So Zlatým Bažantom na vrchol sveta
Autor(ka) : Zuzana
Dátum a čas : 30.8.2011 00:00
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Kedy ste naposledy zaklonili hlavu a zdvihli zrak k tmavej nočnej oblohe? Ak by ste hľadali hviezdami posiatu panorámu, pravdepodobne by ste zostali sklamaní. Ľudská aktivita totiž vedie k stále väčšiemu svetelnému znečisteniu oblohy, v dôsledku čoho je - najmä vo väčších mestách - takmer nemožné nechať sa uniesť nádherným vesmírnym divadlom. Zviditeľniť to, o čo prichádzame umelým osvetľovaním nočnej oblohy mala na konci minulého roka za cieľ himalájska expedícia s názvom Gorak Shep 2010, ktorej partnerom bola značka Zlatý Bažant. Vďaka zápalu štyroch nadšených mužov a partnerov expedície tak vznikla napríklad séria obrázkov mliečnej dráhy z výšky viac ako 5.000 metrov nad morom. A Zlatý Bažant bol pri tom!

Kedy ste naposledy zaklonili hlavu a zdvihli zrak k tmavej nočnej oblohe? Ak by ste hľadali hviezdami posiatu panorámu, pravdepodobne by ste zostali sklamaní. Ľudská aktivita totiž vedie k stále väčšiemu svetelnému znečisteniu oblohy, v dôsledku čoho je - najmä vo väčších mestách - takmer nemožné nechať sa uniesť nádherným vesmírnym divadlom. Zviditeľniť to, o čo prichádzame umelým osvetľovaním nočnej oblohy mala na konci minulého roka za cieľ himalájska expedícia s názvom Gorak Shep 2010, ktorej partnerom bola značka Zlatý Bažant. Vďaka zápalu štyroch nadšených mužov a partnerov expedície tak vznikla napríklad séria obrázkov mliečnej dráhy z výšky viac ako 5.000 metrov nad morom. A Zlatý Bažant bol pri tom!

 

Zvládať extrémne podmienky nie je pre Zlatý Bažant žiadna novinka. Svoju špičkovú kvalitu v nehostinnom prostredí dokazoval už začiatkom 70-tych rokov minulého storočia. Plechovka Zlatého Bažanta sprevádzala expedície do Himalájí a dosiahla vrchol Mount Everestu, Makalu a Nanga Parbatu, prekročila Tichomorský oceán na palube jachty, a prekonala aj extrémne teploty v Afrike na zasneženom vrchole hory Kilimandžáro. Na konci minulého roku sa opäť vrátila do blízkosti slávneho Mount Everestu, ako plnohodnotná súčasť expedície Gorak Shep 2010.

 

Hlavným cieľom expedície v ázijskom Nepále bolo vykonať astronomické merania v nadmorskej výške 5.300 až 5.600 metrov nad morom. Táto nadmorská výška poskytuje jedinečnú možnosť testovania astronomických prístrojov nočnej oblohy a prístrojov na pozorovanie Slnka. Snímky, ktoré na tomto mieste vznikli, patria medzi tie, ktoré boli vyhotovené na jednom z najvyšších miest na Zemi.

 

Spolu s meracími prístrojmi boli najstráženejšou súčasťou novembrovej expedície aj plechovky piva Zlatý Bažant, ktoré sa na pleciach vodcu výpravy dostali až do výšky 5363 metrov. Vedúci výpravy Kristián Molnár a šerpa Suris si slovenské zlato v tejto nadmorskej výške aj vychutnali. Plechovky Zlatého Bažanta na svojej ceste z Londýna, cez Dillí do  hlavného mesta Kátmandú v Nepále a neskôr priamo do Himalájí prekonali teplotné rozdiely od +25 stupňov Celzia do -15 až -20 stupňov Celzia v najvyšších polohách. Kvalita nášho svetového slovenského piva v plechovkovom obale tak bola po rokoch opäť potvrdená.

 

„Účasť na tejto  expedícii bola mimoriadne psychicky aj fyzicky náročná. Napriek tomu mám radosť, že som mohol byť súčasťou medzinárodného tímu, ktorý mal za cieľ poukázať na problém svetelného znečistenia oblohy. Okrem unikátnych fotografií sme naviac získali množstvo cenných informácii o fotografovaní Slnka cez tenší pás atmosféry Zeme. Touto cestou by sme sa radi poďakovali sponzorom, bez pomoci ktorých by sme expedíciu nedokázali,“ hovorí Kristián Molnár, vedúci expedície Gorak Shep 2010.

 

 

 

 ©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.