Pilulky verzus bylinky
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 28.6.2000 03:52
Kategória : Výživa
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Aj vy sa snažíte svoju rodinu odbremeniť od množstva chemikálií, ktoré denne pri všetkej opatrnosti skonzumujeme ? Ešte horšie je to v prípade ochorenia. Ľudstvo na konci tisícročia trápi čoraz viac chorôb a to vraj pandorina skrinka nepovedala ešte posledné slovo.

Chemické látky predávané vo forme piluliek, akoby strácali účinnosť. Ku slovu sa opäť dostávajú bylinky a korienky – ako v dobách dávno minulých. Najčastejšie sa k bylinkám obracajú ľudia v Nemecku a USA, kde predaj fytoterapeutických medikamentov stúpa ročne asi o dvadsať percent. Kupujúci však nevyhľadávajú len balené sušené bylinky, ale aj rôzne kvapky, pilulky a výťažky, ktoré farmaceutické spoločnosti produkujú už na tony.
Lekári vychovaní tradičnou školskou západnou medicínou pochopiteľne proti používaniu bylín často protestujú. Aby sa prišlo veci na kĺb, boli v mnohých štátoch vytvorené laboratóriá, ktoré účinnosť fytoterapie, ale aj ďalších tzv. alternatívnych postupov overujú. Pre Európu takto pracuje ESCOP. Je to výskumné pracovisko, ktoré zhromažďuje výsledky štúdií všetkých predstaviteľných rastlín, ktoré sa využívajú vo fytoterapii.
A čo zistili? Fytomedicína je účinná! Hlavne pri chronických ochoreniach organizmu, ktoré zachvátili tráviace ústroje, močové cesty, kardiovaskulárny systém alebo dýchaciu sústavu. Účinok je viditeľný tiež pri psychických poruchách alebo pri ochoreniach svalov a kostí. Rastliny pôsobia mierne, preto sa môžu používať omnoho dlhšie ako chemické lieky. Sú účinné rovnako v prevencii ako aj pri rehabilitácii chronicky chorých pacientov.
V poslednom čase prichádzajú aj signály, že lekárska veda berie tieto výsledky vážnejšie a mnohí lekári absolvujú kurzy homeopatie a naturálnej medicíny, aby ponúkli svojim pacientom širší výber možností liečby. Napriek tomu si väčšina lekárov myslí, že liečba nepatrí do rúk liečiteľom, ale iba im. Varujú pred tým, že niektoré rastliny majú vyššiu
dávku jedovatých látok a môžu byť skutočne nebezpečné. Takou je napr. náprstník. Takýmto rastlinám sa hovorí hrdinské, ich používanie si totiž žiada zvýšenú opatrnosť. Stačí nebadateľne zvýšená dávka a namiesto liečenia, môže dôjsť k poškodeniu organizmu. Náprstník sa už roky používa na výrobu liekov na srdcové ťažkosti. Je hlavnou zložkou všetkých takýchto piluliek, avšak rastlina sama je prudko jedovatá. Z toho vyplýva, že
aj pri liečení bylinkami je dôležitá opatrnosť. Dokonca aj vtedy, keď sa nejedná o jedovaté rastliny.

Pokračovanie nabudúce...


©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.