Už aj kukurica
Autor(ka) : Jana Osuska
Dátum a čas : 22.5.2001 03:00
Kategória : Výživa
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

O geneticky upravovaných potravinách sme už na stránkach Lady písali / editoriál/. Odvtedy sa v slovenskom parlamente neudialo nič nové, len v USA vypukol škandál. V kukuričných plackách predávaných v sieti reštaurácii rýchleho občerstvenia Taco Bell boli objavené stopy StarLinku. Analýzu, ktorá ich objavila, objednala koalícia mimovládnych organizácii strážiaca bezpečnosť a legálnosť zavádzania geneticky modifikovaných plodín na potravinový trh „Genetically Engineered Food Alert“. Čoskoro bol StarLink objavený v množstve ďalších výrobkov z kukuričnej múky.

Prečo je StarLink taký nebezpečný?
Kukurica StarLink, produkt firmy Aventis, obsahuje baktérie Bacillus Thuringiensis a tie produkujú jed, ktorý odpudzuje niektorých škodcov. V experimentoch, ktoré mali dokázať jeho neškodnosť, sa zistilo, že ho ľudské žalúdočné šťavy rozkladajú veľmi pomaly a tak je tu riziko, že by mohol spôsobovať alergické reakcie. Od návalov krvi do hlavy až po anafylaktický šok, ktorý ,ak nepríde pomoc včas, znamená smrť postihnutého. Preto je v USA povolené pestovať kukuricu StarLink len na kŕmenie dobytka a na priemyselné spracovanie napr. na lieh.
Nie je jasné, či ich o potrebe oddeliť StarLink od iných odrôd výrobca semien neinformoval, alebo či sa im s tým spätá námaha zdala byť zbytočnou, ale pestovatelia Starlink neoddelili.
USA vyvážajú 5 miliárd ton kukurice ročne, kukuricu s baktériami našiel i jej najväčší dovozca Japonsko. Dovoz americkej kukurice ihneď pozastavili. Výrobca semien Aventis vyjadril ochotu odškodniť pestovateľov, ktorí utrpeli straty. Podľa odhadu firmy riešenie celého problému bude stáť menej ako 1 miliardu dolárov(!. Aventis sa súčasne pokúša získať dodatočné povolenie predávať odrodu StarLink ako potravinu. Príslušné americké úrady sa zatiaľ zdráhajú povolenie vydať. Medzičasom sa prihlásilo niekoľko ľudí, ktorí mali anafylaktický šok a myslia si, že ho mohli spôsobiť chipsy z kontaminovanej kukuričnej múky.
Zdá sa, že kým Európa diskutuje o tom, či a za akých podmienok povoliť pestovanie geneticky modifikovaných plodín, ony tíško vchádzajú na polia a na trh „zadnými vrátkami“. Ak sa to podarí, už ich odtiaľ nedostaneme. Gény, ktoré sa úspešne uchytili v biosfére, žijú definitívne svojim vlastným životom mimo ľudskej kontroly a nepoznajú ani hranice.


©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.