Moderná hormonálna antikoncepcia „na telo“
Autor(ka) : Jana Osuská
Dátum a čas : 14.2.2006 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Prvá antikoncepčná náplasť – skutočná revolučná novinka, bola na americký trh uvedená v roku 2002. Jedna z najvýhodnejších metód antikoncepcie spĺňa kritériá aj tých najnáročnejších spotrebiteliek – spoľahlivosť, pohodlnosť a jednoduchosť použitia. V časopise TIME bola vyhlásená za „super objav“ roku 2002 a získala prestížne ocenenie "The Coolest inventions of the year 2002". Na slovenskom trhu je dostupná od roku 2004.

Prvá antikoncepčná náplasť – skutočná revolučná novinka, bola na americký trh uvedená v roku 2002. Jedna z najvýhodnejších metód antikoncepcie spĺňa kritériá aj tých najnáročnejších spotrebiteliek  – spoľahlivosť,  pohodlnosť a jednoduchosť použitia. V časopise TIME bola vyhlásená za „super objav“ roku 2002 a získala prestížne ocenenie "The Coolest inventions of the year 2002". Na slovenskom trhu je dostupná od roku 2004. 

Dnes je antikoncepcia bežnou súčasťou každej modernej ženy, ktorá sa rozhodla chrániť pred neželaným otehotnením. Nie každej však vyhovuje vo forme tabletiek. Antikoncepčná náplasť je rovnako účinná ako doterajšia tabletková antikoncepcia. Aplikuje sa jednoducho, raz týždenne v priebehu troch týždňov, čím sa minimalizuje riziko zabudnutia, a tým sa zvyšuje aj jej spoľahlivosť. Veľkou výhodou pri transdermálnej aplikácii je, že hormóny z náplasti sa do tela uvoľňujú cez kožu priamo do krvného obehu, čím  obchádzajú tráviaci trakt a nepodliehajú prvotnému odbúravaniu v pečeni (first-pass efekt) ako pri tabletkách. Skutočnosť, že účinné látky obchádzajú tráviace ústrojenstvo, môže byť výhodná aj v situáciách, keď je podávanie ústami vylúčené, alebo narušené (zvracanie, preháňanie a pod.). Proces vstrebávania množstva hormónov do organizmu je presne riadený a hladina hormónov je tak vyrovnaná.  

Antikoncepčná náplasť je malý štvorček telovej farby, ktorý sa aplikuje na čistú, suchú pokožku brucha, zadku, hornú časť chrbta alebo vonkajšej hornej časti paže. Náplasť je dostatočne tenká, aby sa dala nosiť diskrétne pod oblečením a užívateľka sa cítila v pohode počas celého týždňa. S antikoncepčnou náplasťou sa užívateľky  nemusia obmedzovať ani v športe. Návšteva plavárne či fitnes centra nie je problém a obavy z odlepovania sú zbytočné. Materiál, z ktorého je náplasť vyrobená, bol dlhodobo testovaný a vyvíjaný tak, aby bol pre spotrebiteľky úplne bezproblémový.

Budúcnosť patrí liekom „na telo“

Vo svete letia náplasti, Slovensko ich však stále považuje za novinku. Náplasti sa stali revolučnou metódou liečenia, sú šetrnejšie k organizmu a majú menej nežiadúcich účinkov.

Už starí Egypťania vedeli, že koža je schopná efektívne prijímať liečivé látky, a na bolestivé miesta používali rôzne hojivé masti. Transdermálna aplikácia liečiv (z latinského trans dermis = cez kožu) je v súčasnosti rýchlo sa rozvíjajúcim odvetvím. Vo svete sa už dávnejšie používajú náplasťové metódy liečenia, my ich však stále považujeme za novinku. Lieky aplikované priamo na telo sa však stávajú aj u nás čoraz populárnejšími. Určite je to oprávnené – sú šetrnejšie a majú menej nežiadúcich účinkov. Účinná látka sa dostáva do tela priesakom cez kožu, neprechádza tráviacim traktom a presné denné dávky sa vstrebávajú priamo do krvi. To je dôvod, prečo nie je zaťažovaný žalúdok.

Náplasti sa používajú najmä v situáciách, keď je potrebné udržiavať v tele stabilnú hladinu liečiva, najčastejšie však pri liečbe chronických bolestí. Pacienti s týmito bolesťami potrebujú minimálne jednu tabletku za 12 hodín. Lieková náplasť dokáže tlmiť bolesť až tri dni a liečba tak menej narúša pacientov denný režim. Veľa pacientov uvádza, že vďaka dennému dávkovaniu menej myslia na svoju chorobu, čo prispieva k ich psychickej pohode. Vždy záleží od rozhodnutia lekára, či je pre pacienta vhodná.
Náplasť sa už bežne používa vo viacerých oblastiach liečby – napr. pri tlmení silnej chronickej alebo lokálnej bolesti, kinetóz, na odvykanie od fajčenia, na hormonálnu substitučnú liečbu žien po menopauze, na liečenie hypertenzie, angíny pectoris, ako aj na prevenciu počatia hormonálnou antikoncepciou či chudnutie. Náplasti proti bolesti sa predpisujú najčastejšie pacientom s nádorovou bolesťou a bolesťou chrbta či kĺbov.
Aj napriek tomu, že formou náplastí nemožno podávať všetky lieky, nová podoba liečby, ktorá je šetrná k ľudskému organizmu, je veľkou nádejou pre budúcnosť. Vývoj pokračuje veľmi rýchlo dopredu. Okrem použitia v existujúcich oblastiach by sme mohli v podobe náplastí využívať ďalšie nové lieky na liečbu chorôb srdca a ciev, Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby, depresií, migrén, rôznych sexuálnych porúch a ďalších foriem bolestí.

Príklady liečenia náplasťovou metódou:

Stredná a silná chronická bolesť
Utišuje ju náplasť. Účinná látka sa z nej postupne uvoľňuje cez jemnú priepustnú membránu do vrchných vrstiev kože. Tu ju prevezmú drobné krvné cievy, a tak sa krvným riečiskom dostáva až do mozgu, kde pôsobí. Po troch dňoch od nalepenia sa účinná látka spotrebuje a náplasť treba vymeniť za novú. 

Cestovná nevoľnosť
Postihuje každého desiateho človeka. Náplasť s účinnou látkou skopolamín, ktorá sa rovnomerne uvoľňuje počas celej cesty, tlmí príznaky nevoľnosti.

Menopauza
U žien po štyridsiatke dochádza k obmedzeniu tvorby hormónov. Náplasť nahrádza nedostatok vlastného estrogénu a obmedzuje problémy v období menopauzy – návaly potenia a i. Vymieňa sa raz za tri alebo štyri dni.

Problémy so srdcom
Náplasť s nitroglycerínom pôsobí preventívne proti srdcovým problémom tak, že rozširuje cievy.

Odvykanie od fajčenia
16-hodinová náplasť pôsobí proti závislosti od nikotínu. Existujú rôzne silné náplasti.

Miestne znecitlivenie
Tzv. „nalepovacia mininarkóza“ je vhodná pre ľudí, ktorí majú strach z injekcií. Nalepí sa pred vpichom injekcie.

Antikoncepcia
Z náplasti sa cez kožu uvoľňujú do tela hormóny, ktoré zabraňujú ovulácii a otehotneniu. V priebehu troch týždňov sa aplikuje vždy jedna náplasť na sedem dní. Po použití troch náplastí nasleduje týždenná prestávka, počas ktorej sa dostaví menštruácia. Na zníženie bolesti hlavy, ktoré pri týždennej prestávke spôsobuje znížená hladina estrogénu, možno po porade s lekárom používať náplasť aj kontinuálne.

Pri mnohých liekoch sa v súčasnosti  pripravuje transdermálna aplikácia, ktorá je v štádiu klinických skúšok. Účinnosť náplastí je porovnateľná s tabletkami alebo tobolkami. Účinná látka v náplasti musí najskôr preniknúť do organizmu ľudskou kožou, zvyčajne cez stredne priechodnú pokožku na pažiach, chrbte alebo bruchu. Koža sa skladá z vrchnej zrohovatenej vrstvy, ktorá bráni prenikaniu hydrofilných látok, a vitálnych vrstiev, ktoré zabraňujú prenikaniu lipofilných látok a môžu čiastočne viazať či metabolizovať liečivá. Pri konštrukcii náplasti treba preto zobrať do úvahy kožu ako prirodzenú bariéru.

Podstatnou vlastnosťou aplikácie liečiv náplasťami je to, že odovzdávajú presné dávky liekov za definovanú časovú jednotku. Jednoducho povedané, je nutné, aby náplasť „vypúšťala“ do organizmu presné množstvo účinnej látky, a to postupne počas jedného dňa či týždňa. Výhodami aplikácie liekov prostredníctvom náplastí sú hlavne šetrnosť voči organizmu,  vyrovnaná hladina účinnej látky v organizme a komfort užívania. Aj napriek všetkým výhodám však túto možnosť podávania liečiv vníma lekárska aj laická verejnosť na Slovensku stále skôr ako novinku. Často sa spája s nejasnosťami, ktoré sa týkajú napríklad možnosti dávkovania, s nedôverou k mechanizmu vstrebávania či strachu z odlepenia. Náplasťová metóda liečenia má však pred sebou obrovskú budúcnosť. Podľa kvalifikovaných prognóz sa má v celosvetovom meradle zvýšiť obrat transdermálnych liečiv z 8 mld. dolárov v roku 2002 na 16,3 mld. dolárov v roku 2007, čo znamená výrazný nárast  v porovnaní s ostatnými liekovými formami.

Čo vás zaujíma a neopýtali ste sa?
Ako sa odlišuje antikoncepčná náplasť od antikoncepčných tabletiek?
Antikoncepčná náplasť má:
Podobné účinné látky  (hormóny).
Rovnaký mechanizmus účinku.
Rovnako vynikajúcu spoľahlivosť.
Jedinečný spôsob aplikácie.
Vymieňa sa len raz týždenne – je pohodlnejšia.

Aké sú výhody nižšej frekvencie aplikácie?

Komfort užívateľky
Všeobecne sa pri nižšej frekvencii aplikácie zvyšuje pravdepodobnosť správneho (pravidelného) užívania. Zabudnutie užitia pravidelnej dávky antikoncepcie často vedie k zlyhaniu a nechcenému otehotneniu. Podľa prieskumov realizovaných na Slovensku ženy vysoko oceňujú práve zníženie tohto rizika pri aplikácií jeden krát za 7 dní. Veď si úprimne priznajme, koľkokrát sa nám stalo, že sme zabudli užiť tabletku.

Ako sa používa antikoncepčná náplasť?
Antikoncepčná náplasť sa používa v 28-dňovom cykle a vymieňa sa vždy v rovnaký deň počas pravidelného trojtýždňového cyklu, po dobu 21 dní. Náplasť sa nemá používať počas štvrtého týždňa. Menštruačný cyklus by mal začať v týždni „bez  náplasti“. Ďalšia nová náplasť sa má aplikovať v rovnakom dni v každom týždni, tzv. „deň výmeny náplasti“. Napríklad, ak si aplikujete prvú náplasť v pondelok, všetky ďalšie náplasti by ste si mali aplikovať v pondelok. Po štyroch týždňoch by sa mal začať nový cyklus s aplikáciou novej náplasti v rovnaký deň.

Môžem si náplasť pomaľovať alebo z nej odstrihnúť?
Jednoznačne nie. Aby ste si boli istý spoľahlivosťou antikoncepčnej náplasti, v žiadnom prípade by ste na ňu nemali písať, ani ju nijako znehodnotiť. Zmena náplasti by mohla byť sprevádzaná nežiadúcimi účinkami, čo môže spôsobiť aj väčšie riziko otehotnenia.

Aké sú špecifické vlastnosti transdermálnej aplikácie?
Obsahuje dva druhy hormónov, norelgestromín a etinylestradiol, ktoré sa počas 24 hodín kontinuálne uvoľňujú z náplasti priamo do krvného obehu. Účinná látka sa dostáva do tela kožou, neprechádza tráviacim traktom, a preto nezaťažuje žalúdok.  First-pass efekt znamená, že pri aplikácii hormónov cez kožu sa tieto dostávajú priamo do krvného obehu, v ktorom cirkulujú a do pečene sa dostávajú postupne. Pri užívaní tabletiek sa pri  vstrebávaní hormónov z tráviaceho systému dostáva celá dávka obsiahnutá v tablete bezprostredne do pečene, ktorá ju musí „spracovať naraz“. Antikoncepčná náplasť vlastne obchádza tráviaci trakt a presné denné dávky sa vstrebávajú priamo do krvi.

Prečo je anikoncepčná náplasť cenovo náročnejšia ako tabletky?
Vo všeobecnosti ide o relatívne novú a veľmi pokrokovú metódu liečenia prostredníctvom transdermálneho vstrebávania sa (vstrebávanie sa cez kožu). Je to metóda antikoncepcie, na výskum a vývoj ktorej boli venované nemalé finančné prostriedky. Toto sa čiastočne odráža aj v cene. Cenové parametre však jednoznačne odrážajú kvalitu a mnohé prínosy a výhody tejto metódy liečenia (menšia frekvencia aplikácie, spoľahlivosť, šetrnosť voči organizmu).

Aké je zloženie z antikoncepčnej náplasti?
Antikoncepčná náplasť sa skladá z 3 vrstiev:
1. vrstva: BACKING – vonkajšia, krycia vrstva (béžovej farby)
 
2. vrstva: DRUG/ADHESIVE – adhezívna (lepiaca) vrstva obsahujúca samotné hormóny
 
3. vrstva: RELEASE LINER – priehľadná lesklá ochranná fólia – odstraňuje sa pred aplikáciou náplasti

Nebudem mať počas nosenia náplasti problémy s jej odlepovaním sa?
Pri bežnom nosení nie. Materiál, z ktorého je náplasť vyrobená, bol dlhodobo testovaný a vyvíjaný tak, aby bol užívateľsky bezproblémový a odolný voči vode a odlepeniu. Môžete sa pokojne sprchovať aj kúpať bez obáv z poškodenia náplasti. V ojedinelých prípadoch sa však môže stať, že dôjde k čiastočnému alebo celkovému odlepeniu náplasti alebo jej narušeniu.  

Na ktoré miesto na tele je najvhodnejšie nalepiť si náplasť?
Náplasť nalepujte vždy na čistú, suchú a neochlpenú pokožku zadku, brucha, vonkajšej hornej časti paže alebo na hornú časť chrbta, t. j. na miesta, kde je vylúčené trenie s tesným odevom. Náplasť nikdy nelepte na prsia alebo do ich blízkosti. Podľa realizovaných prieskumov si ženy najčastejšie náplasť nalepujú na zadok alebo podbruško. Náplasť nie je vhodné aplikovať na miesto, ktoré je začervenalé alebo podráždené. Na zabezpečenie efektívnosti náplasti je dôležité aplikovať ju na miesto, na ktorom nie je použitý make-up, krém alebo púder. Antikoncepčná náplasť je hladká, telovej farby s rozmermi 4,5 cm x 4,5 cm. Je dostatočne tenká, aby sa dala diskrétne nosiť pod oblečením.  

 Môžem náplasť pri výmene aplikovať aj na iné miesto na tele?
Áno. Nová náplasť môže byť aplikovaná na jedno zo štyroch uvedených miest na tele: na zadku, bruchu, hornej časti chrbta alebo na  vonkajšej strane paže.

Od kedy je antikoncepčná náplasť k dispozícii?
V roku 2002 bola na trh v USA uvedená prvá antikoncepčná náplasť, ktorá predstavuje na poli hormonálnej antikoncepcie skutočnú revolučnú novinku. Je to jedna z najnovších metód antikoncepcie, ktorá spĺňa aj tie najnáročnejšie kritériá samotných užívateliek – účinnosť, pohodlnosť a jednoduchosť použitia. Na slovenskom trhu je antikoncepčná náplasť od roku 2004. Informácie o antikoncepčnej náplasti môžete získať na www.raztyzdenne.sk od 1. marca 2006 alebo u svojho gynekológa.

Viete, že na Slovensku:
· až 75 % gynekológov pozitívne vníma hormonálnu antikoncepčnú náplasť ako správny smer vývoja antikoncepcie
· až 71 % žien by chcelo vyskúšalo hormonálnu antikoncepčnú náplasť
· až ľ žien sú potenciálne užívateľky antikoncepčnej náplasti
· 1/3 času venuje gynekológ antikoncepčnej problematike
· až 90 % informácií získavajú pacientky priamo od lekára
· v 85 % informuje lekár o nových metódach, ak má pacientka problém so súčasnou antikoncepciou

Prečo sme v pohode s antikoncepčnou náplasťou?

- pre jej spoľahlivosť
- pre jej pohodlnú aplikáciu (len raz do týždňa)
- pre jej stálu hladinu hormónov a rovnomerné uvoľňovanie účinných látok cez kožu
- pre jej unikátnu aplikačnú formu

Pretože je to antikoncepčná metóda budúcnosti!

Z ohlasov užívateliek:
Používam antikoncepčnú náplasť už viac ako rok – je super, žiadne nezvyčajné príznaky. Zo začiatku som pociťovala trochu bolesť a problémy s menštruáciou, ale už v 2. cykle (t.j. 2. mesiac) používania sa všetko upravilo a odvtedy to ide pravidelne bez akýchkoľvek nežiadúcich účinkov. Mám 21 rokov, stáleho partnera, pravidelný sex a skvelú antikoncepciu, pri ktorej sa nemusím stresovať z otehotnenia. Vrelo odporúčam antikoncepčnú náplasť.©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.