Pozor na cestovnú trombózu
Autor(ka) : Mária Juritková
Dátum a čas : 12.4.2006 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

S príchodom slnečných lúčov a teplejších mesiacov na nás číha nielen cestovná horúčka, ale aj cestovná trombóza, ktorej následky sú oveľa nepríjemnejšie. Ide totiž o vytváranie krvných zrazenín v dôsledku spomaleného prúdenia krvi v končatinách, zapríčinené dlhodobým sedom v aute, autobuse či lietadle. Aj profesionálni šoféri či vodiči sediaci za volantom niekoľko hodín denne poznajú nepríjemné opúchanie dolných končatín.

S príchodom slnečných lúčov a teplejších mesiacov na nás číha nielen cestovná horúčka, ale aj cestovná trombóza, ktorej následky sú oveľa nepríjemnejšie. Ide totiž o vytváranie krvných zrazenín v dôsledku spomaleného prúdenia krvi v končatinách, zapríčinené dlhodobým sedom v aute, autobuse či lietadle. Aj profesionálni šoféri či vodiči sediaci za volantom niekoľko hodín denne poznajú nepríjemné opúchanie dolných končatín.

Čo je príčinou?
Dlhodobý sed vplýva nepriaznivo na žilový návrat krvi z dolných končatín do srdca, dochádza k nahromadeniu krvi v dolných končatinách v dôsledku spomalenia lineárneho prietoku krvi, a to asi na polovicu až tretinu v porovnaní s prietokom v ležiacej polohe. V sede nemôže dostatočne fungovať ani žilová pumpa lýtkových svalov, ako najúčinnejší mechanizmus ženúci žilovú krv z periférie smerom k srdcu, nakoľko svaly sú nečinné. Aj u celkom zdravého človeka môže preto dlhodobý sed spôsobiť opuchy dolných končatín. U ľudí, ktorí trpia kŕčovými žilami je to ešte horšie, pretože dochádza k opuchom už aj pri kratšom trvaní cesty v dôsledku nedovieravosti chlopňového aparátu. V dôsledku spomaleného prúdenia krvi sa môžu vytvárať krvné zrazeniny a hovoríme o tzv. cestovnej trombóze.

Ako si pomôcť?
Ľudia, ktorí dlhodobo cestujú by mali myslieť na možné problémy a zamerať sa na prevenciu. Patrí medzi ne používanie kompresívneho oblečenia (podkolienky, stehnové pančuchy či pančuchové nohavice), cviky podporujúce žilový návrat z dolných končatín (napr. pohyby v členkovom kĺbe či zdvíhanie prstov a šľapy smerom nahor pri päte opretej o podložku), ako i užívanie rastlinných výťažkov, ktoré zamedzujú tvorbe opuchov. V poslednom desaťročí došlo k výraznému vzostupu aj pri využívaní tzv. venofarmák. Ide o prípravky či už syntetického alebo prírodného pôvodu, ktoré majú účinky na makrocirkuláciu (napr. zvyšujú venózny tonus) aj na mikrocirkuláciu (znižujú hromadenie a následnú aktivizáciu leukocytov, znižujú tvorbu niektorých prozápalových mediátorov, znižujú viskozitu krvi). Priaznivý efekt majú aj na lymfatický systém.

Venofarmaká na prírodnej báze využívajú často výťažky z liečivých rastlín. Osvedčeným prípravkom je výživový doplnok Varixinal. Účinná látka z pagaštanu konského pozitívne vplýva na rýchlosť prúdenia krvi a zabraňuje tvorbe opuchov, látky z listnatca bodlinatého zvyšujú tonus žilovej steny aj lymfatických ciev, látky z čučoriedky obyčajnej majú antioxidačné účinky, vplyv na odolnosť kapilár a znižujú hladinu cukru v krvi, výťažky z rastliny gotu cola sa používajú pri menších zraneniach, kŕčových žilách a kožných vredoch a infekciách. Varixinal obsahuje aj vitamín C a hesperidín, ktoré zlepšujú priepustnosť vlásočníc, odstraňujú bolesti a slabosť, nočné kŕče dolných končatín a zmierňujú opuchy.

Štúdie potvrdzujú účinnosť
Uznávaná slovenská angiologička Prof. MUDr. Viera Štvrtinová, PhD. uskutočnila na Slovensku sledovanie účinkov výživového doplnku Varixinal na skupine pacientov s kŕčovými žilami dolných končatín. Všetci pacienti užívali Varixinal v dávke 1 tableta denne po dobu 3 mesiacov. U žiadneho pacienta sa neobjavili počas liečby nežiaduce účinky a došlo k zmierneniu subjektívnych ťažkostí pacientov, ako napr. nepríjemné pocity v oblasti dolných končatín, bolestí, pocitu opuchnutých nôh i kŕčov. Subjektívne zlepšenie potvrdilo aj objektívne meranie obvodu členka a lýtka, kedy sa priemerný obvod zmenšil. Unikátnosť tohto prípravku spočíva v tom, že obsahuje 6 aktívnych  zložiek, pričom 4 z nich sú extrakty z liečivých rastlín (pagaštan konský, listnatec bodlinatý,  gotu kola a  čučoriedky). Zloženie je obohatené o vitamín C a hesperidín.  Každá z  týchto  účinných látok ovplyvňuje inú časť cievneho riečiska. Varixinal je teda vhodný tak pre ľudí trpiacich na ochorenie žilového či lymfatického systému, ale i ako prevencia u tých, ktorí majú dedičné predispozície na takého ochorenia.

Ak vás čaká dlhá cesta alebo máte sedavé zamestnanie, myslite aj na svoje nohy, ktoré budete s príchodom horúcich letných dní odhaľovať čoraz viac.



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.