Tradičná čínska medicína na Slovensku
Autor(ka) : Silvia Petrasova
Dátum a čas : 13.6.2001 03:00
Kategória : Štýl
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Kým sa cítite dobre a nič vám nie je, ani sa nesnažíte uvažovať o tom, čo je to vlastne zdravie. Na túto otázku príde rad, až keď ochoriete. No aj potom mnohí z nás iba ťažko hľadajú slová na definíciu zdravia. Podľa najvyššej svetovej zdravotníckej inštitúcie WHO - svetovej zdravotníckej organizácie je zdravie stav úplnej telesnej, duševnej, duchovnej a sociálnej pohody. V čínskej medicíne je zdravie stavom vnútornej harmónie, ktorá vyžaruje navonok.

Je známe, že lekári boli kedysi v Číne platení dovtedy, kým bol pacient zdravý. Počas choroby sa platby zastavili. U nás, naopak, všetko sa motá okolo chorôb a prevencii sa prikladá iba malý význam. Navyše, v nijakom zdravotníckom zariadení vám nikto nevenuje holistický pohľad, ale o tom sme už na stránkach Lady písali.

Mnoho ľudí ž zistilo, že skutočne aj v našom organizme všetko so všetkým súvisí a liečba jedného orgánu, neznamená návrat zdravia. Možno práve preto, nastal v poslednom čase na celom svete boom centier tradičnej medicíny. A či už si jej predstavitelia berú za základ tradičnú čínsku medicínu, šamanizmus, ayurvedsku medicínu, staré spôsoby medicinmanov v indiánskych kmeňoch, homeopatiu, schiatsu, akupunktúru, tui-nu, chiromantiu, hydroterapiu, muzikoterapiu, aromaterapiu, artterapiu, Rolfing, gigong, hypnoterapiu, hypoterapiu alebo ich kombinácie, všetky sa zhodnú v tom, že treba telu vrátiť stratenú rovnováhu a tak mu pomôcť v samoliečbe, že výživa je súčasne liekom a že psychický a fyzický stav sú nerozlučná dvojica. A ešte jedna zásada, ktorú školská medicína využíva iba málo, hoci jej platnosť poznali už pred tisíckami rokov. Každý sme veľmi individuálny a preto, to, čo jednému škodí, môže druhému pomôcť. Navyše, čínska medicína prikladá veľký význam prevencii. Využíva tajomstvá dráh energetických tokov v tele /meridány/, aby bola nemoc odhalená skôr, ako prepukne. Pri liečení sa terapeut zameriava na znovuzískanie harmónie a plynulé prúdenie energie všetkými energetickými dráhami. Potvrdil mi to aj Dr. Boris Subotič, ktorý spôsobmi tradičnej čínskej medicíny úspešne lieči pacientov na Slovensku už šesť rokov. Jeho hlavnou zbraňou je tui-na –spôsob manipulácie, ktorým obnovuje a čistí energetické centrá, ktorých blokácia spôsobuje pacientom ťažkosti a ochorenia.

Najskôr sme sa telefonicky dohodli, že pre čitateľov Lady, urobí 50% zľavu pri vstupnej prehliadke s najnovším diagnostickým prístrojom, ktorý vám neskôr predstavím a 25% zľavu pri jednotlivých úkonoch. Potom som sa vybrala do jeho ordinácie. Chcela som vedieť, čo všetko získajú naše čitateľky a bola som šokovaná. Nenašla som liečiteľa s krížom a s obmedzenými schopnosťami. Našla som odborníka – s modernými prístrojmi a s vedomosťami z metódy liečenia, ktorú overili tisícročia.
Stretnutie sa začalo obedom v Čínskej reštaurácii, keď som nechcela zjesť bravčovú /naozaj skvelú/ pochúťku, dozvedela som sa, že ľudia s nízkym tlakom, musia jesť bravčové mäso. Nízky tlak naozaj mám. Potom ešte zistil z jediného pohľadu niekoľko ďalších diagnóz. Vrazil do seba jedlo a keď som vytiahla notes a pero, povedal, že na rečičky nemá čas. Musí liečiť. Ideme do ordinácie a tam sa môžem pýtať. V ordinácii čakalo veľa ľudí. Niektorí pacienti šli dnu spoločne. Vraj je to pre mnohých veľmi príjemné. Lepšie znášajú terapiu, keď vidia spolutrpiteľov. Iní zasa chcú byť sami, ďalší neznesú dotyk, pre tých má ihličky. Sú aj takí a ktorí znesú pri vyšetrení aj zvedavú redaktorku.

Pokračovanie zajtra


©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.