Aby sa jazdenka naozaj oplatila
Autor(ka) : Peter
Dátum a čas : 5.5.2015 00:00
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Kúpa auta je pre väčšinu domácností veľkým rozhodnutím. Vybrať zo širokej ponuky také, ktoré bude všestranne vyhovovať potrebám celej rodiny a zároveň nezruinuje rozpočet môže byť skutočnou výzvou. Zatiaľ čo nové autá so zárukou pôsobia dôveryhodne a spoľahlivo, jazdenky lákajú najmä podstatne nižšou cenou.

Kúpa auta je pre väčšinu domácností veľkým rozhodnutím. Vybrať zo širokej ponuky také, ktoré bude všestranne vyhovovať potrebám celej rodiny a zároveň nezruinuje rozpočet môže byť skutočnou výzvou. Zatiaľ čo nové autá so zárukou pôsobia dôveryhodne a spoľahlivo, jazdenky lákajú najmä podstatne nižšou cenou.

 

Nižšia cena jazdených vozidiel nemusí automaticky znamenať nižšiu kvalitu. Treba vziať do úvahy fakt, že nové auto stráca časť svojej hodnoty už v momente, keď opúšťa predajňu, a prakticky okamžite sa stáva jazdenkou. Jazdené auto môže byť rovnako spoľahlivé ako nové, závisí však od konkrétneho vozidla. Nezabudnite si ho preto pred kúpou poriadne skontrolovať.

 

Nedajte sa oklamať lákavou cenou. Tá zvyčajne zodpovedá stavu vozidla. Aj keď auto vyzerá na pohľad bezchybne, stavte na dôkladnú kontrolu. Ak máte nedostatok skúseností, nechajte si poradiť skúseným automechanikom, prípadne vyhľadajte rady v médiách.

 

Malé či veľké?

Skôr ako navštívite predajňu či autobazár, rozmyslite si, na aký účel budete auto najčastejšie využívať. Viacdetná rodina pravdepodobne ocení priestranné, ideálne úspornejšie naftové vozidlo. Zvládne každodennú rutinu, veľké nákupy a poradí si aj s rodinným výletom. Pre tých, ktorým učaroval ruch mesta, je ako stvorené menšie benzínové auto, pre ktoré je parkovanie hračkou.

 

Kde nakupovať?

Možností, ako si zaobstarať jazdené vozidlo je niekoľko: od známeho, cez inzerát, zo zahraničia alebo z autobazára. Inzeráty a zahraničné ponuky môžu byť výhodné, buďte však opatrný. Fotky na internete sa môžu od skutočnosti poriadne líšiť. Stavte preto aj pri takejto kúpe na osobnú prehliadku. Strašiakom pri nákupe jazdenky sú najmä pretočené tachometre, pozmenené roky výroby či neodvedené DPH. Navyše, za dovozené autá sa platí registračný poplatok od výkonu motora. „Dobrý autobazár ponúka široký výber modelov tej istej značky, možnosti financovania, garancie, poistenia, ale predovšetkým možnosť „chytiť“ auto do ruky a vyskúšať si jeho vlastnosti počas dostatočne dlhej testovacej jazdy. Takisto umožní prezrieť ho s vlastným mechanikom alebo v nezávislom servise,“ zdôrazňuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka AAA AUTO.

 

Pozorne si skontrolujte:

- rok výroby vozidla: okrem výrobného štítku ho nájdete aj na sklách, bezpečnostných pásoch, nádobách na kvapaliny či na jednotlivých dielcoch

- históriu vozidla v servisnej knižke a počet predošlých majiteľov

- identifikačné znaky vozidla: VIN kód musí byť zhodný so štítkom, ktorý sa najčastejšie nachádza na bočných dverách, resp. na čelnom skle

- sadu kľúčov: od vozidla by ste mali dostať dva kľúče, rovnako aj od imobilizéra či zabezpečovacieho zariadenia

 

Všímajte si:

- výrobné čísla bezpečnostných pásov, skiel: ak sú rôzne, pýtajte sa predajcu, prečo

- celkový vzhľad interiéru a exteriéru vozidla

- namáhané časti vozidla: volant, radiaca páka, pedále, ručná brzda, čalúnenie dverí, koberčeky, stav sedadiel (predovšetkým sedadlo šoféra)

- elektrické zariadenia vozidla: svetlá, osvetlenia interiéru, stierače, kontrolky atď.

- funkčnosť klimatizácie

- podbehy, tesnosť motora s prevodovkou, blatníky, výfukový systém

- lícovanie dielov karosérie

- lak na celej karosérii: vizuálne odlišnosti nemusia znamenať havarované vozidlo (mohlo ísť o opravu škrabancov)

- či nebolo vozidlo zatopené (najlepším ukazovateľom sú zväzky káblov)

- airbagy: ak neboli vystrelené, musia kryty presne sedieť a kontrolky správne reagovať

 ©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.