Aby sme nejedli zbytočne... (1 časť)
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 4.9.2006 00:00
Kategória : Výživa
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Vyvážená strava je kľúč k šťastnejšiemu a zdravšiemu životu...Vedci a lekári nám odporúčajú jesť viac ovocia a zeleniny, propagujú bielkoviny a vlákninu, odporúčajú dávky vitamínov a minerálov. Ale čo sa stane skutočne s výživou v našom tele?

Vyvážená strava je kľúč k šťastnejšiemu a zdravšiemu životu...Vedci a lekári nám odporúčajú jesť viac ovocia a zeleniny, propagujú bielkoviny a vlákninu, odporúčajú dávky vitamínov a minerálov. Ale čo sa skutočne stane s výživou v našom tele?

Experti na výživu, zaoberajúci sa oblasťou využitia výživných látok, sa pokúšajú odpovedať na túto otázku a zistiť, ako ľudia môžu najlepšie využiť to, čo jedia. Zaoberajú sa problémom, či ľudia skutočne dokonale absorbujú všetko, čo príjmu.

Napríklad železo- veľa ľudí ho neprijíma dostatočné množstvo a jeho nedostatok vyvoláva anémiu a zvyšuje náchylnosť na infekcie. Ale to, ako železo prijímame môže vplývať na množstvo, ktoré telo skutočne vstrebáva. Červené mäso obsahuje železo živočíšneho pôvodu, ktoré sa v tele ľahšie vstrebáva. Vegetariáni prijímajú tiež stravu bohatú na železo, napríklad špenát. Tento druh zeleniny však obsahuje minerály rastlinného pôvodu, ktoré nie sú rovnako ľahko vstrebávané.

Napríklad pohár pomarančového džúsu pri vašom tanieri môže spôsobiť rozdiel. Vitamín C v pomarančovom džúse mení železo do jeho neoxidovanej formy ( ako železo živočíšneho pôvodu), čím sa stáva opäť viac využiteľné ako oxidovaná forma železa.

Naopak čaj a káva obsahujú prvky fenoly, ktoré brzdia využiteľnosť železa- preto by sa nemali konzumovať súčasne so stravou bohatou na tento prvok.

 

 



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.