Tísícky juhoafrických žien sú oficiálne vydaté, ani o tom nevedia
Autor(ka) : Jana Konečná
Dátum a čas : 20.10.2004 00:00
Kategória : Rodina
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Fatima a Zain spolu chodia rok a často žartujú o svadbe. Do smiechu im však nebolo, keď im ministerstvo vnútra oznámilo naozaj ohromujúcu zvesť: Fatima je už dva roky vydatá - za muža, s ktorým sa nikdy nestretla.

Fatima a Zain spolu chodia rok a často žartujú o svadbe. Do smiechu im však nebolo, keď im ministerstvo vnútra oznámilo naozaj ohromujúcu zvesť: Fatima je už dva roky vydatá - za muža, s ktorým sa nikdy nestretla.
    
Fatima (28) je jednou z približne 3400 Juhoafričanov zosobášených za ostatné tri roky bez ich vedomia v rámci rozsiahleho podvodu, do ktorého sú zapojení skorumpovaní úradníci a cudzinci žiadajúci povolenie na trvalý pobyt.
    
Vážnosť problému sa ukazuje až s postupujúcim časom - skutočnosť, že sa stali obeťami podvodu, len od augusta zistilo asi 800 žien. Podľa polície ide o lacný spôsob, ako môžu cudzinci získaním občianstva obísť nové imigračné zákony, ktoré sprísňujú podmienky pre udeľovanie povolenia na pobyt v JAR.
    
V septembri napr. zatkli troch Egypťanov po tom, čo sa miestne ženy priznali, že im platia 150 randov (750 Sk) mesačne, aby s nimi zostali vydaté. Minulý týždeň zatkli Pakistanca, ktorý žene z chudobnej štvrte zaplatil 100 randov (500 Sk) na mesiac podvodného manželstva. Fatima je podľa papierov vydatá za Nigerčana, ktorého meno ani nepozná. O svojom vydaji sa dozvedela v septembri, keď navštívila špeciálnu internetovú stránku - vytvorenú na to, aby si ženy mohli skontrolovať svoj rodinný stav.
    
"V kancelárii sme sa o tom bavili a kolegyňa mi zo žartu povedala, že by som to mala skontrolovať ... nikdy si nepomyslíte, že sa to stane vám. Bola som úplne ohromená. Dnes vám môžu ukradnúť už aj meno," dodala. Podľa falošného sobášneho listu sa Fatima vydala 16. mája 2002. "V čase svadby som dokonca v Kapskom Meste ani nebola. Po tomto zmätku som oveľa opatrnejšia," povedala Fatima.
    
Juhoafrická polícia sa odmietla vyjadriť, či v krajine pôsobí zločinecká skupina. "Čo sa týka prebiehajúceho vyšetrovania, úzko spolupracujeme s ministerstvom vnútra. Momentálne vyšetrujeme viacero jednotlivcov a vyhodnocujeme informácie. V krátkom čase možno očakávať ďalšie zatknutia," povedala policajná hovorkyňa Mary Martins-Engelbrechotová. Ako dodala, podvod sa obyčajne realizuje tak, že záujemcovia oslovia predstaviteľa ministerstva vnútra, ktorý im za úplatok zaistí potvrdenie o sobáši. Úradníci majú prístup k údajom o obyvateľoch, pričom "nevestu" vyberajú náhodným zadaním identifikačného čísla osoby primeraného veku z kategórie slobodná žena.
    
Viacerí cudzinci sú už ženatí v iných krajinách. Južná Afrika je jedným z mála štátov, ktoré nevyžadujú potvrdenie o rodinnom stave pre udelenie povolenia na uzavretie manželstva. Ako uviedol hovorca ministerstva vnútra Leslie Mashokwe, keď polícia potvrdí nepravosť sobáša, záznamy o manželskom zväzku vymažú. Dodal, že doteraz bolo zrušených len pár sobášov. Ministerka vnútra Nosiviwe Mapisa-Nqakulaová pri augustovom spustení kampane "Skontroluj si svoj stav" priznala časť viny a povedala, že vláda musí byť aktívnejšia pri identifikovaní a pomáhaní obetiam. Vyjadrila nádej, že zmeny imigračných zákonov znížia počet falošných sobášov. V súčasnosti musia zahraniční manželia Juhoafričanov čakať päť rokov na udelenie pracovného povolenia a povolenia na trvalý pobyt.

Copyright©2004 TASR



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.