Aby stropy nepadali
Autor(ka) : Peter
Dátum a čas : 13.6.2015 00:00
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

V súvislosti so zrútením sadrokartónového stropu v predajni Baťa na Dunajskej ulici v Bratislave prináša spoločnosť Rigips, renomovaný svetový výrobca sadrokartónových systémov, odporúčania, ako podobným nešťastiam predísť.

V súvislosti so zrútením sadrokartónového stropu v predajni Baťa na Dunajskej ulici v Bratislave prináša spoločnosť Rigips, renomovaný svetový výrobca sadrokartónových systémov, odporúčania, ako podobným nešťastiam predísť.

 

Vždy tá istá chyba

Prípad v predajni obuvi nie je prvý, a žiaľ ani jediný.  Problém však zväčša nespočíva v stavebnom materiáli – sadrokartóne, ale často najmä v nedodržaní predpísanej technológie montáže.

„Odporúčame, aby tieto práce vykonávali zaškolení montážnici a certifikované stavebné firmy, a aby pri tom použili kvalitný a odskúšaný stavebný materiál,“ hovorí Juraj Mlynarčík, manažér Technickej akadémie Rigips spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.

Istotou, že strop bude bezpečný sú tri základné odporúčania pre kvalitnú a bezpečnú inštaláciu sadrokartónu:

1.     Je dôležité dodržiavať technologické postupy a odskúšané materiály, ktoré spolu tvoria certifikovaný systém – systémovú konštrukciu.

Suchá výstavba nie je len sadrokartón, v skutočnosti ide o ucelený stavebný systém. Tajomstvo kvalitnej realizácie spočíva v kombinácii správneho materiálu a správnej montáže, ktorú prevádza vyškolený montážnik. Nesprávnou a neoverenom kombináciou stavebných prvkov sa výrazne zvyšuje riziko narušenia funkčnosti a bezpečnosti hotovej realizácie.

2.     Montážny preukaz potvrdzuje spôsobilosť a vzdelanie montážnika a zvyšuje dôveryhodnosť v očiach investora.

Práca so sadrokartónom nie je zložitá, ale vyžaduje si odbornosť. Je bezpečnejšie, keď materiál nainštaluje certifikovaný montážnik odborne podľa predpisov. Kvalifikovaní montážnici sadrokartónu by mali neustále pracovať na svojom vzdelaní a zručnostiach, čo potvrdzujú certifikáty a montážny preukaz. Práve tento preukaz je jednoduchým potvrdením toho, že montážnik je školený odborník. 

3.     Pri výbere treba dbať na kvalitný stavebný materiál.

Šetriť je rozumné, avšak nie na úkor kvality a bezpečnosti! Nižšia cena veľakrát znamená, že materiál je tenší, slabší, prípadne vyrobený z druhotriednej suroviny. To môže mať vplyv na trvanlivosť konštrukcie (praskanie, nižšia únosnosť, odlupovanie a pod.). Treba mať na pamäti, že stavebné prvky v suchej výstavbe by mali tvoriť ucelený systém. Zámenou jedného prvku (napríklad profilu, skrutky, pripadne kotviaceho prvku) za lacnejší môžete ohroziť stabilitu a bezpečnosť celej konštrukcie (napríklad celého zaveseného stropu). 



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.