Pozor na kúpu auta v exekúcii
Autor(ka) : Monika
Dátum a čas : 22.10.2010 00:00
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Máte pocit, že Vás sa to netýka? O to lepšie, ale radšej mať viac informácií, ako sa potom neskôr zaradiť do zástupu podvedených...

Máte pocit, že Vás sa to netýka? O to lepšie, ale radšej mať viac informácií, ako sa potom neskôr zaradiť do zástupu podvedených...

Spoločnosť AAA AUTO upozorňuje na možné podvody s ojazdenými autami. Na pozore by sa mali mať najmä kupujúci – tí  môžu z nedôveryhodného zdroja kúpiť auto, na ktoré je uvalená exekúcia, prípadne má najazdených viac kilometrov ako uvádza tachometer. Výnimkou však nie sú ani podvody s DPH, vďaka ktorým podvodníci ukracujú štátny rozpočet.

„V ostatnom čase sa počet pokusov o predaj auta v exekúcii prudko zvýšil takmer na trojnásobok. V AAA AUTO na Slovensku sme iba za ostatný mesiac zaznamenali 32 takýchto prípadov,“ uviedol country manager spoločnosti AAA AUTO Ralph Howie. Cieľom podvodníka je predať vozidlo v čase, kým ešte nie je zaevidované v centrálnej evidencii exekúcií, a teda nie je na prvý pohľad zrejmé, že s autom môže disponovať už iba exekútor. Ak sa takáto transakcia podarí, exekútor neskôr auto vypátra a nový majiteľ oň príde bez akejkoľvek náhrady. Podvodníci sa pokúšajú speňažiť autá všetkých kategórií. Odhalené boli ponúkané vozidlá v exekúcii v cene 1 000, ale aj 20 000 eur. „K zlepšeniu situácie by prispel efektívnejší proces pri zapisovaní v evidencii exekúcií. Dnes nie je na prvý pohľad zrejmé, že s automobilom môže disponovať už iba exekútor. V AAA AUTO berieme riziko v prípade vozidla v exekúcii aj napriek finančnej náročnosti na seba, , zákazníkovi vrátime celú zaplatenú čiastku. Tú následne vymáhame v súdnom spore od bývalého majiteľa,“ uviedla viceprezidentka spoločnosti AAA AUTO Karolína Topolová.

Ďalším rizikom pri nákupe ojazdeného auta z nedôveryhodného zdroja je pretočený tachometer. Podľa údajov spoločnosti Cebia, ktorá vydáva osvedčenia o pôvode vozidla, sa za minulý rok objavilo na Slovensku až 130  tisíc takto upravených automobilov. „Na Slovensku a v Čechách nám chýba zákon, ktorý by trestal podvodné stáčanie kilometrov u ojazdených áut. Napríklad v USA je táto činnosť trestná už od roku 1972,“ upozorňuje Ralph Howie. Najlepší spôsob, ako spoznať, či má auto pretočený tachometer, je interiér. Ak je príliš opotrebovaný, nízky počet kilometrov je nereálny.

Okrem zákazníkov však podvodníci s ojazdenými vozidlami prišli aj na rôzne spôsoby ako okrádať štát. Bratislavská polícia nedávno zadržala skupinu podvodníkov, ktorí zabezpečovali nákup ojazdených áut od predajcov v zahraničí. Vozidlá boli nadobudnuté v prospech zahraničných predajcov prostredníctvom nastrčených podnikateľských subjektov, ďalej ich potom prevádzali na konkrétne osoby. Na vystavených faktúrach v mene podnikateľských subjektov nebola uvedená DPH. Štátny rozpočet tak ukrátili najmenej o 170 tisíc eur.

V prípade, že má zákazník záujem o kúpu ojazdeného auta, nemal by sa spoliehať na výhodnú kúpu „z ulice“, ale na renomovaný autobazár s preverenými automobilmi a rozsiahlymi garanciami.©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.