Čakanka – tradícia ukrytá v kávovine
Autor(ka) : Eva
Dátum a čas : 22.11.2013 00:00
Kategória : Výživa
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Nemôžete piť kávu, ale jej vôňu zbožňujete? Vaše chuťové poháriky sa búria pri každom dúšku vášnivého rytmu čierneho nápoja, ale kofeín nepriaznivo pôsobí na vaše telo? Doprajte si šálku alebo dve tradičného obilninového nápoja a objavte podoby čakanky v alternatíve známej aj ako melta, či cigorka. Kávové náhrady ponúkajú niečo, čo pravá káva nemá. Sú v nich obsiahnuté látky, ktoré priaznivo pôsobia na ľudský organizmus.

Nemôžete piť kávu, ale jej vôňu zbožňujete? Vaše chuťové poháriky sa búria pri každom dúšku vášnivého rytmu čierneho nápoja, ale kofeín nepriaznivo pôsobí na vaše telo? Doprajte si šálku alebo dve tradičného obilninového nápoja a objavte podoby čakanky v alternatíve známej aj ako melta, či cigorka. Kávové náhrady ponúkajú niečo, čo pravá káva nemá. Sú v nich obsiahnuté látky, ktoré priaznivo pôsobia na ľudský organizmus.

Káva alebo kávovina?

Tradícia obilninových kávovín siaha do časov núdze a pazúrov vojny. Náhrada kávy sa popíjala najmä počas kávových kríz. Dnes toto neodolateľné a lákavé pokušenie v podobe obilninových nápojov prichádza na váš stôl priamo z polí. Cukrová repa, koreň čakanky, jačmeň a žito sa svojím pražením a zmiešaním pretvárajú do zdravého nápoja, ktorý neobsahuje kofeín. Nápoj je tak vhodný pre každého bez rozdielu veku, pre deti, tehotné aj dojčiace ženy. Pitie kávy v primeranom množstve pri nízkom tlaku pôsobí pozitívne na organizmus človeka. Vo väčších množstvách však pôsobí dráždivo a navyše zhoršuje aj vstrebávanie minerálnych látok v čreve. Samotná káva sa vyznačuje močopudným účinkom, zvyšuje straty tekutín z tela, preto nie je vhodným nápojom na hasenie smädu. Vhodnejšou alternatívou je práve obilninová kávovina. Počas tehotenstva má zloženie nápoja priaznivý vplyv na organizmus ženy. Niektoré štúdie ukazujú, že nápoj podporuje laktáciu, za čo môže predovšetkým koreň čakanky. Ten obsahuje inulín – rastlinný polysacharid, ktorý funguje v rastline ako zásobná látka.

Prečo piť obilninové kávoviny?

Doprajte sebe aj celej rodine obilninový nápoj v podobe kávoviny INKA. Bohaté zloženie minerálnych látok a vitamínov pomáha pri problémoch z prejedania sa, ale aj nechutenstve. Ak chcete z kávoviny vyčarovať sladké potešenie, ochuťte si zdravý hrnček ryžovým, ovseným alebo sójovým mliekom. Pohlaďte svoje telo tajomnou čakankou a posypte si nápoj z obilia škoricou, polejte zázvorovým sirupom a dozdobte lístkom mäty. Začnite raňajky alebo si vychutnajte poobednú siestu s bezkofeínovým obilninovým nápojom INKA.©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.