Bedeker slušnej lady
Autor(ka) : Silvia Petrasova
Dátum a čas : 3.4.2001 03:00
Kategória : Dokonalá
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Krátka lekcia jedenia rýb
Aj vám sa stáva, že hoci máte radi rybu, iba málokedy si ju doprajete v reštaurácii? Ryba zaraďujete medzi "komplikované“ potraviny spolu so slimákmi a rakmi. Máte pravdu, málokto vie elegantne zjesť napríklad pstruha, podávaného vcelku. Takže – ako na to?

1. Ryby podávané studené ako predjedlo, alebo teplé ako hlavné jedlo netolerujú obyčajný nôž. Špeciálne príbory na ryby boli vymyslené pravdepodobne na to, aby sa ostrým okrajom noža, používaným na mäso a hydinu neprekrojili kosti. Špeciálny príbor na ryby sa používa od 19.storočia. Pozostáva z vidličky so zúbkami o čosi kratšími ako zvyčajne a z noža-lopatky. Je to tupý nôž, ktorý nekrája, ale uľahčuje oddeľovanie mäsa od kostí.

2. Sú však aj isté výnimky. Úhory na každý spôsob (keďže nemajú drobné kosti), solené a nakladané slede jedávame obyčajným nožom a vidličkou. Aj k údenému alebo nakladanému lososovi sa podávajú o čosi menšie nože a vidličky, alebo obyčajný príbor. Rovnako sa konzumuje aj údený vykostený pstruh alebo iná vykostená ryba. K vyprážaným alebo pečeným rybám by sa však mal podávať – príbor na ryby. Iné údené ryby jedávame takisto menšími alebo zvyčajnými príbormi .

3. Ryby z konzervy – sardinky, tuniak, losos – môžeme jesť iba s vidličkou a pomáhame si krajčekom chleba.

4. Ryby by mali byť dobre očistené /zásadne sa pri slávnostných príležitostiach nepodáva kapor s kosťami/, ale dobre vykrojené filety. Ak má porcia ryby predsa len kosti, treba si akosi poradiť. Vidličku /na ryby/ držíme v ľavej ruke, zapichnutú do ryby, aby sa neposúvala po tanieri a nôž (na ryby) v pravej. Nožnom oddeľujeme mäso od chrbtovej kosti. Všetky ryby sú také mäkké, že nejestvuje dôvod ich krájať.

5. Kostičky z ryby ,v krajnom prípade, odsúvame na okraj taniera, ale v zásade by mal byť na stole aj malý dezertný tanierik špeciálne určený na kostičky.

6. Ak sa nám aj napriek opatrnosti dostane do úst kostička, diskrétne ju vyberieme vidličkou a položíme na okraj taniera. V prípade ťažkostí si zakryjeme ústa servítkou.

7. Najväčšiu šikovnosť si vyžaduje jedenie rýb, podávaných vcelku.

Postupujeme takto:
a) Tanier si položíme tak, aby bol dobre viditeľný chrbát.
b) Nožom na ryby oddelíme bočné plutvy (ak sú) a narežeme kožu na chrbte.
c) Nadvihneme kožu nožom a oddeľujeme od mäsa (od chrbta nadol). Vidličkou pridŕžame chrbtovú kosť a nožom oddelíme mäso. Zjeme, potom rybu obrátime a opakujeme všetky činnosti.

Gurmáni, ktorí často jedávajú pstruhy pečené alebo varené vcelku, sú schopní oddeliť kožu a kosti tak rýchlo, že im ryba ani nevychladne. Celé umenie spočíva v šikovnom narábaní s nožom a vidličkou. Predovšetkým ,je dobré nepoškodiť kostru a chrbtovú kosť, potom sa nám ich podarí vybrať kostru z ryby vcelku a bez námahy.

8. Koža pečenej ryby je taká chutná, že často jedávame aj túto. Chrbtovú kosť treba položiť na špeciálny tanierik.

9. A čo robiť, ak doma nemáme špeciálny príbor na ryby? V žiadnom prípade nepodávame dve vidličky. Prípustné a praktizované je podávanie zvyčajných vidličiek, najmä na krájané ryby (bez kostí). Počas posedení v rodinnom kruhu si možno poradiť iba vidličkou a kúskom chleba.


©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.