Jesenné nepríjemnosti
Autor(ka) : Katarína Mikulcová
Dátum a čas : 8.11.2006 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Máloktorí z nás obľubujú to nepríjemné sychravé počasie na jeseň, ktoré poskytuje ideálne podmienky pre rôzne vírusové ochorenia, ako je napríklad chrípka alebo nachladnutie.

Máloktorí z nás obľubujú to nepríjemné sychravé počasie na jeseň, ktoré poskytuje ideálne podmienky pre rôzne vírusové ochorenia, ako je napríklad chrípka alebo nachladnutie.

Mnohí považujú chrípku za ľahkú chorobu a pristupujú k liečbe ľahkovážne. Pritom ide o  nebezpečné ochorenie dýchacieho systému, ktoré postihuje milióny ľudí na celom svete. Chrípka sa prenáša z človeka na človeka kvapôčkovou cestou, to znamená kašľaním alebo kýchaním. Postihuje prevažne horné dýchacie cesty. Inkubačná doba je v rozpätí od jedného do troch dní. Zvyčajne začína zimnicou, bolesťami hlavy, svalov, kĺbov a zvýšenou teplotou. Ojedinelý nie je ani výskyt suchého dráždivého kašľa, nádchy, nevoľnosti a celkovej únavy. Komplikácie chrípky sprevádzajú asi 10% postihnutých chrípkou, a sú to najmä zápal priedušiek, zápal pľúc, zápal stredného ucha a prínosných dutín.

Dôsledky chrípky
Chrípka otravuje život nielen pacientovi, ale aj jeho okoliu. Neustále smrkanie, boľavé hrdlo či strata hlasiviek pokazí náladu hádam každému. Nehovoriac už o tom, že choroba jednotlivca má vplyv aj na fungovanie a chod celej spoločnosti. Počas chrípkových epidémií veľa ľudí nepracuje, straty súvisiace s produktivitou práce sú obrovské. Ďalším a hlavným nákladom spoločnosti sú náklady na hospitalizáciu pacientov chorých na chrípku, alebo na komplikácie spojené s chrípkou. Napríklad v USA každá chrípková epidémia stojí štát viac ako 30 miliónov dolárov.  Pre postihnutého chrípka znamená zdravotné komplikácie, narušenie pracovného a spoločenského života, výdavky na zdravotnú starostlivosť a samozrejme stratu príjmov v dôsledku pracovnej neschopnosti.

Prevencia
Veľmi dôležitá je prevencia, ktorá zabráni vzniku choroby a oslobodí človeka od zdravotných starostí a problémov. Veľký pozor na chrípku si musí dávať predovšetkým tzv. riziková skupina – starší ľudia nad 65 rokov, ľudia s chronickými zdravotnými ťažkosťami, pri ktorých je oslabený imunitný systém (napríklad cukrovka, srdcové ochorenia).
V prvom rade je potrebné nezaťažovať organizmus a dopriať si dostatok spánku a odpočinku. Odporúča sa prijímať väčšie množstvo tekutín, jesť veľa čerstvého ovocia a dodať telu vitamín C, či už v potrave alebo ako doplnok výživy. Pohyb na čerstvom vzduchu je výborným prostriedkom ako si spestriť deň a zároveň otužiť organizmus. Je dobré vyhýbať sa zafajčeným priestorom a skrátiť pobyt na verejných miestach (napríklad verejná doprava, obchody a pod.).

Tip z lekárne...
Oscillococcinum z francúzskych laboratórií Boiron je najpredávanejší homeopatický liek proti chrípke a vírusovým infekciám. Okamžite, ako sa objavia prvé príznaky chrípky, užije sa jedna dávka a zopakuje sa v šesťhodinových intervaloch 2 až 3 krát. Pri pokročilom chrípkovom ochorení sa počas 1 až 3 dní užíva jedna dávka ráno a jedna večer. Čím rýchlejšie sa liek užije (už pri prvých príznakoch), tým je jeho pôsobenie účinnejšie. Je vhodný pre všetkých, vrátane malých detí a tehotných žien.



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.