcia,
– medzi inými charakteristikami, olivový olej prispieva k zlepšeniu vzhľadu a hladkosti pokožky.


STREDOMORSKÁ DIÉTA                 
Mnohé štúdie realizované najlepšími expertami expertmi na diéty, výživu a zdravie, odhalili skutočnosť, že obyvatelia krajín? Stredozemia sú  v kvalite života a dlhovekosti na najvyššej úrovni na svete. Tajomstvom tohto privilégia nie je nič iné ako STREDOMORSKÁ DIÉTA (Mediteránska diéta), charakteristická dostatočnou konzumáciou cereálií a ich derivátov (chlieb, cestoviny, a ryža), strukovín, zeleniny, olivového oleja a suchých plodov. Súčasťou diéty sú aj, ale v menšej miere,  ryby, vajcia, hydina a mliečne deriváty.

PYRAMÍDA ZDRAVIA
OLDWAYS

Pyramída OLDWAYS  znázorňuje čo, v akých proporciách a ako často konzumovať na dosiahnutie zdravej a vyváženej výživy dospelého človeka.

Charakteristiky zdravej výživy:

1. Dostatok produktov rastlinného pôvodu: suché a čerstvé ovocie, zelenina, chlieb, obilniny, strukoviny, zemiaky.
2. Výber čo najčerstvejších potravín v prirodzenej forme.
3. Olivový olej používať ako hlavný tuk.
4. Prínos energie z oleja by mal byť medzi 25 % a 35 %. Nasýtené tuky by nemali presiahnuť viac ako 7 – 8 % energie (kalórií).
5. Denne konzumovať stredné až malé množstvo syra a jogurtov.
6. Týždenne konzumovať stredné až malé množstvo rýb, hydiny a vajíčok.
7. Denne ako dezert zjesť čerstvé ovocie. Sladkosti len párkrát týždenne.
8. Červené mäso len niekoľkokrát za mesiac .
9. Aktívne sa pohybovať a športovať, na zlepšenie fyzickej kondície a udržanie optimálnej hmotnosti.
10.  Konzumovať víno, ale s mierou, najlepšie k jedlu.


Pyramídu vypracovali experti zo Svetovej zdravotníckej organizácie, Oldways Preservation & Exchange Trust a Who/Fao Centra spolupráce pre výživu v Inštitúte verejného zdravia na Harvardovej univerzite.



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.