Stravujete sa správne?
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 18.8.2000 03:00
Kategória : Výživa
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Tak ako sa vraví, že šaty robia človeka, musíme pripustiť, že správne stravovanie, spôsob prípravy a zloženia stravy robí človeka príjemného vzhľadu, sviežej mysle s dostatkom síl do vysokého veku. Ak sa správne stravujete predchádzate mnohým chorobám.


Tak ako sa vraví, že šaty robia človeka, musíme pripustiť, že správne stravovanie, spôsob prípravy a zloženia stravy robí človeka príjemného vzhľadu, sviežej mysle s dostatkom síl do vysokého veku. Ak sa správne stravujete predchádzate mnohým chorobám.
Na jedenie by sme mali mať čas. Lepšie je radšej nejesť, než jedlo náhlivo pohltať. Ak si urobíme čas na jedenie, ak sa naň tešíme pripravuje naň celý tráviaci systém. Ak je aj pokrm
Navyše pekne farebne skombinovaný, podávaný na pekne prestretom stole, ak nechýba dobrá pohoda v rodine potom sme pre zdravé vstrebávanie živín a pre vychutnanie pokrmu urobili veľa. Na to aby sme skutočne nasýtili žalúdok i mozog pri jedle nečítame, nepočúvame správy ale ticho žujeme.
Jedenie má byť obrad a nie frontový útok. Deti pri jedení neveďme k pretekom „ kto bude prvý „, radšej ich nechajme „piplať sa„ v jedle. Každý kúsok dôkladne pohryzieme a až potom prehltneme. Šetríme tým tráviace ústrojenstvo, zvyšujeme využiteľnosť živín a pocit nasýtenosti. Jeme len do prvého signálu nasýtenosti. Druhý signál už obsahuje prejedenie.
Jedlo nazapíjame, pretože pitím sa riedia tráviace šťavy čo predlžuje a zhoršuje trávenie. Pijeme pomaly, nalačno alebo asi hodinu pred jedlom. Nedostatočné množstvo tekutín, najmä v tuku, nervovom systéme a v niektorých orgánoch spôsobuje koncentráciu kyslých odpadov. Voda je preto nevyhnutná pre väčšinu chemických procesov v organizme. Preto by sme mali denne vypiť 6 až 8 pohárov pramenistej alebo nesladenej minerálnej vody.
Surová zelenina, ovocie, orechy, hrubozrné obilniny a semená sú pre zdravý život človeka nevyhnutné vďaka vysokému obsahu aktívnych enzýmov, vitamínov a minerálnych látok.
Najšetrnejšou stravou pre zažívací trakt e ovocie. Ovocie a zelenina svojou zásaditosťou neutralizujú kyseliny v tele. Pozor! Zelenina je zásaditá len v surovom stave.
Mäso sa síce uvádza ako najdôležitejšia bielkovina, ale často ho konzumujeme viac ako je zdravé. Bielkovinou sa totiž nezvýši sila ani energia. Mäso nemá význam pre činnosť nášho tlstého čreva pretože v ňom nie je vôbec žiadna vláknina. Preto tiež najdlhšie leží v našom tráviacom trakte, zahníva a vytvára jedy. Ak obľubujete mäso orientujte sa skôr na hydinu. Najzdravšie mäso je rybie, mali by ste si ho dopriať aspoň raz za týždeň.


©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.