Všetko po starom
Autor(ka) : Silvia Petrasova
Dátum a čas : 9.6.2001 03:00
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Cestovanie v čase už dávno dráždilo filmárov, spisovateľov, vedcov, psychotronikov, hermetikov, ale hlavne nás obyčajných smrteľníkov. Kým filmári a spisovatelia si cestujú pomocou počítačovej grafiky a vlastnej fantázie ako a kedy chcú a psychotronici a hermetici tiež vedia svoje a cestovanie v čase považujú za absolútne normálne, tak ako my cestu lietadlom, my pochybovači potrebujeme vedecké dôkazy. Zdá sa, že sú na svete.

Americký fyzik Ronald Mallet z Connecticut University predstavil v najnovšom čísle britského odborného časopisu New Scientist svoj koncept realizácie cestovania v čase. Malletova predstava je zdanlivo jednoduchá. V prostredí ultrastudených atómov sa nechá dookola obiehať lúč svetla. Po rovnakej dráhe sa proti nemu pohybuje druhý svetelný lúč. Podľa výpočtov profesora Malleta dochádza na týchto dráhach nielen k zakriveniu svetelných lúčov, ale aj k zakriveniu času.
"Toto zakrivenie si je možné predstaviť ako ohnutie gumenej hadice: Ak je sila dostatočne veľká, hadica vytvorí prstenec. Prenesené na čas to znamená, že sa stretnú budúcnosť a prítomnosť. Človek, ktorý by sa nachádzal v takomto časovom prstenci, by prišiel do jeho východiskového bodu v rovnakom čase, keď z neho odišiel," tvrdí Mallet.
Prevedenie lineárneho smerovania času do uzatvoreného kruhu je teoreticky možné. Malletom navrhované svetelné lúče by ale museli mať nepredstaviteľnú intenzitu, aby sa dali využiť na zostrojenie stroja času. Tento problém sa dá podľa profesora obísť: Zakrivenie času je totiž o to silnejšie, čím je svetlo pomalšie.
Začiatkom roka fyzici z Harvardovej univerzity ukázali, že v určitých médiách, tzv. Boseho-Einsteinových kondenzátoch, sa dá svetlo ľubovoľne spomaľovať. Aby sa dalo svetlo s rýchlosťou 300.000 km/s spomaliť na niekoľko metrov za sekundu, treba ho ochladiť takmer na mínus 273 stupňov Celzia, čo je teplota blízko absolútnej nuly. Od stroja času, ktorým by mohli cestovať aj ľudia, však bude ešte na míle vzdialený. Všetko to znie lákavo, ale jedna vec, a to skutočné cestovanie do akéhokoľvek bodu v minulosti, je podľa Malletovej teórie nemožné. Jeho svetelný prstenec totiž umožní cestovanie iba do toho momentu, keď bol prvýkrát uzatvorený. Až po uzatvorení prstenca môžeme cestovať do minulosti a pozorovať sa, resp. navštíviť seba samých a to je podľa neho dôvod prečo nás ešte nenavštívili ľudia z budúcnosti.
Summa summárum: Všetko je ako doteraz. Filmári môžu vymýšľať, hermetici cestovať v čase a my ostatní sa môžeme naďalej čudovať.


©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.