Hola, hola, jar volá… po výmene kefky!
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 18.4.2006 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Stomatológovia aj dentálne hygieničky neodporúčajú používať kefku dlhšie ako dva až tri mesiace, lebo všetko, aj kefka, má svoju životnosť. Všeobecne platí, že by sme mali kefku vymeniť pred uplynutím doby, kedy pri pohľade na hlavu kefky odstávajú štetiny (vlákna) do strán. Potom sa jej čistiaca schopnosť znižuje a môže dráždiť alebo dokonca aj poraniť ďasná. Bežná zubná kefka vydrží byť funkčná dva až tri mesiace a neexistuje starostlivosť ani technológia výroby, ktorá by túto dobu predĺžila.

Stomatológovia aj dentálne hygieničky neodporúčajú používať kefku dlhšie ako dva až tri mesiace, lebo všetko, aj kefka, má svoju životnosť. Všeobecne platí, že by sme mali kefku vymeniť pred uplynutím doby, kedy pri pohľade na hlavu kefky odstávajú štetiny (vlákna) do strán. Potom sa jej čistiaca schopnosť znižuje a môže dráždiť alebo dokonca aj poraniť ďasná. Bežná zubná kefka vydrží byť  funkčná dva až tri mesiace a neexistuje starostlivosť ani technológia výroby, ktorá by túto dobu predĺžila.

Ďalším argumentom, prečo pravidelne meniť kefku, je skutočnosť, že sa v nej môžu usídliť nepríjemné mikroorganizmy a s tými sa určite o kefku deliť nechceme. Mikroorganizmy sa usádzajú na zubných kefkách pri nesprávnom alebo dokonca chybnom oplachovaní kefky po vyčistení zubov alebo po neprimerane dlhej dobe používania. Výsledky testovania, ktoré uskutočnil Štátny zdravotný ústav pre značku Signal*, preukázali, že v kefkách, ktoré boli používané tri mesiace, sa vyskytovalo o 15 % viac baktérií ako v kefkách, ktoré boli používané po dobu dvoch mesiacov.

„Mikroorganizmy na používaných zubných kefkách môžu obsahovať ako aj baktérie ústnej mikroflóry, ako aj mikroorganizmy zo zvyškov potravín indikujúce nevhodné hygienické zaobchádzanie s kefkou, teda nesprávný spôsob oplachovania kefky, nevhodné obdobie používania alebo kombináciu oboch,“ zhŕňa výsledok testovania Dr. Vladimír Špelina, CSc.
z Centra zdravia a životných podmienok pri Štátnom zdravotnom ústave a dodáva: „Možno predpokladať, že pri dlhšej dobe používania sa u nedostatočne umytých kefiek môžu zachytené mikroorganizmy ľahšie rozmnožiť a ich východiskové množstvo sa môže vzhľadom k opotrebovaniu vlákien štetín zvyšovať.“

Ako sa o kefku starať?
V dnešnej dobe je samozrejmosťou, že každý má svoju vlastnú kefku. Dobré je uchovávať ju v samostatnom poháriku, aby nedochádzalo ku kontaktu s kefkou partnera alebo ďalších členov rodiny. Po každom použití sa odporúča kefku starostlivo opláchnuť teplou vodou a potom zabezpečiť suché a otvorené prostredie, aby mohla riadne vyschnúť. Ak cestujete alebo ste zvyknutí mať kefku pri sebe v kabelke, prenášajte ju vždy v puzdre alebo môžete využiť krytky štetín predávané s niektorými zubnými kefkami. Potom ho nechajte opäť dobre vyschnúť. Stomatológovia odporúčajú kefku vymeniť po každom prekonanom infekčnom ochorení.

Tipy, ako si zapamätať termín,
kedy sme si naposledy kefku menili
- Sledujte zmeny ročných období, ktoré vám môžu byť pomôckou, pretože sa pravidelne opakujú približne po troch mesiacoch (21. 3., 21. 6., 23. 9. a 21. 12.)
- Pokiaľ dávate prednosť častejšej výmene, vyberte si prvý deň v každom párnom mesiaci
 -Keď kefku vybalíte z obalu, zapíšte si do diára upomienku – na obdobie presne na 2-3 mesiace
 -Viac informácií nájdete na www.signal.sk

Komplexná a správna starostlivosť o chrup každý deň po celý život zahŕňa okrem správného používania pomôcok na čistenie zubov aj nacvičenie správnej techniky, pravidelné návštevy zubného lekára a dentálnej hygieničky. Následujúce riadky zhrňujú desať základných zásad, ktoré vedú k zdravšiemu a krajšiemu úsmevu.

Signal Desatoro pre váš zdravý úsmev

1. Vykonávajte úplnu ústnu hygienu
Ústnu hygienu vykonávajte minimálne 2x denne – ráno po raňajkách a večer pred spaním. Táto činnosť zahŕňa čistenie troch základných častí: zubných plôšok, medzizubného priestoru a povlaku jazyka. Dôraz treba klásť predovšetkým na správnu techniku
a vyhovujúce prostriedky.

2. Vyvarujte sa fajčenia
Fajčenie nenapraviteľne poškodzuje celý organizmus a často vedie k vzniku zhubných bujnení v ústnej dutine. Okrem toho to zhoršuje aj bežné ochorenia dutiny ústnej, predovšetkým parodontitídu (ľudovo paradontózu).

3. Zvoľte si dobrého zubného lekára
Zubný lekár má kľúčový vplyv na Vaše orálne zdravie. Zubný lekár by vám mal vždy vysvetliť postupy správnej ústnej hygieny a pomáhať udržovať zdravý chrup.

4. Absolvujte pravidelné preventívne prehliadky
Každých 6 mesiacov absolvujte preventívnu prehliadku u svojho zubného lekára, čím si zabezpečíte skoré odhalenie vznikajúcich ochorení ústnej dutiny.

5. Absolvujte pravidelne profesionálnu ústnu hygienu
Každých 6 mesiacov si nechajte profesionálne (od dentálnej hygieničky) vykonať hygienu ústnej dutiny. Zubný lekár alebo dentálna hygienička by mali skontrolovať stav ďasien a okolitých tkanív, profesionálne vyčistiť celý chrup, odstrániť zubný kameň, vyčistiť pigmentové škvrny a vyleštiť povrch zubov.

6. Zabráňte úrazom ústnej dutiny
V priebehu športových aktivít nezabúdajte na všetky dostupné ochranné pomôcky.

7. Dodržujte pravidlá zdravej výživy
Pravidlá zdravej výživy sú platné aj pre oblasť orálneho zdravia. To znamená.: vyvážená strava s vysokým obsahom ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov. Naopak, jednoznačne nevhodné sú cukry, ktoré majú priamy vplyv na vznik zubného kazu.

8. Uvedomte si súvislosti orálneho a celkového zdravia
Zlý stav ústnej dutiny zvyšuje riziko napríklad srdcových a cievnych ochorení, diabetes, respiračných ochorení a pôrodných komplikácií.

9. Sledujte zmeny v ústach
Všímajte si všetky zmeny (krvácanie ďasien, škvrny na sliznici, bolestivé miesta apod.). V prípade trvania týchto prejavov vyhľadajte svojho zubného lekára. V ústach sa môžu prejavovať nielen ochorenia s primárnou príčinou v ústnej dutine, ale tiež závažné celkové ochorenia, ako napríklad diabetes, osteoporóza či ďalšie ochorenia oslabujúce prirodzenú imunitu organizmu.

10. Venujte obzvláštnu starostlivosť deťom
Po prerezaní prvých zúbkov začnite s čistením a s pravidelnými prehliadkami u zubného lekára. Do mladšieho školského veku by si  ich mali deti čistiť pod dohľadom dospelého. Po večernom čistení nepodávajte dieťaťu sladené nápoje. Od raného veku dieťaťa formujte jeho správne dentálne návyky a podporujte priateľský vzťah so zubným lekárom.



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.