Syry
Autor(ka) : Silvia Petrasova
Dátum a čas : 12.4.2001 12:10
Kategória : Výživa
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Ak nechcete počas Veľkej noci naberať zbytočné kilá, dajte si namiesto zákusku ako dezert, syr. Chutné sú všetky, či už tvrdý, mäkký, polotvrdý, nárezový, čerstvý, pivný, plesnivý, hrudkový, ovčí, kravský alebo kozí. Ak sa vám zdajú fádne, vylepšite si ich orechmi, olivami, bylinkami, korením, paprikou, soľou, ovocím a dokonca aj karamelizovaním. A viete prečo sú syry zdravšie ako sladkosti?

Syry obsahujú všetky výživné látky, potrebné pre dobré fungovanie nášho organizmu. Bielkoviny zo syrov sú ľahšie stráviteľné ako bielkoviny z mäsa. Vápnika majú prírodné syry viac ako mlieko a je dokázané , že vápnik obsiahnutý v syroch vstrebáva telo oveľa ľahšie ako z iných potravín. Vápnik znižuje riziko vzniku osteoporózy. Výskumy potvrdili, že konzumácia dostatočného množstva vápnika v detstve a v dospievaní nás aj v dospelosti ochráni pred touto nepríjemnou chorobou. Minerálne soli, ktoré obsahujú syry – fosfor, draslík, magnézium podporujú duševnú, svalovú a hormonálnu činnosť nášho tela. Syry sú takisto bohaté na vitamíny. Vyskytujú sa tu predovšetkým A,B a D, ktoré, okrem iného, posilňujú zrak, chránia pokožku a nervový systém. Možno ste nevedeli, že syr chráni aj zuby. Z testov vyplýva, že pravidelný kúsok syra po jedle znižuje riziko zubného kazu. Ak náhodou jete delenú stravu, musíte vedieť, že nie je nevyhnutné syr prehĺtať, na ochranu zubov ho stačí poriadne rozžuť.

Rub a líc
Aby ste si nemysleli, že syr má len klady, prinášame vám niekoľko jeho negatívnych vlastností. Syr s vysokým obsahom tuku zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi a tým zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy, hlavnej príčiny srdcových chorôb a infarktu. Preto pri kúpe syrov čítajte údaje o množstve tuku v sušine. Aj keď nezodpovedajú absolútnemu množstvu tukov, dá sa podľa nich orientovať. V skutočnosti to vyzerá takto: tvrdé syry, napríklad Primátor, obsahujú 29% tuku (v sušine 45), Eidam „45“ má 26%, Eidam „30“ 15% tuku. Plesňové syry ako Hermelín 20% tuku (v sušine 45), Niva 27% tuku (v sušine 50). Balkánsky syr ho obsahuje 21%, kým v nízkotučnom tvarohu sa obsah tuku blíži k nule.
U niektorých ľudí môžu vyvolať syry alergickú reakciu. Je to väčšinou u tých, ktorí neznášajú mliečne výrobky všeobecne. Najčastejšími príznakmi sú ekzém, migréna a infekcia ucha. Čerstvé kozie a ovčie syry iba málokedy spôsobujú alergiu. Najčastejšou príčinou migrény bývajú syry s modrým žilkovaním. niva, stilton, gorgonzola ale aj čedar, gruyére a parmezán. Výskyt migrény po konzumácii žervé, tvarohu a čerstvého kozieho syra je mizivý.


Syry delíme na
Tavené syry
: Sú najrozšírenejšie a najobľúbenejšie. Vyrábajú sa z jedného alebo viacerých druhov tvrdých a mäkkých syrov tavením a pridávaním taviacich solí. Majú jemnú chuť a pomerne vysokú trvanlivosť. Bohatá je ich ponuka v plátkoch, trojuholníkoch, obdĺžnikoch, kockách a vo vaničkách. Dajú sa vhodne využiť ako základ na domáce dochucovanie. /orechmi, hríbmi, vajíčkami, maslom, pažítkou, kôprom, kapiou, šunkou, salámou, klobáskou, olivami, cibuľou, mrkvou, zelerom, bylinkami rascou, kuracím mäsom, uhorkami/

Nárezové: U nás najobľúbenejší je eidam - tradičný holandský syr, vyrobený z čiastočne odstredeného mlieka. Je vhodný na prípravu teplých aj studených jedál. Obľúbený je aj syr gouda – s pravidelným dierkovaním. Vynikajúci je najmä na zapekané pokrmy.
Dostať aj wilstermarschký syr (pikantný, kyslastý 45-53% tuku v sušine)

Mäkké syry: S plesňou alebo čerstvým mazľavým poťahom na kôre, s korenitými prísadami, so silnou vôňou a aromatickou chuťou. Hoci sa dajú aj vysmážať a zapekať, konzumujú sa hlavne studené. K najznámejším mäkkým syrom patrí camembert, hermelín, plesnivec. Romadúr – mäkký, veľmi voňavý syr s vlhkým povrchom a obsahom 20-60% tuku v sušine, je vhodný k pivu alebo k mlieku. Nakrájané na kocky a odležané v olivovom oleji s cesnakom a bylinkami sú mäkké syry božským jedlom. Rovnako ako mozzarella a feta.

Tvrdé syry: sú lisované do rôznych tvarov. Existuje veľký výber ementálskeho a j holandského typu. Ementál je syr orieškovej, jemne nasladlej chuti, pri varení sa rozteká a nitkuje, čo je dôležité pri príprave správneho syrového fondue. Pôvodne sa vyrábal ručne vo švajčiarskom Emmentale, neskôr v Allgäu, do tejto skupiny patrí aj primátor, gruyer, moravský bochník, madeland. Holandské sú čedar, eidam, vyzretá gouda), ďalej parmezán či Pecorino. Vhodné sú na strúhanie, zapekanie, konzumáciu s ovocím, do polievok alebo na ochutenie pokrmov.

Syrečky: Sú to syry z kyslého mlieka. Netučné tyčinky a tvarôžky, bohaté na bielkoviny, vhodné pri redukčnej diéte. Čím sú čerstvejšie, tým sú vo vnútri belšie. Úplne vyzreté sú na povrchu zlatožlté a majú výraznú vôňu. Pripraviť si ich môžeme aj doma. Treba zmiešať v miske tvaroh, soľ, rascu. Potom ju previazať celofánom, aby sa nedostával dnu vzduch a uložiť na teplé , tmavé miesto, aby mohol dozrievať. Po pár dňoch, máme vynikajúcu dobrotu k pivu. Stačí do nej nakrájať troch cibule. Podľa hesla: Keď smrad, tak poriadny.

Polotvrdé nárezové syry: Používajú sa najmä v studenej kuchyni. Sú podobné mäkkým syrom, ale sú rovnomerne prezreté, patria sem aj takzvané plesnivé syry. Gorgonzola, Bleu de bresse, danisch blue, Rokfort

Tofu: Zvláštnym druhom syra je aj sójový tvaroh Tofu. Obsahuje veľa bielkovín a iba málo nenasýtených tukov, okrem vápnika je aj užitočným zdrojom vitamínu E. Pravdepodobne chráni pred niektorými druhmi rakoviny a srdcových chorôb. Má neutrálnu chuť, preto sa z neho dajú pripravovať sladké, slané a pikantné pokrmy, aby získal výraznejšiu chuť, môžeme ho namáčať do marinády alebo údiť. Tofu je veľmi ľahko stráviteľné.
Jeho nevýhodou je, že pri vyprážaní sa doň vstrebáva až 15% použitého tuku a sója, z ktorej sa vyrába, je známym alergénom.

Dobrú chuť a veľa radosti zo syrových jedál. Ak by ste sa chceli s nami podeliť o recepty zo syra, budeme veľmi radi.


©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.