Vo väzení s Móricom Beňovským
Autor(ka) : eva
Dátum a čas : 31.7.2013 00:00
Kategória : Cestovanie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Pri príležitosti 245. výročia uväznenia najslávnejšieho väzňa Ľubovnianskeho hradu, kráľa Madagaskaru, Mórica Beňovského, priblížia jeho príbeh návštevníkom hradu už cez víkend organizátori Ľubovnianske múzeum a Združenie Mórica Beňovského. V rámci podujatia si záujemcovia môžu v sobotu, 3. augusta, prísť pozrieť predstavenie „Dyvalla spod šikmej veže" Vrbové a pozrieť si film cestovateľa Vladimíra Dudláka „Móric Beňovský žije!“.

Pri príležitosti 245. výročia uväznenia najslávnejšieho väzňa Ľubovnianskeho hradu, kráľa Madagaskaru, Mórica Beňovského, priblížia jeho príbeh návštevníkom hradu už cez víkend organizátori Ľubovnianske múzeum a Združenie Mórica Beňovského. V rámci podujatia si záujemcovia môžu v sobotu, 3. augusta, prísť pozrieť predstavenie „Dyvalla spod šikmej veže" Vrbové a pozrieť si film cestovateľa Vladimíra Dudláka „Móric Beňovský žije!“.

Móric Beňovský patrí k najfascinujúcejším osobnostiam našej histórie, významná časť jeho života je spojená práve so Spišom. Za účasť na bojoch proti poľskému kráľovi Stanislavovi Augustovi Poniatowskemu bol potrestaný a uväznený v Ľubovnianskom hrade. S jeho útekom sa spája zaujímavá legenda. Vraj mu na slobodu pomohla jeho krásna priateľka, ktorá opila hradné stráže. Potom vkĺzla k nemu do cely, schovala ho pod svoje sukne a vyviedla von.

Ochotnícke divadelné predstavenie pod taktovkou Romana Nikodéma s názvom Sprisahanie, priblíži v premiére na Ľubovnianskom hrade časť jeho života na Kamčatke. „Táto hra nie je verným zobrazením života Mórica Beňovského. Našim cieľom nebolo autenticky pripomenúť návštevníkom jeho život, skôr sme ich chceli zabaviť spomienkami na slávneho väzňa,“ vysvetľuje Aleš Solár, riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny. „Preto sme zvolili divácky atraktívne formáty, divadlo a film,“ dodáva A. Solár.      

Po zotmení bude zábava pokračovať premietaním dokumentárneho filmu Móric Beňovský žije!, ktorý mal svoju premiéru koncom minulého roka. Autori na ňom pracovali tri roky a výsledkom je nárast záujmu o túto jedinečnú osobnosť. Okrem toho, že sa stal prvým Európanom, ktorý sa plavil v severnej časti Tichého oceánu a navštívil štyri kontinenty – Európu, Áziu, Ameriku a Afriku, v roku 1776 sa stal tzv. Ampansacabe, kráľom kráľov na Madagaskare.

Organizátori privítajú na nasledovnej talk show aj autora filmu, Vladimíra Dudláka i ďalších zaujímavých hostí.

„Hrad organizuje kultúrne podujatia počas celej sezóny, sú veľmi populárne medzi návštevníkmi,“ hovorí A. Solár. Podľa jeho slov atraktivita hradu a skanzenu medziročne stúpa, v porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o 12% nárast. „V minulom roku prišlo na hrad 118 000 turistov, dúfame, že tento rok bude číslo ešte vyššie. K zvyšovaniu návštevnosti prispievajú nielen pravidelné sprievodné podujatia na hrade, ale aj novinka – prehliadka hradu pre nevidiacich. Pri návšteve dostanú knihu s popisnými textami v breilovom písme a vďaka vodiacej línii sa môžu na hrade pohybovať aj sami, bez sprievodu,“ dopĺňa A. Solár.   ©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.