S bruškom na dovolenke
Autor(ka) : Natália Krížová
Dátum a čas : 18.7.2002 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Je čas dovoleniek a vy ste tehotná. Veľmi túžite odcestovať a oddýchnuť si v novom prostredí, ale neviete, či to neuškodí očakávanému dieťaťu. Čo si vybrať: hory alebo prímorskú pláž? Je v tehotenstve vhodné kúpať sa v mori, alebo sa vybrať na štít lanovkou, či je lepšie sa týchto príjemností vzdať? Sú vôbec pravdivé rozšírené názory na to, čo môže a čo nemôže tehotná žena?

Je čas dovoleniek a vy ste tehotná. Veľmi túžite odcestovať a oddýchnuť si v novom prostredí, ale neviete, či to neuškodí očakávanému dieťaťu. Čo si vybrať: hory alebo prímorskú pláž?  Je v tehotenstve vhodné  kúpať sa v mori, alebo sa vybrať na štít lanovkou, či je lepšie sa týchto príjemností vzdať? Sú vôbec pravdivé rozšírené názory na to, čo môže a čo nemôže tehotná žena?


Lietadlo je najpohodlnejší dopravný prostriedok
Áno aj nie.
Umožňuje rýchlo prekonať  veľké vzdialenosti, preto cesta nie je príliš namáhavá. Počas štartu aj pristávania však prichádza k prudkej zmene tlaku (najmä v prúdových lietadlách, ktoré prekonávajú veľké vzdialenosti). Môže to vyvolať potrat, najmä v prvom trimestri tehotenstva. Plod je v tomto období najcitlivejší na vnútorné zmeny. Cesta lietadlom v posledných troch mesiacoch zase so sebou prináša riziko predčasného pôrodu. Tieto riziká treba vždy brať do úvahy. Cesty lietadlom by sa mali vyhnúť najmä ženy, ktoré mali problémy s otehotnením, ktoré prekonali niekoľko spontánnych potratov a ženy s rozšíreným krčkom maternice.

Cesta vlakom je menej únavná ako autom.
Áno.
Vo vlaku  je možné zmeniť polohu, vystrieť si nohy, prejsť sa do reštauračného vozňa. Oplatí sa trocha doplatiť a vybrať si najpohodlnejšiu prvú triedu a ak cestujete v noci – spací vozeň, ktorý zabezpečuje najväčší komfort.
Tehotná žena by sa mala vyhýbať ceste autom uprostred dňa (najlepšie je cestovať skoro ráno alebo podvečer) a často si robiť prestávky. Bolesť lýtok je prvý signál, že krv začína prúdiť pomalšie a hrozí riziko vzniku zrazenín. V takom prípade je nevyhnutná prestávka a krátka prechádzka.

Tehotná žena by nemala plávať, pretože hrozí potrat.
Nie.
Vo vode (a najmä slanej) sme ľahší a plávanie nielen relaxuje, ale má blahodarný vplyv   na maternicu. Napokon – prečo asi sú také módne pôrody vo vode? Jediné, čomu sa treba vyhýbať v tehotenstve, sú znečistené miesta a špinavé jazerá alebo kúpaliská. Hrozí v nich riziko nákazy škodlivými baktériami alebo plesňou. Najvhodnejšie je kúpanie v mori.

Slnko znamená zdravie. Preto je dobré vyhrievať na slnku aj zväčšujúce sa brucho.
Nie.
Škodí ani nie tak samotné opaľovanie, ako vysoká teplota. Môže spôsobiť prehriatie organizmu a sťahy maternice, ktoré by mohli viesť k potratu. Preto nie sú  pre tehotné ženy vhodné cesty do trópov, ani vyhliadkové túry po slnkom rozpálených mestách. Tehotná žena by si mala vybrať pokojné miesto v tieni stromov alebo slnečníka. Je vhodnejšie prechádzať sa, ako nehybne ležať na pláži.   Takisto je vhodné používať krémy s vysokým ochranným faktorom, pretože vysoká hladina hormónov zvyšuje citlivosť pokožky na pôsobenie slnečných lúčov.

Výlety do hôr nie sú vhodné.
Áno aj nie.
Tehotná žena môže chodiť  po miernych horských trasách, kde nie sú príliš veľké výškové rozdiely. Najlepšie sú podhorské terény  s miernym podnebím a pahorkatým terénom. A ak tehotnú ženu láka cesta na horský štít lanovkou? To už je na zváženie, pretože rýchla zmena tlaku môže byť nebezpečná.

Na záver: cesta autom
Bezpečnostné pásy umiestnite nad bruchom alebo pod ním, ale nikdy nie naprieč. Nezabúdajte na prestávky. Odpočívajte približne každé dve hodiny. Je lepšie, ak nebudete šoférovať sama. Ak ste šoférkou, snažte sa ísť pokojne, bez prudkého zrýchľovania a brzdenia.



©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.