Zbavíme vás vašich dlhov! A vyrobíme nové....
Autor(ka) : Eva
Dátum a čas : 25.11.2013 00:00
Kategória : Rodina
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Pôžičky na bývanie, auto, domácnosť, nedoplatky či na márnivosť. Ak reálne neodhadneme svoje možnosti, problémy so splácaním často niekoľkých záväzkov od rôznych bánk a nebankových spoločností nedajú na seba dlho čakať. V situácii, kedy z nich už nevidíme východisko, uprieme sa na zdanlivo jedinú a „zaručenú“ možnosť – zveríme svoje dlhy spoločnosti, ktorá láka tým, že nás dlhov zbaví a jednoduché riešenie je na svete. Aká je však reálna cena za zdanlivý poriadok vo financiách?

Pôžičky na bývanie, auto, domácnosť, nedoplatky či na márnivosť. Ak reálne neodhadneme svoje možnosti, problémy so splácaním často niekoľkých záväzkov od rôznych bánk a nebankových spoločností nedajú na seba dlho čakať. V situácii, kedy z nich už nevidíme východisko, uprieme sa na zdanlivo jedinú a „zaručenú“ možnosť – zveríme svoje dlhy spoločnosti, ktorá  láka tým, že nás dlhov zbaví a jednoduché riešenie je na svete. Aká je však reálna cena za zdanlivý poriadok vo financiách?

Nikto vám nedá toľko, koľko vám my vieme sľúbiť

Ak máte úvery v bankách, pojem konsolidácia úverov, o ktorom hovoríme, má jasné pravidlá. Jednoducho povedané, konsolidácia dlhov znamená zlúčenie existujúcich pôžičiek a úverov do jediného úverového produktu, ktorý splácate síce dlhšie, no s nižšou splátkou. V prípade, že ste viacero úverov riadne platili, nie je problém, aby ste ich zabalili do jedného. Dobrý klient dostane dobré podmienky. Ak ste však nesplácali svoje záväzky načas, k zlúčeniu úverov do jedného a cestu k výhodnejšej splátke máte ťažšiu, alebo zarúbanú. „Konsolidáciu dlhov“ však ponúkajú i tzv. oddlžovacie spoločnosti. Tie vám však vedia garantovať len prísľub zníženia splátok všetkých záväzkov bez súhlasu veriteľa, teda toho, kto vám požičal. Ako to funguje?

Povedzme, že máte dva „spotrebáky“ v banke na práčku s televízorom, splácate kreditnú kartu a leasing na auto. Nestačíte platiť načas, chodia upomienky, hrozí exekútor...

-       Oddlžovacia spoločnosť si od vás vypýta všetky zmluvy o pôžičkách, poskytnete jej informácie o vás, o vašich osobných údajoch a príjmoch, o tom, koľko ste schopní mesačne vyčleniť na splátky. Tieto peniaze posielate mesačne na účet spoločnosti.

-       Nasleduje rozdeľovanie financií tým, ktorým dlžíte, zväčša spôsobom „varila myšička kašičku, tomu dala na tanierik, tomu na mištičku....“

-       Splátky môžu, ale aj nemusia byť uhradené a keď sú, tak nie v plnej výške podľa podmienok uvedených v zmluve, čiže úroky z omeškania naďalej rastú.

„Dohoda s veriteľom o znížení splátok? O tú môžete požiadať iba vy, čiže sľub, že vás spoločnosť zbaví dlhov, ostáva iba prísľubom. Za tento zaručený „pocit istoty“ si účtuje agentúra poplatky, staré dlhy ostávajú, nové pribúdajú. A pritom najlepším riešením je zájsť do spoločnosti, ktorej dlhujete, oboznámiť ju s vašimi problémami so splácaním a hľadať spoločné riešenia, napr. znížením splátok, odkladom splátok a pod. To, že sa skryjete za oddlžovaciu spoločnosť môže vašu situáciu iba zhoršiť,“ vysvetľuje Veronika Slišková, právnička zo spoločnosti Provident Financial.

Čítať zmluvy sa oplatí

Ak sa rozhodnete podpísať zmluvu s oddlžovacou spoločnosťou, mali by ste vedieť, k čomu vás a aj druhú stranu zmluva zaväzuje. Svojim podpisom spečatíte svoj ďalší osud, ktorý nebýva ružový. Prečo?

-       Predmetom zmluvy je často iba analýza záväzkov a výpočet mesačnej splátky

-       Tým, že podpíšete napríklad splnomocnenie na komunikáciu s veriteľmi, sa reálne iba na chvíľu zbavíte nepríjemných otázok bankárov, no váš dlh agentúra na seba nepreberie.

-       V zmluve sa zaviažete, že splátku, na ktorej sa s agentúrou dohodnete, jej budete pravidelne platiť počas stanoveného obdobia. Zvyčajne sú to 2 roky.

-       Ak budete v platení splátky vášmu záchrancovi meškať, máte na krku sankcie.

-       Z každej splátky si účtujú províziu či inak nazvaný poplatok, zvyčajne vo výške 10 percent.

 

Oddlžovacej agentúre zo zmluvy nevyplývajú žiadne záväzky, k ničomu sa v nej nezaväzuje, už vôbec nie k dohode s veriteľmi. Dohodnúť sa s veriteľom agentúra jednoducho nemôže, pretože o ňu môžete požiadať iba vy. „Podpisom zmluvy sa dlžník zaviazal veriteľovi splácať dlh za určitých podmienok. Naša spoločnosť pristupuje k žiadostiam svojich zákazníkov jednotlivo a pri riešení problému so splácaním sa snažíme vyjsť vždy v ústrety. Oddlžovacie spoločnosti, ktoré navrhujú spôsoby riešenia nekorešpondujú s podmienkami, za ktorých bola zmluva o spotrebiteľskom úvere uzatvorená a spoločnosť trvá na dohodnutom postupe pri splácaní dlhu vyplývajúcom zo zmluvy o spotrebiteľskom úvere,“ vysvetlila V. Slišková.

Návod na riešenie je komunikácia!

V prípade problémov so splácaním dlhov platí základné pravidlo – nehaste ich, až keď horia! Musíte predsa vedieť, že vaše príjmy na ne nestačia už skôr, ako príde výzva od exekútora. K pravidlu číslo jeden, uvedomiť si svoje reálne možnosti, pridávame ďalšie:

-       Nevyhýbajte sa komunikácii s veriteľmi, osobne ich informujte o problémoch a hľadajte riešenie. Verte, že nájdete a určite bude lacnejšie.

-       Ak sa dohodnete s veriteľom, dohodu dodržiavajte. Ďalšia príležitosť už prísť nemusí.

-       Spojte sily s rodinou, nielen láska ale i pravda hory prenáša.

-       Predajte, čo nepotrebujete.

-       Nájdite si ďalšiu prácu, brigádu, každé euro pomôže.

Na záver zoberte pred spečatením zmluvy s oddlžovacími agentúrami rozum do hrsti. Ak agentúra bez súhlasu veriteľov samovoľne zníži, prerozdelí jednotlivé splátky a bude vás takto „zbavovať dlhov“ napríklad dva roky, reálne nie je možné, aby sa splácanie vašich dlhov vrátilo do normálu. Normálne nie sú totiž rastúce úroky a ďalšie záväzky, čo na seba ušijete práve podpisom zmluvy s tými, ktorí vás problémov sľúbili zbaviť.



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.