Čo s kvetmi?
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 19.2.2001 11:08
Kategória : Tipy, triky
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Valentínkovské šalenie máme za sebou. Vázy sa naplnili kvetmi a my by sme chceli, aby nám ako dôkaz lásky, zostali čo najdlhšie. Každá žena by chcela, aby jej kytica od najmilovanejšieho vydržala na celý život, rovnako ako láska. Rád ako si udržať muža, nájdete na Lady.sk vždy dostatok, dnes vám ponúkame rady, ako predĺžiť životnosť kytice.

Skôr, ako dáte kvety do vázy musíte ju poriadne vymyť. Aj malá prachová vrstvička, či zvyšok kalu od poslednej kytice nepriaznivo ovplyvnia životnosť kytice. Na vymytie vázy použite prostriedok s antibakteriálnou prísadou. Ten najlepšie zabráni predčasnému hnitiu vody.

Kvety dávajte do vázy čo najskôr. Pobyt na zadnom sedadle auta, či v reštaurácii im neprospieva. Voda, do ktorej budete kvety vkladať má mať izbovú teplotu. Iba ruže môžete na chvíľu namočiť do ľadovej vody, skôr ako ich vložíte do vázy.

Predtým, ako dáte kvety do vázy, im skráťte stonky. Na skrátenie použite ostrý, kuchynský nôž. Nožnice nie sú vhodné, lebo rozdrvia jemné vlákna v stonke, cez ktoré kvetina prijíma vodu.

Ak sa rozhodnete pre prípravok na predĺženie života rezaných kvetín, poriadne si prečítajte návod a neprekračujte uvedené dávkovanie. Na dóze s prípravkom si prečítate aj to, či a ako často máte kvetom takto upravenú vodu vymieňať. Naše staré mamy na tento účel používali kúsok dreveného uhlia.

Vodu treba kvetinám vymieňať každý deň. Pri jej výmene vždy odrežte zo stonky približne pol centimetra. To je časť, ktorá začína pôsobením vody zahnívať. Dajte pozor, aby neboli listy kvetín ponorené vo vode.

Rezané kvety majú radšej chlad a prítmie. Priame slnko, či teplo sálajúce zo zdrojov tepla im mimoriadne škodí. Ak máte chladnú špajzu, alebo pivnicu, nechávajte tam svoje kvietky prenocovať. Pokiaľ nemrzne, môžete ich dať aj na balkón.

Mnohé kvety sú „samotárske“. Znamená to, že ak sa stretnú v jednej vode s iným druhom, spôsobia jeho aj svoj rýchly skon. Patria medzi ne napríklad ľalie, narcisy, ruže, a karafiáty. Dobrá kvetinárka by mala vedieť, ktoré druhy kvetov sa nemajú spolu miešať. Lenže by to veľmi obmedzilo ich fantáziu pri viazaní kytíc. Na vás potom jostáva, rozdeliť kyticu do viacerých váz.

Výbornou fintou na predĺženie života kvetín je rozpustiť vo vode polovicu Acilpirínu. Pri výmene vody treba vždy nový Acilpirín. Niektoré staršie ženy zasa prisahajú na výborné účinky medenej mince vhodenej do vody. Pomáha kvetom, aby nestratili farbu.

Ak však chcete, aby vaša kytica vydržala naozaj veľmi dlho, vysušte si ju. V tom prípade ju vôbec nedajte do vody a zaveste ju dole hlavou na suché, tienisté miesto s vyrovnanou teplotou. Niektoré druhy kvetov sa sušiť nedajú, ale nie je ich veľa. Najkrajšie sú sušené ruže. Vydržia vám aj viac, ako rok. Na ich zakonzervovanie môžete použiť obyčajný lak na vlasy.


©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.