Narodil sa 31.augusta 1949 vo Philadelphii v hudobníckej rodine. Má štyroch súrodencov a vyrastal na dedinskej farme. Jeho hudobný talent sa prejavil už v detstve, okrem spevu sa naučil hrať na klavír, zvládol gitaru a bango, ale ani trombón mu nie je cudzí. Písal aj hudbu k školským divadelným hrám. Nebol však jednostranný, miloval šport, dokonca vyštudoval športovú akadémiu a neskôr fakultu filozofie a dramatického umenia v Massachusetts, ktorú pre túžbu po divadle po dvoch rokoch opustil. Tu sa zoznámil s východnými kultúrami a ich náboženstvom a podľahol ich čaru. Nie je tajomstvom, že patrí medzi hollywoodskych budhistov. Okrem toho sa zaradil medzi malú hŕstku hercov, ktorí neprežívajú pravidelné ľúbostné aféry a nezúčastňujú sa neviazaných večierkov.
Svetlá rámp
V roku 1973 začal svoju kariéru v Londýne. Hral hlavnú úlohu v rockovom muzikáli Grease. Neskôr hral v Shakespearovom Skrotení zlej ženy. V Amerike sa prvý raz objavil v titulkoch filmu Report to the Comissioner.
Po príchode do New Yorku sa venoval už iba hovorenej múze a často filmoval. Napriek úspechu na plátne nezanevrel na svetlá rámp a divadelné dosky. Korunou jeho divadelnej kariéry bolo účinkovanie na Broadway, kde získal ocenenie kritiky aj divákov. Nezaspal na vavrínoch, ale naďalej zdokonaľoval svoje herecké umenie pod vedením Wynna Handmana.
Jeho majstrovstvo je naozaj široké. Nezáleží na tom, či hrá vojaka, robotníka, milovníka alebo vraha, vždy zaujme. V snahe ujsť zaškatuľkovaniu, neustále mení podoby. Veselosť, sadizmus, láska, surovosť to všetko strieda s rolou gigola a vášnivého milenca. Úlohu Amerického gigola vyfúkol Johnovi Travoltovi a zaradil sa tak medzi najobľúbenejších milovníkov filmového plátna. Mnohí si mysleli, že tento pre diváčky príťažlivý imidž, s ktorým sa dajú zarobiť nemalé peniažky, si ponechá. Neurobil to, vrátil sa na Broadway, na dosky, ktoré znamenajú svet, aby tu stvárnil homosexuálnu obeť holocaustu. Túto úlohu vzal tak emocionálne a venoval jej toľko energie, že kým drámu nestiahli z repertoáru, ošedivel. V tom čase mu mnohí pripisovali homosexuálnu orientáciu. Novinári zacítili senzáciu. Napokon sa nekonala. Na otázky týkajúce sa jeho sexuálnej orientácie odpovedal jednoducho: „Ja viem kto som a vôbec ma nezaujíma mienka ostatných. Môj život nepatrí novinám.“
V osemdesiatich rokoch sa na chvíľu stiahol z výpravných filmov aj z divadla a nakrútil iba zopár nízkorozpočtových filmov. Vyzeralo to, ako ticho pred búrkou. V roku 1984 ho obsadil Francis Ford Coppola do Klubu gangstrov, on však túžil po výraznejšej úlohe. Našiel ju vo filme Uver mu, veď je to poliš! a vo veľmi úspešnom filme Skvelá ženská. Film získal 430 miliónov a jeho začali porovnávať Cary Grantom a Clark Gablem.
Dve ženy a dve deti
Nedarilo sa mu iba na filmovom plátne, ale aj v súkromí. Oženil sa s jednou z najkrajších modeliek sveta Cindy Crawfordovou. Ich manželstvo vydržalo takmer päť rokov a mnohí ho považovali skôr za reklamný ťah ako za vzťah. Obaja tvrdia, že aj po rozvode sú skvelými priateľmi. Najviac ich počas manželstva trápilo neustále prenasledovanie bulvárnou tlačou. Dlho však nezostal sám, do nového tisícročia vstúpil po boku herečky Carey Lowellovej, ktorá je tiež presvedčenou budhistkou. V centre pre záchranu tibetskej kultúry Tibet House Nonprofit sa spolu starajú, aby nezanikla táto utláčaná kultúra a doma spolu meditujú, ale nie stále, pretože Carey mu darovala syna Homera Jamesa Jigma a do manželstva si priviedla dnes jedenásť ročnú Hannah. Kým so Cindy sa necítil byť dosť zrelý na otcovstvo, s Carey si ho vychutnáva. Najhoršie je na tom bulvárna tlač, opäť nijaký škandál, žiadna pikoška. Sú nútení písať iba o úspechu ďalšieho filmu Nevesta na úteku, ktorý sa stal kasovým trhákom a miliónom žien na celom svete priniesol radosť z pohľadu na krásneho chlapa. A prečo ho milujú aj muži? Pre nich má inú tvár, namiesto vášnivého milenca im ponúka masku riskujúceho, silného búrliváka, a to majú chlapi radi.
Sám Gere sa nikdy netešil svojej povesti potentného býka, napriek tomu, že vyzerá naozaj sexy. „Som predsa viac ako kus mäsa, ktorý si môže každý kúpiť za päť dolárový lístok do kina.“ Viac ako popularita ho teší priateľstvo s dalajlámom, ktorého často sprevádza. Najmenej dva mesiace v roku trávi v kláštore v Dharamsale v severnej Indii. Venuje sa tu očiste a meditácii. Budhizmus berie tak vážne, že občas svojich hereckých kolegov privádza k zúfalstvu, keď párkrát za deň vyžaduje meditačnú prestávku. Bruce Willis pri nakrúcaní Šakala dostal z toho také nervy, že prehlásil: “S týmto bláznom už viac nebudem pracovať.“ Gere sa z toho nezrútil, jeho svet má iné rozmery. Je úžasný svojou nehou a bezradnosťou. Ako sám vraví, je na ceste k tomu milovať bez nenávisti a hnevu, aká dlhá bude táto cesta zatiaľ nevie nik.