Vláknina - cenný dar prírody
Autor(ka) : Jana Osuska
Dátum a čas : 31.8.2001 11:54
Kategória : Výživa
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Čo je to vláknina? Tento uhľohydrát je zložkou stien rastlinných buniek. Ľudský organizmus nie je schopný stráviť ho a preto sa – ako napríklad zvieratá – nemôžeme živiť trávou.

Ešte donedávna sa tvrdilo, že vláknina nemá žiadnu výživnú hodnotu. V súčasnosti je už názor na ňu diametrálne odlišný. Vraj jej máme jesť, čo najviac. Prečo? Preto, lebo spĺňa mimoriadne dôležitú funkciu. V tráviacej sústave tvorí balastnú látku, ktorá zväčšuje objem potravy a vstrebávaním vody zväčšuje objem stolice. Má takisto očistné účinky, zbavuje organizmus jedov a vstrebáva škodlivé látky, ktoré vznikajú v črevách pri tráviacom procese. Takto pomáha predchádzať zápcham a vzniku rakoviny hrubého čreva. Znižuje krvný tlak, hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Preto má vláknina nezanedbateľné miesto v zdravej výžive. Najmä však v strave chorých na cukrovku, sklerózu a vysoký krvný tlak. Pretože organizmus vlákninu netrávi, je nenahraditeľným spojencom aj pri chudnutí!

Koľko vlákniny by mala obsahovať naša strava?

V priemernej dennej dávke stravy Európana sa nachádza okolo 8 g vlákniny. Je to veľmi málo, pretože odborníci na zdravú výživu odporúčajú, aby denná dávka vlákniny predstavovala 20-22 g, teda trikrát viac. V praxi to znamená, že by sme mali značne zvýšiť konzum zeleniny a ovocia, ktoré by mali predstavovať prílohu ku každému jedlu. Spomedzi zeleniny najviac vlákniny obsahujú hrach, fazuľa, sója a petržlenová vňať. Z ovocia sú jej najbohatším zdrojom maliny, ríbezle a egreš. Okrem ovocia a zeleniny najviac vlákniny obsahujú celozrné pečivo a pšeničné vločky.

Ako obohatiť jedálny lístok o viac vlákniny?

Raňajky: ovsené vločky alebo musli s mliekom, chlebík z celozrného chleba, paradajky alebo redkvička.
Desiata: jablko, hruška, chlebík z tmavého pečiva.
Obed: zeleninová polievka, zemiaky alebo jačmenná kaša, veľká porcia zeleninového šalátu.
Večera: chlebíky z tmavého pečiva so zeleninovým šalátom

Medzi hlavnými jedlami je dobre chrúmať surovú mrkvu. Konzumovať vyšie dávky vlákniny, ako odporúčajú odborníci, však takisto nie je prospešné. Môže totiž spomaľovať vstrebávanie niektorých vitamínov a minerálov (napríklad zinku). Aby sme sa vyhli stratám vlákniny pri príprave jedál, nemali by sme zbavovať zeleninu šupky a iba ju dôkladne umyť kefkou. Zeleninu by sme takisto nemali rozvárať.

Ak chudnete

Vláknina je vynikajúcim spojencom pri chudnutí. Nielenže nedodáva žiadne kalórie, ale napĺňa tráviacu sústavu, vyvoláva pocit sýtosti a znižuje vstrebávanie tukov a cukru z čriev. Zelenina a ovocie môžu obsahovať pomerne vysoké množstvá uhľohydrátov, preto ak počítate kalórie, zapamätajte si, že zeleninu môžeme rozdeliť na nízkokalorickú a takú, ktorá je zdrojom väčšieho množstva kalórií. Medzi nízkokalorické druhy zeleniny a ovocia patria: brokolica, uhorky, tekvica, karfiol, kaleráb, paprika, paradajky, redkvičky, šalát, špargľa, melóny, grapefruity, melóny, jahody. Môžete ich konzumovať prakticky bez obmedzenia.
Viac uhľohydrátov a teda aj kalórií obsahujú bôb, cvikla, fazuľka, sója a hrášok, kukurica, zemiaky, avokádo, banány, slivky a hrozno.



©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.