Odpovedá MUDr. Pavel Boček - Ako byť matkou a pritom nezabudnúť na seba samú |
||
Autor(ka) : Monika Dátum a čas : 27.5.2013 23:18 Kategória : Krása WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ... |
||
Ku akým fyziologickým a hormonálnym zmenám dochádza – pred, počas a po pôrode – a ako sa to výrazným spôsobom podpisuje na ženskej psychike? | ||
Odpovedá MUDr. Pavel Boček Ku akým fyziologickým a hormonálnym zmenám dochádza – pred, počas a po pôrode – a ako sa to výrazným spôsobom podpisuje na ženskej psychike? „Tehotenstvo je obdobie, kedy žena prerušuje svoj pravidelný menštruačný cyklus a začína proces, ktorým žena vynosí živých potomkov od počatia (koncepcie) do doby, kedy je potomstvo schopné života mimo maternice. Začína počatím a končí pôrodom, cisárskym rezom, potratom alebo interrupciou. V priebehu spravidla 40 týždňov dochádza k zmene v sekrécii hormónov, viazaných na menštruačný cyklus, niektoré hormóny svoje hladinu znižujú a naopak. Tým najpodstatnejším sú potom zmeny vzhľadu, ako aj možné zmeny v psychickej oblasti danej ženy. Najbúrlivejšie sa mení vzhľad v oblasti brucha, pŕs, často nôh i rúk. Priebeh celého tehotenstva potom môže sprevádzať únava, nevoľnosti, zmeny v cítení vôní a pachov, zmeny nálad a libida, bolesti v podbrušku, bolesti chrbta, častejšie nutkanie na močenie, atď.“
„Vždy veľmi záleží na viacerých okolnostiach: či je dieťatko zdravé, či vyžaduje zvýšenú starostlivosť, či sa jedná o prvorodičku alebo má žena detí viac a podobne. Dôležitá je aj sociálna a ekonomická situácia pred a po pôrode, pretože materská dovolenka dokáže v súčasnosti oslabiť ekonomickú pozíciu celej rodiny. Žena často stráca kamarátky, redukuje svoje aktivity, atď. Môže paradoxne venovať svoje city len dieťaťu a tak „zanedbávať“ svojho partnera, dôsledkom čoho môže vzniknúť neistota v partnerskom vzťahu, oslabenie sociálneho postavenia matky a podobne.“
„Dôvody môžu byť rôzne. Žena často stratí kontakt so svojim zamestnaním, kamarátkami, aktivitami, sama sa ich nesnaží udržiavať, upína sa na dieťa, má oň strach, matky často ani nechcú dávať deti do kolektívnych zariadení a podobne. Záleží tiež veľmi na tom, ako ju stimuluje okolie a do akej miery napomáha k návratu do normálneho i pracovného života. Pokiaľ je ekonomicky zaistená a bez ďalších ambícií, nemusí byť vôbec motivovaná k návratu do obdobia pred tehotenstvom.
„U žien, ktoré boli určitým spôsobom so sebou spokojné, či už profesne, ekonomicky alebo sociálne, tieto pocity počas tehotenstva väčšinou ešte zosilnia, obzvlášť ak si všetko vopred naplánovali a všetko prebieha podľa ich predstáv. Ženy úzkostné, psychosomaticky ladené majú obecne ťažšie tehotenstvo, pôrod, ako aj popôrodné obdobie. Zásadným faktorom, ktorý vo výraznej miere dokáže ovplyvniť psychiku matiek, je spokojnosť s ich vlastnou telesnou schránkou, resp. ako rýchlo sa vedia vrátiť do fyzických parametrov, na ktoré boli zvyknuté pred tehotenstvom. Nie všetky postupy a diéty sú však pre ne vhodné a mali by absolvovať len metódy, ktoré sú preverené, bezpečné, nenáročné na čas, majú zaručený efekt a nijakým spôsobom neobmedzujú ich materstvo.“
„Estetická medicína začína tam, kde sa nám ani cvičením nepodarí určenú partiu výrazne zlepšiť, opraviť. Cvičenie a stravovací režim samozrejme hrajú pri formovaní postavy zásadnú úlohu, ale práve v dobe tehotenstva, respektíve kojenia nejde rozhodne držať žiadne očistné či redukčné diéty. Práve naopak je dobré jesť všetko to, čo pomôže rastu plodu, respektíve podporí kojenie.“
©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené. |