Chystáte sa absolvovať pobyt v kúpeľoch? S nasledujúcimi tipmi si ho vychutnáte ako pravý kúpeľný pôžitkár.
Do kúpeľov mierime zvyčajne vtedy, keď je telo v nerovnováhe, po operáciách, úrazoch či chorobách – jednoducho, necítime sa fyzicky fit. Keď si k tomu pripočítate podvedomý strach z nového prostredia, skepticizmus, či kúpeľná liečba skutočne zaberie a predstavu niekoľkých týždňov strávených mimo domova a kruhu našich najbližších, ani psychika neplesá.
Prvý tip je preto jednoznačný:
1. Prelaďte sa
Zakážte si myslieť na kúpele ako na nutnosť na ceste k uzdraveniu. Nie je to len „liek na predpis“, ale tiež zaslúžená dovolenka s pridanou liečebnou hodnotou. Nielen telo, aj duša potrebuje z času na čas „time out“, oddych od každodenného zhonu, a práve kúpele môžu byť skvelou príležitosťou, ako jej ho dopriať. Stráviť týždne v relaxačnom prostredí, ďaleko od pracovných povinností a hluku miest, je v dnešnej hektickej dobe luxus.
2. Relaxujte aktívne
Ešte pred odchodom do kúpeľov nezaškodí preštudovať si o mieste, ktoré sa stane vašim dočasným domovom a vytipovať zaujímavé miesta na prechádzky do okolitej prírody, múzeí či na kultúrne podujatia. Vo vyhľadávaných kúpeľných lokalitách na Slovensku nikdy nie je núdza o bohatý program – celoročne tu hosťom spríjemňujú dni hudobné koncerty, tanečné zábavy, festivaly či módne prehliadky. Pomôžu vám rozptýliť myšlienky, až príliš sústredené na váš zdravotný problém, inšpirujú a sú tiež vynikajúcou platformou pre nadväzovanie nových spoločenských kontaktov, z ktorých sa môžu vykľuť dlhoročné priateľstvá.
3. Zapojte do hry zmysly
Procedúry, zvlášť masáže, vnímame prostredníctvom dotyku. No čím viac zmyslov si v kúpeľoch „otvoríte“, tým komplexnejší bude váš oddych. Keď je prajné počasie, vyberte sa nadýchať voňavých kvetov do miestneho parku, vypočujte si orchester v kúpeľnej dvorane, kochajte sa rázovitosťou lokálnej architektúry a z času na čas rozmaznajte chuťové poháriky chrumkavými kúpeľnými oblátkami – čerstvo upečené chutia najlepšie. V kúpeľoch nemusíte myslieť na to, kedy treba najbližšie prať a či v práci stíhate všetky dohovorené termíny. Využite preto osobné voľno na to, aby ste naplno precítili krásu, ktorá vám počas všedných dní preteká pomedzi prsty.
4. Spravte z kúpeľov „svoje“ kúpele
Sú miesta, ktoré nás priťahujú, ani nevieme prečo. Nabíjajú nás, pri odchode sme skleslí a máme chuť vracať sa tam, znova a znova. Ak ste takéto miesto našli, ostaňte mu verná. Nie je nič príjemnejšie, ako mať „svoje“ kúpele, kde poznáte každý zasadený strom v parku aj kopec v okolí. Telo najlepšie vie, aké prostredie mu prospieva, nepodceňujte preto jeho vnútorný kompas. Pani Eva, vysokoškolská profesorka ekonómie takto rok čo rok mení kabinet v jednej z bratislavských univerzít za príjemnú izbu v liečebnom dome v Kúpeľoch Trenčianske Teplice a tvrdí, že ani po dvadsiatich štyroch návštevách sa jej kombinácia malebnej teplickej prírody, liečivých prameňov a prvotriednych kúpeľných služieb nezunovala. O tom, že to nie je iba placebo efekt, svedčí fakt, že Eva sa už takmer štvrť storočia aj vďaka správne zvoleným procedúram a odbornému vedeniu kúpeľného personálu úspešne vyhýba náročnej operácii chrbtice, ktorú jej odporučil neurochirurg ešte začiatkom deväťdesiatych rokov. Nehľadajte v tom zázrak, len využitú príležitosť. Kúpele vám ju ponúkajú – stačí si vybrať tie pravé...
Autor: Monika Erdöfy
Foto: Trenčianske Teplice