Nebojte sa smrti
Autor(ka) : Jana Osuska
Dátum a čas : 6.3.2001 02:00
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

V britskej nemocnici pri Southamptonskej univerzite zozbierali dôkazy o tom, že ich pacienti, ktorí prežili klinickú smrť, letmo nahliadli do sveta posmrtného života. Tieto zistenia odporujú predchádzajúcim teóriám, podľa ktorých boli takzvané zážitky po smrti (NDE) spôsobené nedostatkom kyslíka. Podľa britských vedcov všetci pacienti so skúsenosťou s NDE mali zabezpečený prívod kyslíku a teda ho museli mať dostatok. Po preskúmaní zážitkov 63 kardiakov vedci zistili, že myseľ človeka môže pracovať aj po tom, čo mozog prestal vykonávať svoju funkciu a telo je klinicky mŕtve.

Ďalej objavili, že jeden z desiatich pacientov, ktorí prežili infarkt, mali NDE pozostávajúce z emócií, vízií a jasných myšlienok v stave, keď už prestali dýchať a stratil sa ich pulz. Pacienti s týmito zážitkami svorne hovoria o pocite mieru, vstupe do ďalšieho sveta a svetle na konci tunela.

Siedmi zo 63 skúmaných pacientov si dokázali spomenúť na svoje emócie a vízie počas klinickej smrti a štyria si pamätali na pocit radosti, zrýchlenie času, zvýšenú senzibilitu, stratu vedomia tela a na stretnutie s mystickou bytosťou alebo dávno zosnulým príbuzným.
Sam Parnia, vedúci univerzitného tímu výskumníkov povedal, že síce všetci pacienti s NDE prestali dýchať, ale zároveň poprel, že by tento zážitok spôsobil nedostatok kyslíka alebo zmena hladiny kysličníka uhličitého v krvi. „Dokonca sme u štyroch pacientov, ktorí spĺňali kritériá pre skutočné NDE, namerali zvýšenú hladinu kyslíka," povedal vedec a dodal, že ich spomienky nie sú halucinácie, pretože sú "vysoko štruktúrované, naratívne, pacienti sa dokážu na ne ľahko rozpamätať a sú jednoznačné".
„Potrebujeme urobiť ešte obrovský definitívny výskum o tom, či je myseľ produktom mozgu, alebo ide naozaj o nezávislú entitu,"
uzavrel Parnia.

Podobnú vlastnú skúsenosť som zažila keď som v hypnotickom spánku prechádzala, z jedného sveta do druhého. Bolo to veľmi plynulé a na ceste tunelom som nadobudla neopísateľný pocit šťastia. Práve 3.3. 1994 zomrel môj priateľ básnik, revolucionár a pesničkár Karel Kryl. Jeho manželka mi neskôr povedala, že chvíľu po tom, ako začali jeho problémy so srdiečkom, v istom momente sa jeho tvár rozjasnila a so šťastným výrazom v tvári povedal: „Já umírám.“
Rovnaké dôkazy ako prinášajú teraz britskí vedci zbieral počas svojej praxe lekára aj Ivan Hudec. Dospel k zaujímavému poznanie, ktorému sa doteraz asi nevenuje nijaké vedecké pracovisko, zistil že samovrahovia, ktorí sa dobrovoľne rozhodli odísť zo sveta a v poslednej chvíli boli zachránení, nepoznajú cestu svetelným tunelom. Naopak, ich smrť sprevádza, tma, tlak, nepríjemné preťaženie, nervy drásajúci hluk.


©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.