Farby, farby, farbičky
Autor(ka) : Jana Osuska
Dátum a čas : 16.2.2001 02:00
Kategória : Štýl
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Určite ste si už prečítali, trebárs aj na stránkach Lady, že novú jar, máte privítať v záplave farieb. Ak sa nebudeme riadiť kalendárom, práve sa nám začala tisnúť do dverí, vlieza oknami a pýta si oranžovú, červenú, žltú...Bŕŕŕŕ, striaslo vás! Vy, zvyknutá na hnedú, sivú, čiernu, máte behať po svete ako rozkvitnutá záhrada, alebo ako čerstvo vyliahnuté kačiatko? Veď vy, napokon, najlepšie viete, že v šatníku máte niekoľko kusov, ktoré už prežili časy slávy a módnosti a predsa sa v nich cítite najlepšie.

Farba toho, čo máte radi, je takmer vždy rovnaká, bez ohľadu na to, čo sa deje na predvádzacích mólach a čo radia módni návrhári. Máte pravdu. Nie všetko, čo vyzerá dobre na manekýnkach z Voque, bude vyzerať dobre aj na vás. Preto by ste si spolu s modelom, mali všímať aj typ manekýnky, ktorá ho predvádza. Jej farbu vlasou, farbu pleti a líčenie. Lebo vo farbách a v ich zosúladení sa skrýva tajomstvo úspechu. Špinavá blondínka s bledou zelenkavou pleťou a vodovomodrými očami určite nikoho neosloví v modeli trávovej farby. Už dlhší čas sa nás snažia stylingoví odborníci presvedčiť, že všetci sa dáme zaradiť do štyroch typov vychádzajúcich z pozorovaní prírody. Na jar prevládajú v prírode mäkké žlté odtiene, v lete modré podtóny, akoby vyblednuté od slnka tzv.púdrové , na jeseň dominujú zemité teplé odtiene, v zime studené farby v jasných a tvrdých odtieňoch. Podľa toho, aký model vám pridelila príroda ste potom jarený, letný, zimný alebo jesenný typ. Samozrejme, že vhodným líčením a zmenou farby vlasov, môžete svoj prirodzený typ zmeniť. Okolo určovania typu podľa tohto kľúča existujú celé haldy literatúry, knihy, webové stránky, poradne a nespočetné množstvo článkov v módnych listoch. Nie vždy sú však tieto informácie podané jednoducho a jasne. Ja sa o to pokúsim.

V podstate rozoznáte svoj typ podľa toho akú máte pleť. Či studenú ružovú, bežne nazývanú bledá , so studeným modrým podtónom tzv. Snehulienka alebo Bleduľa, v tom prípade ste letný , či zimný typ alebo lososovo ružovú , s teplým žltým podtónom tzv. kreolka, ryšuľa, Carmen, potom ste jarný alebo jesenný typ. Oblečenie vo výrazných sviežich farbách a ich odtieňoch pristane zimnému a jesennému typu. Pre jarný a letný typ sú vhodné tlmené farby, pastelové odtiene akoby vytiahnuté od slnka. Myslím, že viac pre začiatok z tejto teórie ani nepotrebujete vedieť. V mnohých časopisoch vymenúvajú farby, ktoré môžete nosiť ak ste...Nie! Nedajte sa pomýliť. A nevzdávajte sa svojej obľúbenej farby. Dôležité je vedieť, že viac ako na farbách oblečenia a líčenia, záleží na odtieňoch farieb, ktoré by ste mali preferovať. Bledule živé tóny, kreolky tlmené farby.

Malý výlet do školských lavíc
Ľudské oko vníma svetlo s rôznym spektrálnym zložením, teda rôznych vlnových dĺžok ako svetlo rôznych farieb. V ľudskom oku rozoznávajú svetlo iba čapíky. Ak by osvetlenie sietnice oka kleslo pod prah citlivosti čapíkov, nevnímali by sme farby. Farebné videnie je subjektívne a závisí od mnohých okolností. Inak sa napríklad javí pozorovaná farba osobitne, inak v skupine iných farieb. Pri pozorovaní väčšieho počtu jasných farieb, môže byť zrakový vnem výrazne psychologicky ovplyvnený. Inak vníma farby odpočinuté oko a inak unavené. Vnímanie farieb je aj otázkou celkového fyzického a hlavne psychického stavu. Farba je psychofyziologický vnem sprostredkovaný zrakovým orgánom. Najznámejšia teória farebného videnia je Youngova Helmholzova teória, podľa ktorej sa čapíky skladajú z troch rôznych orgánov. Prvý je citlivý na purpurovočervenú, druhý na zelenú a tretí na fialovomodrú farbu. Vec funguje tak, že dopadajúce svetlo podráždi všetky tri orgány v čapíkoch, ale každý v inej intenzite a zložením týchto troch popudov v mozgu vznikne farebný vnem. Musíme ešte rozlišovať farbu svetla a farbu telesa. Farba svetla je daná jeho spektrálnym zložením, farba telesa závisí od druhu svetla, ktorým teleso ožarujeme.

Príklad: Ak pozorujeme červenú šatku v bielom svetle javí sa červená. Ak ju budeme pozorovať v zelenom svetle bude čierna.
Zrak nemá schopnosť rozlišovať jednotlivé farby v zloženom svetle, tým sa líši od sluchu , pri ktorom môžeme rozoznávať jednotlivé tóny akordu. Dve svetlá s rôznym spektrálnym zložením, môžu mať rovnakú farbu. To znamená, že určitú farbu môžeme získať rôznymi kombináciami svetiel. Farby rozoznávame spektrálne a doplnkové. Doplnkové sú tie, ktoré dávajú aditívnym miešaním farieb bielu farbu. Experiment sa dá urobiť pomocou reflektorov
a farebných filtrov.

Spektrálna farba doplnková farba
Červená modrozelená
Oranžová ľadovo modrá
Žltá ultramarínovo modrá
Zelená purpurová
Ľadovo modrá oranžová
Fialová žltozelená

Tým som vás nechcela zahanbiť, že si nepamätáte učivo zo strednej školy, ale dať vám námet na rozmýšľanie o najlepších farebných kombináciách. Spektrálna a doplnková farba, vyzerajú na oblečení, ale aj v líčení neobyčajne atraktívne, samozrejme všetko závisí od odtieňa. Nebojte sa však kombinovať. Ak to niekedy nevyjde, buď sa sama nebudete cítiť v pohode, alebo sa vás blízki opýtajú , či sa necítite zle. Farby totiž majú tú moc, dodať alebo ubrať z vašej osobnosti živosť.

Pokračovanie...


©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.