Kŕčové žily nie sú len estetickým problémom
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 4.4.2006 00:00
Kategória : Krása
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Ochorenia žilového systému trápia v súčasnosti na Slovensku takmer polovicu z nás. Kŕčové žily (varixy), ktoré patria k najčastejším, sú ochorením od takmer neviditeľných foriem až po výrazné rozšírenia a vakovité vypukliny povrchových žíl. Väčšina ľudí ich spočiatku považuje len za estetický problém. Nie je to však tak! Oveľa závažnejší je zdravotný problém, lebo s kŕčovými žilami súvisia aj prípadné zápaly a chronické poruchy povrchového či hlbokého žilového systému.

Ochorenia žilového systému trápia v súčasnosti na Slovensku takmer polovicu z nás. Kŕčové žily (varixy), ktoré patria k najčastejším, sú ochorením od takmer neviditeľných foriem až po výrazné rozšírenia a vakovité vypukliny povrchových žíl. Väčšina ľudí ich spočiatku považuje len za estetický problém. Nie je to však tak! Oveľa závažnejší je zdravotný problém, lebo s kŕčovými žilami súvisia aj prípadné zápaly a chronické poruchy povrchového či hlbokého žilového systému.

Na vzniku kŕčových žíl sa podieľa množstvo faktorov od vrodeného oslabenia žilovej steny cez tehotenstvo, upchatie žily krvnou zrazeninou až po spätný tok krvi pri poruche chlopňového systému žíl. „Ochorenia žilového systému dolných končatín si vyžadujú úpravu životného štýlu a prakticky stálu liečbu a starostlivosť,“ hovorí MUDr. Ľubomíra Javorčíková z angiologickej ambulancie Nemocnice Ministerstva obrany v Bratislave.

„Liečba zápalu žilovej steny spočíva v ponechaní pohybu pacienta, dôslednej elastickej bandáži a medikamentóznej terapii. Kompresiou čiže stlačením  povrchových žíl elastickým obväzom zabránime preťaženiu hlbokého žilového systému a zlepšíme prúdenie krvi v žilovom riečisku,“ vysvetľuje MUDr. Javorčíková. Tradičná farmakoterapia povrchových zápalov žilovej steny je zložená z celkovej  antiflogistickej (proti zápalu) a analgetickej (proti bolesti) liečby, ako aj  lokálnej liečby heparinoidmi. „Príkladom efektívnej lokálnej liečby je aplikácia účinnej látky  heparínu v lipozomálnej forme. Lipozóm ako transportný systém zlepšuje prienik heparínu až do najhlbších vrstiev kože a zvyšuje tak účinnosť liečby,“ vyzdvihuje MUDr. Javorčíková.

Nadnárodná farmaceutická spoločnosť CSC Pharmaceuticals priniesla na Slovensko nový spôsob aplikovania liečby - sprejový gél ViaTromb Forte Spray Gel. Jeho prednosťou oproti tradičným preparátom je jeho najvyššia koncentrácia heparínu a vysoký prienik do hlbokých vrstiev kože až do cieľového tkaniva. Vďaka sprejovému prevedeniu má ViaTromb Forte Spray Gel presné a pohodlné dávkovanie. „Ženy určite ocenia aj samotný fakt, že ViaTromb si môžu na postihnuté miesta aplikovať aj cez pančuchy,“ dodáva Ing. Zuzana Budayová, produktová manažérka ViaTromb.

ViaTromb Forte Spray Gel sa odporúča používať nielen pri problémoch s kŕčovými žilami, ale pomáha aj pri tromboflebitíde, varikoflebitíde, na opuchnuté nohy a modriny. Aplikuje sa  rozmasírovaním priamo v oblasti varixov. Na dolných končatinách sa odporúča masírovať v smere zdola nahor. Odporúčaná aplikácia je štyri vstreky 1 až 3 krát denne.

ViaTromb Forte Spray Gel je voľne predajným prípravkom a možno ho dostať v lekárňach na celom Slovensku. Odporúčaná cena za jedno balenie predstavuje 295,50 Sk.

Zloženie
Liečivá: heparinum natricum (heparín sodný)  2400 I.U.  v lipozomálnej forme v 1 g gélu.
Pomocné látky: NAT 8539 (sojae lecithinum - lecitín, ethanolum anhydricum - bezvodý etanol), ethanolum 96 % (v/v) (etanol 96 % obj.), kalii dihydrogenphosphas (dihydrogenfosforečňan draselný), natrii hydroxidum (hydroxid sodný),  aqua purificata (čistená voda).

Farmakoterapeutická skupina: venofarmakum, dermatologikum.

Čo je ViaTromb Forte Spray Gel? ViaTromb Forte Spray Gel je liek vo forme gélu, ktorý je určený na miestne použitie. Liečivom v lieku ViaTromb Forte Spray Gel je heparín v lipozomálnej forme. Heparín bráni tvorbe krvných zrazenín, má mierne protizápalové účinky, pôsobí proti opuchom a uľahčuje vstrebávanie zápalovej tekutiny. Lipozómy ako nosiče liečiva zaručujú vysoký prienik kožou.

Kedy sa používa ViaTromb Forte Spray Gel? Bez odporúčania lekára sa liek používa na liečbu povrchových hematómov (krvných podliatin) vzniknutých napríklad po úraze, ďalej na liečbu opuchov spôsobených poranením kĺbov alebo šliach a na liečbu povrchových zápalov. Pri povrchových zápaloch žíl, kŕčových žíl, vredu predkolenia alebo edémoch pri zhoršenom žilnom návrate na dolných končatinách sa o liečbe poraďte s lekárom.

Kedy sa ViaTromb Forte Spray Gel nesmie používať? Liek sa nesmie užívať pri precitlivenosti na liečivo (heparín) a pomocné látky obsiahnuté v lieku, pri zvýšenej krvácavosti a pri nízkom počte krvných doštičiek. Liek sa ďalej nesmie nanášať na otvorené rany, na hnisavé kožné prejavy, na mokvajúce ekzémy a na sliznice.
 
Má ViaTromb Forte Spray Gel nežiaduce účinky? V ojedinelých prípadoch sa môže objaviť precitlivenosť prejavujúca sa svrbením alebo začervenaním kože. Tieto nežiaduce účinky po vysadení lieku zvyčajne rýchlo vymiznú. Prípadný výskyt nežiaducich účinkov alebo iných nezvyčajných reakcií oznámte svojmu lekárovi.

Môže ViaTromb Forte Spray Gel ovplyvniť účinnosť iných liekov? Predchádzajúce alebo striedavé nanášanie lieku na jedno miesto s liekmi obsahujúcimi kyselinu salicylovú môže viesť k miestnemu bodkovitému krvácaniu do kože.

Ako sa používa ViaTromb Forte Spray Gel? Liek sa 1-3 krát denne nanesie na kožu na postihnuté miesto a jeho okolie a vmasíruje sa (na dolných končatinách zdola nahor). Pri zápaloch žíl sa nesmie vmasírovať, iba jemne naniesť. Treba chrániť oblasť očí, nosa a úst. Trvanie liečby je u ochorení žíl 1-2 týždne, u hematómov a edémov 10 dní. Ak nedôjde k ústupu ťažkostí, poraďte sa o ďalšom postupe s lekárom. ViaTromb Forte Spray Gel sa na postihnuté miesto strieka priloženou pumpičkou.

 ©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.