Liečba diabetu prináša nové možnosti
Autor(ka) : Jana Osuská
Dátum a čas : 29.4.2008 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Počet diabetikov sa každým rokom zvyšuje. Mnohí však vyhľadajú lekára neskoro, často zo strachu pred inzulínovými injekciami. Včasnou a správnou liečbou sa im však dá niekedy celkom vyhnúť.

Počet diabetikov sa každým rokom zvyšuje. Mnohí však vyhľadajú lekára neskoro, často zo strachu pred inzulínovými injekciami. Včasnou a správnou liečbou sa im však dá niekedy celkom vyhnúť.


Kým v roku 1980 bolo na Slovensku okolo 122 000 diabetikov, v roku 2004 to už bolo vyše 287 000. Predpoklady, ktoré sa odvíjajú od doterajšieho vývoja, naznačujú, že v roku 2010 bude vo svete 210 miliónov diabetikov (oproti súčasným 140 miliónom) a v roku 2025 dokonca až 300 miliónov. Odborníci bez preháňania hovoria o epidémii cukrovky.


Len desatina pacientov má cukrovku 1. typu, pri ktorej sa v tele vôbec netvorí inzulín, preto si ho musia od začiatku pichať. Našťastie, cukrovka typu 2 sa už dnes dá často úspešne liečiť aj bez ihiel.

Pri liečbe diabetu 2. typu je nevyhnutná zmena životného štýlu. Základom je zdravá, vyvážená strava, zvýšená a pravidelná pohybová aktivita a zníženie hmotnosti. Pokiaľ to na úspešné zvládnutie ochorenia nestačí, musí začať pacient užívať antidiabetické lieky v tabletkách. Ich úlohou je ovplyvňovať hladinu cukru niektorým s nasledujúcich spôsobov:
- stimulovať uvoľňovanie inzulínu v pankrease
- zvýšiť schopnosť organizmu využívať inzulín, ktorý produkuje pankreas
- znižovať produkciu glukózy v pečeni
- spomaľovať trávenie cukrov v čreve
Často sa predpisuje kombinácia viacerých liekov s rôznym účinkom. Cieľom liečby je znižovať hladinu cukru k normálnym hodnotám bez toho, aby bolo nutné dodávať telu inzulín.

Otvára sa nová cesta v liečbe diabetu 2. typu

Vďaka novému lieku s účinnou látkou sitagliptín prichádza na Slovensko jedinečný spôsob liečby diabetu 2. typu. Prípravok je aj vo svete absolútnou novinkou. Pôsobí unikátnym spôsobom, ako doteraz žiadny iný liek, vďaka čomu dokáže lepšie kontrolovať hladinu cukru v krvi. Stimuluje vlastnú schopnosť organizmu udržiavať hladinu glukózy v norme. Navyše pôsobí hneď dvoma spôsobmi:
1. Blokuje rozklad inkretínových hormónov v tele. Tieto hormóny sa v tele uvoľňujú po jedle a stimulujú pankreas, aby vytváral inzulín. Sitagliptín zvyšuje hladinu inkretínových hormónov v organizme, a tým stimuluje pankreas, aby vytváral viac inzulínu. Sitagliptín neúčinkuje, ak sú hladiny cukru nízke a ďalšie zníženie by bolo nežiadúce.
2. Sitagliptín zároveň znižuje množstvo cukru, ktoré vytvára pečeň tak, že zníži hladinu hormónu glukagónu. Glukagón má opačný účinok ako inzulín – zjednodušene je jeho úlohou dodávať do organizmu cukor, keď jeho hladina priveľmi klesne.

Oba procesy spoločne znižujú hladinu krvného cukru a pomáhajú úspešne regulovať cukrovku 2. typu. „Doterajšie orálne antidiabetiká nepôsobili na úrovni inkretínových hormónov, ktoré sú pri vyrovnávaní hladiny cukru v krvi dôležité. Sitagliptín ovplyvňuje inkretínové hormóny a zároveň znižuje hladinu glukagónu. Nový prípravok tak rozširuje obzor manažmentu liečby diabetu 2. typu,“ vysvetľuje diabetológ MUDr. Jaroslav Fábry.
Sitagliptín je určený pre diabetikov 2. typu starších ako 18 rokov a je viazaný na lekársky predpis.

 

 



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.