Správna výživa pre naše deti
Autor(ka) : Jana Osuska
Dátum a čas : 28.11.2000 12:54
Kategória : Rodina
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Určite ste si už všimli, že svet zdravej výživy pokročil výrazne dopredu, napriek tomu, že si to ešte nevšimli tí, ktorí sa majú profesionálne starať o zdravie detí a mládeže, na ministerstve školstva a zdravotníctva.Určite ste si už všimli, že svet zdravej výživy pokročil výrazne dopredu, napriek tomu, že si to ešte nevšimli tí, ktorí sa majú profesionálne starať o zdravie detí a mládeže, na ministerstve školstva a zdravotníctva.
Naše deti v škôlkach a v školských družinách sú naďalej kŕmené viac bravčovým a hovädzím mäsom ako strukovinami, ovocím a zeleninou.
Hoci už dlhé roky odborníci hovoria o tom, že treba veci zmeniť, organizujú semináre a konkurzy na dodávateľov, deti sa stravujú ako pred desiatkami rokov. Teda ako dospelí len v menšom množstve.

Už dávno je jasné, že zdravá detská strava určite nieje menšia porcia nášho obvyklého jedla. Potreby detského veku sú dané najmä intenzívnym rastom, ktorý je taký typický pre detský organizmus.
Vývoj vnútorných orgánov, kostí a zubov potrebuje iné stavebné látky ako organizmus dospelého človeka, preto príjem energie a niektorých živín musí byť vyšší ako ich výdaj. Rast a kvalitatívne zmeny orgánov i celého organizmu dieťaťa podmieňujú vyššie nároky a prísun kvalitných bielkovín, ktoré sú obsiahnuté napríklad v hydine, vo vaječnom bielku, v mlieku a v mliečnych výrobkoch a samozrejme v strukovinách.
Práve v čase školskej dochádzky potrebuje telo získať čo najviac vápnika , aby hustota kostnej hmoty odolala zvýšenému vyplavovaniu v neskoršom období života. Kostra sa utvára približne do 25. roka života a koľko sa nám podarí dovtedy do nej „vložiť“ vápnika, s toľkým množstvom môžeme hospodáriť do konca života.
toho jasne vyplýva, že riziko osteoporózy v dospelom veku, zakladáme zlým stravovaním už v detstve. V tejto súvislosti upozorňujú odborníci aj na konzumáciu coca-coly, ktorej niektoré zložky pomáhajú vyplavovať vápnik z kostí. Na školách sa dnes vôbec neakceptuje, že deti musia mať kontrolovaný pitný režim, pretože pre zdravý vývoj potrebujú denne vypiť 1,5 až 2 litre tekutín. Zatiaľ čo dospelému človeku stačí asi 35ml na 1kg telesnej váhy. Som presvedčená o tom, že pri tvorbe školských a škôlkárskych jedálnych lístkov sa len veľmi málo myslí na zdroje železa, ktoré sú pre vývin detského organizmu životne dôležité. Počet prípadov anémie narastá. O správnom príjme potravín svedčí zdravotný stav, aktivita a správny pomer výšky a telesnej hmotnosti.
Dnes už nikto nepochybuje o tom, že najlepšou výživou pre novorodeniatka je materinské mlieko. To je jediná prirodzená strava, ku ktorej sa v živote dostanú. Všetko ostatné, čo potom v živote zjedia, je výsledkom umelého výberu.
Keďže materské mlieko zabezpečuje energiu, potrebné živiny, vodu a dôležité obranné látky, chrániace pred infekciami, alergiami, ktorých je v súčasnosti stále viac, musíme aj v potravinách, ktoré deťom denne ponúkame, hľadať komponenty s podobnými vlastnosťami. A tie sa nachádzajú hlavne strave bohatej na ovocie, zeleninu, obilniny, strukoviny , mlieko/ ak dieťa netrpí alergiami/ a jogurty.
Dôležité je pre budúci zdravotný stav dieťaťa, aby jedlo stravu chudobnú na cholesterol, tuky a soľ. Nedosoľujte deťom hotové pokrmy, jedlá s glutasolou im ponúkajte len výnimočne.
Najväčší problém, pri stravovaní detí je prejedanie sa sladkosťami. Nebojte sa čokolády, ktorá obsahuje železo, ale sledujte , aby nenastala závislosť na nej. Cukríky a napolitánky by mali jesť deti naozaj iba v obmedzenom množstve.
Nedovoľte deťom konzumovať neobmedzené množstvo sladkostí. Rovnako dôležité, ako uvedené rady, je dbať na pravidelný príjem potravín.
Telo má dostávať potraviny najmenej päť razy denne v malom množstve.
Prejedanie sa večer, po tom čo sa vyhladnuté deti vrátili zvonka, zo školy alebo z krúžkov, je veľmi škodlivé. Rovnako ako návyk konzumovať rôzne keksy, oriešky, lupienky a pod. pri sledovaní televízie.
Ak ste už túto chybu urobili, dajte radšej deťom k na stôl misu s čerstvým alebo sušeným ovocím.
Ani toho však nesmú zjesť neobmedzené množstvo.


©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.